-
Müller Ferenc építész lesz a vendég
Müller Ferenc, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem nyugalmazott egyetemi tanára, a Magyar Építészek Kamarája és Szövetsége volt elnöke lesz a vendég a Vörösmarty Társaság Íróasztal című beszélgetős estjén, november 27-én.
2024.11.27. -
Nyitott könyvek Pilinszkyvel
Pilinszky-emlékesttel folytatódik a Nyitott könyvek – beszélgetés az irodalomról sorozat. November 27-én, szerdán a költő születésének 103. évfordulóján a családtagok, Kovács Péter és Kovalovszky Márta művészettörténészek, a közel álló egykori szomszédok közül Illyés Endre, valamint az utolsó nyilvános szereplés, a rendhagyó irodalomóra szervezője, Bakonyi István irodalomtörténész lesz Bokros Judit és Gellén-Miklós Gábor vendége.
2024.11.27. -
A Katalinokat köszöntötték
Szép székesfehérvári hagyomány, hogy minden évben közös névnapi ünnepségre várják a Katalinokat. Az idei köszöntést is a Liszt Ferenc utcában, Kati néni szobránál rendezték.
2024.11.26. -
A néptánc egy életre szól
Kárpát-medencei szenior néptánccsoportok érkeztek Székesfehérvárra. A Katalin-napi batyus bálon az Alba Regia Táncegyüttes látta vendégül őket a Felsővárosi Közösségi Házban.
2024.11.26.
Szinyeitől a Tankcsapdáig - 2009 kulturális eseményei Székesfehérváron
Gazdag kulturális kínálatot hozott Székesfehérvár számára a 2008-as év, amelynek kiemelkedő eseménye volt a Szinyei kiállítás, melyet január 4-ig még láthatnak a Városi Képtárban. Fehérváron járt az Antal - Lusztig gyűjtemény áprilisban és megnyílt az Óramúzeum is a Kossuth udvarban. 20 éves születésnapi koncertet tartottak az ifjú fúvósok. Elhunyt Somorjai Ferenc zenetanár és Keller János kapta a Pro Theatro díjat. Idén is tízezreket vonzottak a Királyi Napok és a FEZEN-re is rengetegen voltak kíváncsiak.
Összefoglaló az év kulturális híreiből!
2009.12.29. 07:14 |
Gazdag kulturális kínálatot hozott Székesfehérvár számára a 2008-as év, amelynek kiemelkedő eseménye volt a Szinyei kiállítás, melyet január 4-ig még láthatnak a Városi Képtárban. Fehérváron járt az Antal - Lusztig gyűjtemény áprilisban és megnyílt az Óramúzeum is a Kossuth udvarban. 20 éves születésnapi koncertet tartottak az ifjú fúvósok. Elhunyt Somorjai Ferenc zenetanár és KEller János kapta a Pro Theatro díjat.
Szokatlanul feszes belföldi vendégjáték-sorozatra vállalkozott a Nemzeti Filharmonikus Zenekar januárban. Budapesti hangversenyük programját az azt követő öt napon megismételték az ország öt nagyvárosában: Győrött, Debrecenben, Székesfehérváron, Nyíregyházán és Miskolcon. A Vörösmarty Színházban január 26-án koncerteztek.
Bélyeges és monogramos téglákból nyílt állandó kiállítás februárban Székesfehérváron, a régi Megyeháza pincéjében. A mintegy 800 darabos egyedülálló gyűjteményt Siklósi Gyula régészprofesszor állította össze. Több éves kutató- és gyűjtőmunkájának eredményeként a megye csaknem valamennyi településéről sikerült néhány téglát bemutatni.
Február 7-én új kiállítás nyílt a Csók István Képtárban, ahol osztrák - magyar válogatott kortárs alkotásokat tekinthetnek meg az érdeklődők Szép Péter kollekciójából. A tárlatot Karvalits Ferenc közgazdász, műgyűjtő, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke nyitotta meg, az alkotásokat Izinger Katalin művészettörténész mutatta be.
Titkos Helyek címmel városismereti kalandjáték indult Székesfehérváron. A játék során a történelmi Belváros a terepasztal és a játékosok a kártyákon található megfejtésekkel juthatnak tovább a következő állomásra. Az ötletgazdák dr. Kovács Krisztián és Török Péter maguk népszerűsítették februárban a fehérvári kalandjátékot.
Hosszú évek kitartó gyűjtő-munkájának eredményeként szombaton megnyílt Kovács Jenő órásmester Óramúzeuma a Kossuth udvarban. Az Órajáték patinás belvárosi épületének földszintjén több száz különböző korból származó fali-, asztali-, zseb- és karórák, mellett 17. századi toronyóra szerkezet is látható.
Áprilisban négy székesfehérvári helyszínen volt látható a debreceni Antal Péter - Lusztig Sándor Gyűjtemény válogatása. A Fehérvári Válogatás című kiállítás a Csók István Képtárban, a Városi Képtár – Deák Gyűjteményben, a Magyarországi Volksbank galériában és a Pelikán Galériában volt megtekinthető.
