Színek a hétköznapokban - három dolog, amire érdemes figyelni lakberendezéskor

Kétségtelen, hogy a lakberendezés nem egyszerű műfaj, hiszen annyi mindenre oda kell figyelnünk közben. Színek, formák, méretek, minták, illeszkedések. Nem is csoda, hogy egyre többen döntenek úgy, profi belsőépítészre bízzák a munkát. Ha mi mégis magunkra vállaljuk a feladatot, akkor az egyik legfontosabb elem, amire figyelmet kell fordítanunk, az a színvilág.
2023.08.11. 21:27 |
Színek a hétköznapokban - három dolog, amire érdemes figyelni lakberendezéskor

A következőkben három olyan dolgot emelünk ki a témakört illetően, amit mindenképp szem előtt kell tartanunk, amikor az otthonunk belterét tervezgetjük.

A színek hatással vannak ránk

Amikor azon gondolkodunk, hogy milyen színekkel gazdagítsuk az otthonunkat, hajlamosak lehetünk beleesni egy komoly hibába: abba, hogy a kedvenc árnyalatainkkal tervezünk. Ezzel persze nem feltétlenül van baj, de nem árt tudni, hogy az egyes színek nagymértékben befolyásolják a kedvünket és az érzéseinket a mindennapokban.

Például, ha a fekete a kedvenc színünk, nem feltétlenül a legjobb ötlet azt megjeleníteni mondjuk a falakon. Tény, hogy a feketét az eleganciával és az erővel azonosítják, de ha rendszeresen a szemünk előtt van az otthonunk falain belül, akkor olyan érzelmeket kelthet bennünk, mint a szomorúság vagy éppen a düh.

Szintén jó példa a piros szín, ami nagyon intenzív, így ezáltal képes megnövelni az energia-, illetve adrenalinszintünket. Ez egyes helyiségekben – például egy irodában – működhet, de például a hálószobában, ahol pihenni szeretnénk, nem a legjobb választás. Szintén nem állja meg a helyét kisebb helyiségekben, ugyanis optikailag teljesen elnyomhatja az enteriőr többi elemét.

Ha tehát megvannak a preferált színeink, mindenképp célszerű utánanézni azok ránk gyakorolt hatásainak!

A 60-30-10-szabály

A belsőépítészek egyik leggyakrabban használt szabálya a színek elosztására vonatkozik. Ezt azt mondja ki, hogy legyen egy uralkodó szín, ami 60%-ban jelenik meg a helyiségben, legyen egy másodlagos szín, ami 30%-ot kap, és végül egy árnyalat, ami csak 10%-ban, mintegy üde színfoltként van jelen. Például: ha a falaink, a padló és a kanapé bézs színű (60%), akkor választhatunk egy feltűnőbb színes szőnyeget, például fenyőzöldet (30%), amit néhány pink párnahuzattal (10%) egészítünk ki!

A kombinációk és a lehetőségek száma természetesen végtelen – a fenti pontot is figyelembe véve azonban nem lesz annyira nehéz a választás.

A cél: a harmónia

A színelméletben a színharmónia arra utal, hogy egyes árnyalatok hogyan tudnak egymás mellett, egymást kiegészítve vagy olykor kontrasztot állítva kellemes esztétikát létrehozni. Ez minden belsőépítészeti projektben fontos szempont, az elérésében pedig a színhőmérséklet kap kulcsszerepet. A hasonló hőmérsékletű színek használatával tud ugyanis egységes képet festeni az otthonunk. Ha tehát alapvetően meleg árnyalatokban gondolkozunk, ragaszkodjunk is ezekhez következetesen!

Emellett persze az sem mindegy, hogy pontosan milyen színeket teszünk egymás mellé, hiszen nem minden meleg árnyalatú színes szőnyeg fog jól mutatni egy szintén meleg árnyalatú, erőteljes színű fal előtt.

Ha gondunk akad azzal, hogy elképzeljük magunk előtt a végeredményt – ami nem is csoda, ha megesik –, használjuk fel a technológiát! Ma már számos program és app a segítségünkre lehet, amikor épp az otthonunk színeit szeretnénk összeállítani. Ezek segítségével nemcsak nekünk tetsző, de harmonikus, esztétikus is lehet a végeredmény.

Fehérvári színes