-
Püspöki mise
Vasárnap, az Almássy-telepi Krisztus Király Plébánia búcsúnapján Spányi Antal megyéspüspök celebrált ünnepi szentmisét, zenei szolgálatot végzett a Vox Mirabilis Kamarakórus. A szentmisén adták át az Unum Sumus (egyek vagyunk) feliratú Krisztus Király-díjat, amelyet idén Halmay Tivadar, festőművész kapott.
2024.11.24. -
Búcsúünnep a Zsolt utcában
Gyerekeknek szóló kézműves foglalkozással indult az idei Krisztus Király Napok, a Zsolt utcai templomban és annak közösségi házában. A kicsik mézeskalácsot sütöttek, asztali díszeket, adventi koszorúkat készítettek szombat délelőtt. Az Krisztus Király Templomhoz kapcsolódó búcsúünnep eseményei késő délután folytatódnak.
2024.11.23. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Színház és lakoma a Gorsiumban - pénteken kezdődik a tavaszköszöntő Floralia fesztivál Tácon
Antik római hagyományok szerint köszöntik április 29-e és május 1-je között a tavaszt Tácon a Gorsiumban. A hagyományok szerint ekkor szentelték fel Flora istennő templomát. Gosiumban a hagyományokat felélesztve három napos kulturális programokat tartanak, ami mai világunkban már több mint 10 éves hagyomány. A három nap alatt a látogatók megismerkedhetnek az ókor építészetével, divatjával és a római kultúrával.
Az I. század közepétől római katonai erődítés ellenőrizte az útcsomópontot és a Sárvíz átkelőhelyét. A II. század elején a katonai tábor helyén város épült, amely Alsó-Pannonia tartománygyűlésének és császárkultuszának központja lett. Az 1958 óta folyó ásatások városfalakat és kapukat, oszlopsorral díszített utcákat, forumot, templomokat és középületeket, a tartománygyűlés csarnokait és szentélyeit tárták fel. A város 260-ban egy barbár támadás során elpusztult, helyén 290 körül új város jött létre Herculia néven. Ebből az időszakból egy nagy palota, testőrségi laktanya, két ókeresztény bazilika, közfürdő, a városfalakon kívül temető maradt meg. A legkésőbbi épület a középkori Föveny falu kis temploma. A romokat kiterjedt, mediterrán hangulatú park veszi körül, kihelyezett római kőemlékekkel, sírkövekkel, a legszebb leleteket bemutató állandó kiállítással.
A Floralia ideje alatt számos családi programon vehetnek részt a Tácra kilátogató családok. Lesz kirakodó vásár az ókor ipari termékeivel, illetve kézműves foglalkozásokon ismerhetik meg a római hétköznapok használati tárgyait. A fiatalabbak megismerkedhetnek azokkal a táblajátékokkal amit antik őseink is ismertek és űztek már. Az Árpád Szakképző diákjai egy divatbemutatóval készülnek, amely során a kelta és római ruha és hajviseletet prezentálják. Színészek és iskolások segítségével felidézik Septimius Severus látogatását egy látványos felvonulás keretében és akik ez alatt megéheztek, egy tartalmas római lakoma keretében ismerkedhetnek meg az antik mediterrán ízekkel.
A tavaszköszöntő fénypontja az Antik színházi előadások lesznek mely keretén belül neves színészek mutatják be Plautus Hetvenkedő Katona című művét. A Pécsi Ildikó (Érdemes, Kiváló Művész) által dirigált színészgárdában olyan nevek bukkannak fel mint Koncz Gábor Kossuth-díjas, Érdemes Művész vagy Rékasi Károly feleségével Détár Enikővel, Sklederus szerepét Bregyán Péter Jászai-díjas színész alakítja, de a keretből Xantus Barbara sem maradt ki.