A Sóstón, a Zöld tanyán rendezték meg április elején a hagyományőrző Árpád napi találkozót, melynek életre hívója a 2008-ban elhuny természetvédő, Gáspár Attila volt. Az idén már hatodszorra várták a családokat a programra. Gyönyörű, már-már nyárelőre emlékeztető tavaszi idő volt.
Áprilisban tartotta húsz éves születésnapi koncertjét a Székesfehérvári Ifjúsági Fúvószenekar a Vörösmarty Színházban. A koncerten a zenekar alapítóját, az idén nyugdíjba vonuló Bíró Zoltán karnagy munkáját a közönség és a tanítványok vastapsa mellett Ezüst Lipót érdemrenddel köszönte meg a város. A fúvoszenekarban az elmúlt húsz évben több mint 200 zeneiskolás növendék játszott.
„60 watt – a háztartási gépek nagy generációja” címmel nyílt technikatörténeti tárlat a Magyar Műszaki és Közlekedési Múzeum kiállítási anyagából a Magyar Alumíniumipari Múzeumban. Az 1968-ból való sajátos válogatás a kor tárgykultúráján keresztül ad betekintést az akkori mindennapokba.
Fennállásának 60. évfordulóját ünneplte az Európa-díjas székesfehérvári Alba Regia Táncegyüttes. A táncosok a Táncművészet világnapja alkalmából adtak gálaműsort a Vörösmarty Színházban. Az együttes elődje az 1949-ben alakult Központi Táncegyüttes volt, amely egy ideig Székesfehérvári Népi Együttesként, majd Fejér Megyei Népi Együttesként dolgozott, 1977-ben pedig felvette az Alba Regia Táncegyüttes nevet.
A város végzős középiskolásai 2009-ben is kitettek magukért, hiszen több száz diák gyűlt össze a Városház téren a bolondballagáson. A zsűri a Lánczos Kornél Gimnázium és a Kodolányi János Középiskola végzős osztályainak megosztva ítélte oda a hagyományos Maturandus Maskara díjat.
A József Attila Gimnáziumban, ma a Ciszterci Rend Szent István Gimnáziumában különleges hagyományt őriznek a diákok. Bolondballagás napján évről évre felbukkan egy táska, amit minden évben új tulajdonosa birtokol: egy arra méltó harmadikos diák. 2009-ben a Bolondballagás után Kardos Sebestyén a gimnázium 12/b osztályos diákja Szarvas Dánielnek adta oda a táskát. Õ lesz az utolsó bőrönd tulajdonos, ugyanis jövőre visszakerül a B.T.B.T. egyik alapítójához, az eredeti tulajdonoshoz Sárvári Gézához.
Több ezren majálisoztak a Zichy-ligetben és környékén, ahol egész nap színes programok várták a székesfehérváriakat. A Székesfehérvári Ifjúsági Fúvószenekar, Váradi Eszter Sára és Keller János szórakoztatta a közönséget. 2009-ben a Mészöly Géza utcában volt a kirakodóvásár és a régi Vidámpark területén ha csak egy napra is de újra forogtak a körhinták.
Május 18-án rendezték a Szent István Művelődési Házban „A Zenei Nevelésért Alapítvány” hangversenyét. A Mihályi Gyuláné Eszti néni emlékére alapított „A Zenei Nevelésért Díjat” a koncerten adták át először: Lengyel Viktorné, a zeneiskola nyugalmazott címzetes igazgatója, Polgár Zoltánné énektanár, kórusvezető és Erőssné Schneider Katalin óvodapedagógus, vehette át az elismerést.
A Fesztivál (Beach) megnyitóval vette kezdetét az idei Kortárs Művészeti Fesztivál Székesfehérváron. A Fesztivál Udvar idén a Helyőrségi Klubban volt, ahol minden nap koncerteket rendeztek. A Bory-várban 2009-ben pedig már 10+1. alkalommal rendezték meg a Jam-Bory-vár kultúrpikniket, ahol Lajkó Félix és Brasnyó Antal is játszott.
A Szent István Művelődési Ház adott otthont 80. Ünnepi Könyvhét és 8. Gyermekkönyvnapok ünnepélyes megnyitójának. A könyvnapokat Ugrics Tamás püspöki irodavezető és Dr. Cser-Palkovics András országgyűlési képviselő nyitotta meg. A nemzeti kultúránk és az értékteremtés kiutat adhat a társadalom morális válságából is – hangzott el a rendezvényen.
2009-ben is csodálatos virágkompozíciók készültek Székesfehérvár belvárosában: a Városház téri és környéki köztéri alkotásokat díszítették fel, így díszbe öltözött a Szent Imre templom bejárata a Városháza mindkét épülete, az Országalma, a Püspöki Palota és a Milleniumi Emlékjel is.
Székesfehérvár testvérvárosából Schwabisch- Gmündből is érkeztek zenészek a Kortárs Művészeti Fesztiválra. A város ifjúsági fúvószenekarával közösen koncerteztek a Városház téren május végén. A fúvós térzene, a símogató napsütés és a lenge szél sokakat csábított a térre.
