Szoboravatás József Attila születésének 100. évfordulóján a József Attila utcában

 100 évvel ezelőtt, 1905. április 11-én született József Attila költő Budapesten. Juhász Gyula segítségével és előszavával jelent meg első verseskötete, a Szépség koldusa 1922-ben. 1923-ban a Nyugat is közölte verseit... A költő születésének 100. évfordulóján, a Magyar Költészet Napján 10 órakor került sor József Attila áthelyezett szobrának újraavatására a József Attila utca 13. szám előtt. Medve András szobrászművész mellszobrát Warvasovszky Tihamér polgármester és Boldizs Kálmánné alpolgármester avatta fel, a műsorban a Németh László Általános Iskola diákjai működtek közre. (képek és részletes életrajz József Attiláról) (néhány kép a szoboravatásról)
2005.04.11. 06:48 |

 100 évvel ezelőtt, 1905. április 11-én született József Attila költő Budapesten. Juhász Gyula segítségével és előszavával jelent meg első verseskötete, a Szépség koldusa 1922-ben. 1923-ban a Nyugat is közölte verseit... A költő születésének 100. évfordulóján, a Magyar Költészet Napján 10 órakor került sor József Attila áthelyezett szobrának újraavatására a József Attila utca 13. szám előtt. Medve András szobrászművész mellszobrát Warvasovszky Tihamér polgármester és Boldizs Kálmánné alpolgármester avatta fel, a műsorban a Németh László Általános Iskola diákjai működtek közre. (képek és részletes életrajz József Attiláról)

 A szobor áthelyezését a helyi képviselő Márton Zoltán kezdeményezte, ugyanis a lakók azt kérték, hogy ne a Deák Ferenc utcában, hanem a József Attila utcában legyen a szobor. Kocsis Balázs restaurátor felújította a Medve András készítette szobrot és a borongós hétfőn délelőtt avatták fel újra a költő születésének 100 évfordulóján.

 100 évvel ezelőtt, 1905. április 11-én született József Attila költő Budapesten. Juhász Gyula segítségével és előszavával jelent meg első verseskötete, a Szépség koldusa 1922-ben. 1923-ban a Nyugat is közölte verseit. 1924-ben iratkozott be a szegedi egyetem magyar-francia szakára, de 1925-ben Tiszta szívvel című verséért professzora, Horger Antal eltanácsolta az egyetemről. Ezután a bécsi egyetemen hallgatott előadásokat, és megismerkedett Németh Andorral, Kassák Lajossal, Hatvany Lajossal. (képek és részletes életrajz József Attiláról)

 1926-27-ben a Sorbonne előadásait hallgatta, tagja lett az anarchista-kommunista szövetségnek. Budapestre hazatérve Kosztolányi Dezsővel is barátságot kötött. 1933-tól alkotta meg összetett szemléletű, hagyományos és avantgárd sajátságokat ötvöző verseit, amelyekben egyszerre volt jelen a világgal való ösztönös kapcsolattartás és a szigorú, önelemzésre kész tudatosság (Téli éjszaka, Óda, Eszmélet). Vissza-visszatérően rajzolta meg a fájdalom végleteit (Nagyon fáj, Kései sirató), ugyanakkor verseiben fontos szerepet kapott az életörömre vágyás (Flóra). Kortársai nem értékelték teljes súlya szerint művészetét, s ez is közrejátszott abban, hogy egyébként is labilis idegrendszere végleg tönkrement: 1937-ben öngyilkos lett. 1938-ban posztumusz Baumgarten-díjat kapott. 2001-ben posztumusz Magyar Örökség-díjjal ismerték el költészetét.
 
 A költő születésének 100. évfordulóján, a Magyar Költészet Napján 10 órakor került sor József Attila áthelyezett szobrának újraavatására a József Attila utca 13. szám előtt. Medve András szobrászművész mellszobrát Warvasovszky Tihamér polgármester és Boldizs Kálmánné alpolgármester avatta, a műsorban a Németh László Általános Iskola diákjai működtek közre.

 További programok:

 A Szabadművelődés Házában délután kettő órakor középiskolai vetélkedő lesz. Este hat órakor az Öreghegyi Közösségi Házban lesz József Attila megemlékezés, de ugyancsak este hat órakor kezdődik Tóth Csaba festőművész kiállításmegnyitója a Szent István Művelődési Házban. A városi megemlékezés a Deák Képtárban este hétkor lesz, itt a Vörösmarty Színház művészei dokumentumjátékkal jelenítik meg József Attilát.