Június elején 86 éves korában elhunyt Somorjai Ferenc zenetanár-karnagy. Somorjai Ferenc 2006-ban kapta meg a Magyar Köztársaság Ezüst Érdemkeresztjét és elsőként részesült a város zenei elismerésében a Fricsay-díjban.
Az égigérő fa című bábelőadással kezdődött 2009-ben a kétnapos VII. Királyi Bor-Lakoma Bor- és Gasztronómiai Fesztivál Székesfehérváron. A program egyik leglátványosabb eleme a Borrendek felvonulása az ”égiek áldása” mellett derűs napsütésben történhetett.
2009-ben már 8. alkalommal rendezték meg a Leghosszabb Nap Fesztivált Székesfehérváron a Zichy ligetben. Az ország késes, tőrös – és kovács mestereivel ismét találkozhattak a látogatók. A szervezők célja volt, hogy a kihalófélben lévő mesterségeket népszerűsítsék.
2009-ben tizedik alkalommal adták át a Pro Theatro Civitatis Albae Regalis díjat. A közönség szavazatai alapján Keller János színművész részesült az elismerésben, mellyel a Vörösmarty Színház társulatának tagjai, vendégművészek, valamint írók, rendezők munkásságát ismerik el a fehérvári színházbajáró polgárok.
110 programmal várta az érdeklődőket Székesfehérvár legnépszerűbb nyári fesztiválja, a Királyi Napok Nemzetközi Néptáncfesztivál. A nyitógála előtt indonéz, thaiföldi, mongol, venezuelai, holland, bolgár, szlovák, spanyol és magyar táncosok ünnepi menetével vette kezdetét az idei fesztivál, melyet Brájer Éva a Kulturális és Turisztikai Bizottság elnöke nyitott meg több ezer ember előtt.
IV. Béla, a második honalapító domborművével bővült a Székesfehérváron eltemetett királyok galériája. Kodolányi László ötvös-iparművész alkotását augusztusban szentelte meg Spányi Antal megyéspüspök. A Nemzeti Emlékhely kőtárának falán elhelyezett vörösréz dombormű a Magyar Állatorvosi Kar adományaiból készült el.
2009-ben immár 18. alkalommal rendezték meg nemzeti ünnepünk előnapján, augusztus 19-én az Öreghegyi Mulatságokat. Az egész délutánt és estét felölelő színes programsorozat minden korosztálynak tartogatott meglepetést.
A rendezvény még 1997-ben indult a Vidámparkban, Első Fehérvári Rockfesztvál néven. Azóta alaposan kinőtte magát a fesztivál és a tavalyi év volt az első, amikor már élvonalbeli külföldi zenekarok is felléptek. Így volt ez idén is, hiszen a Paradise Lost és a német UDO volt a két nagy külföldi zenekar, de a magyar élvonal is szinte kivétel nélkül képviseltette magát.
Több tízezer ember vett részt 2009-ben a Fehérvári Vigasságokon Székesfehérvár Belvárosában. A Várkörúton több mint háromszáznegyven bográcsban főztek lecsót, a Városház téren és a Fő utcán vásározók tucatja kínálta portékáját, a Vidámparki tónál pedig már az előfutamokra is rengetegen voltak kíváncsiak a sárkányhajó fesztiválra.
Az "Ilyen tavasz csak egy volt életemben 1849-2009" című országos vándorkiállítás a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében Orbán Viktor nyitotta meg. Az 1848-49-es szabadságharcot azért szeretjük „olyan egyetértéssel”, mert meg tudjuk idézni belőle a közös hitet. Nincs semmi más történelmünkben, amely ennyire egyértelműen és egyöntetűen része mindannyiunk hagyományainak – mondta a zsúfolásig megtelt múzeümépületben.
A Gárdonyi Géza Művelődési Ház mellett rendezték a Maroshegyi Szüretet, az-az a Böndörödőt. Sokan voltak kíváncsiak az ,,Ikarus, a gördülő legenda” című kiállításra is, mely a Közlekedési Múzeum jóvoltából látható Székesfehérváron.
A Liszt Ferenc utca mellett az idén két új helyszínen rendezték a fehérvári Katalin-napot. A Szent Sebestyén Templom előtti téren tradicionális felsővárosi étkeket kóstolhattak a vendégek utána pedig batyus mulatságot tartottak a Felsővárosi Közösségi Házban. Kati néni szobránál idén is több százan gyűltek össze, ahol a város polgármestere Warvasovszky Tihamér és Vargha Tamás tanácsnok köszöntötte az egybegyűlteket.
A Vörösmarty Színház nyilvános főpróbáira szóló meghívókat - egyben ingyenes belépőket - adott át számos civil szervezet képviselőjének Dr. Cser-Palkovics András frakcióvezető és Vargha Tamás tanácsnok. December 17-én közel 400-an tekinthették meg ingyenesen a jelmezes főpróbát és 2010-ben is két alkalommal lesz ingyenes színházlátogatási lehetőség a rászoruló, kisnyugdíjas vagy nagycsaládos emberek számára.