-
Egy múzeum tekintete
Az alapításának 150. évfordulóját ünneplő Szent István Király Múzeum gyűjteményének eddig még soha nem látott tárgyait is megcsodálhatják majd az érdeklődők a november 30-án nyíló kiállításon, amelynek előkészületei javában zajlanak a Csók István Képtárban.
2024.11.22. -
„Énekeljetek ma Gregor Jóskának!”
Hetedik alkalommal rendezik meg az Országos Gregor József Énekversenyt Székesfehérváron a hétvégén. A háromnapos, rangos megmérettetést ünnepélyes keretek között nyitották meg pénteken a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium és AMI nagytermében. A versenyprogramban szombaton este díszhangverseny, vasárnap délután gálahangverseny is szerepel, amelyre minden érdeklődőt szeretettel várnak.
2024.11.22. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Tamási Áron Emlékév a Verstáborban - Farkaslakán is emlékeztek az íróra
Á. Szabó Magda az alapítvány elnöke megerősítette, az író mindennapjainak megismerése kiemelten fontos, mert így lehet megismerni életművét, hiszen így érthetjük meg, miért van az, hogy amihez Tamási Áron hozzáért, az menten megszépült.
Az ő szemén keresztül a valóság mesevilág, nála a sötétség is tündérfényekkel világít. Tamási Áronnál a mese is a valóság súlyosságára és bánataira vall; az ő szemén keresztül az állatok és a fák is a világ nagy összefüggéseit példázzák; nála ugyan minden agyafúrt székelységgé válik, de az ő székelysége maga az ezerarcú emberiség.
A táborban idén is látogatást tett L. Simon László a Magyar Nemzeti Múzeum főigazgatója, akinek József Attila-díjas költőként is szívügye az erdélyi-székelyföldi irodalom, így Tamási Áron korszakos munkássága is. „Bár Tamási Áron nem költő volt, de azt gondolom, hogy a verstáborban mégis méltán foglalkozunk az egyik legnagyszerűbb prózaíróval. Ahogy megtudtam, a gyerekek itt kapnak olyan feladatokat, hogy egy-egy mondatot kell kiválasztaniuk Tamási Áron regényeiből, olyan mondatokat, amelyek akár költői műben is szerepelhetnének. Azt tartom, hogy ez nem lesz nehéz feladat, hiszen ő olyan nyelven, olyan költői képekkel operálva írt, ami a magyar irodalom legnagyobb alkotói közé emeli őt. Egy fantasztikus nyelvi világot és valóságot teremteni képes író volt. Azok az élethelyzetek, amelyeket Tamási Áron sok-sok művében ábrázol, azok az életkörülmények, az a világ, az a társadalmi közeg, amely megjelenik a műveiben, az ma már nagyon távol van a fiataloktól, de a varázslatos nyelv megszólítja őket. Közelebb hozza a mai olvasóhoz is azokat az élethelyzeteket, történelmi, politikai, gazdasági, emberi szituációkat, amelyek megjelennek a műveiben. Tamási Áron a mában is képes arra, hogy megtalálja az utat az olvasóhoz.”
Másnap az író szülőfalujában Farkaslakán, az első út a sírparkhoz vezetett, ahol Hadnagy Jolán az életmű krónikása, olyan gondoskodó szeretettel és olyan megvilágításban ismertette meg a Tamási Áron által bejárt egyedi utat, ami bizonyosan mindenki számára elcsendesülést és egyben felejthetetlen élményt nyújtott, amit a sírfeliraton önmagáról így valló Tamási Áron gondolatsora csak megerősített: „Törzsében székely volt, fia Hunniának, hűséges szolgája bomlott századának.” Az Emlékházban tett látogatás mindezt úgy mutatta meg, hogy nem lehetett kétségünk afelől, hogy a székely hagyományok, a székelyföldi hegyek és erdők, a gyermekkorban lélekbe szívódott mesék, balladák és nem utolsósorban tréfák, játékok, szelíd ugratások ugyanúgy mindvégig befolyásolták képzet- és képzeletvilágát, mint nyitott szemű érdeklődése minden iránt és csukott szemű hajlandósága a misztikumokra. A következő út a nemrégiben megnyitott „Kultúrcsűrbe” vezetett, ahol Hadnagy Jolán magas szintű visszaemlékezésének tetőpontjaként dalban is megidézte a székely világ valaha voltját. Ezen a napon végérvényesen megerősíttetett, hogy miért is tartozik a lélek nagy gyönyörűségei közé Tamási Áron novelláit, regényeit és egyéni hangú, szívhez szóló drámáit olvasni.
Zárásként este a táborban Szilágyi Zsolt és Varga Bálint egy kvízjátékra invitálta a fiatalokat, egy olyan vetélkedőre, amely szellemiségében kapcsolódott a Tamási Áron életműhöz, ugyanakkor ízig-vérig 21. századi felépítésében, kérdéseiben példát mutatott, miként lehet ebben a felgyorsult világban tiszta és világos kérdéssorokkal megjeleníteni a korszakos író életművét. Szilágyi Zsolt mindenestre fajsúlyos kérdésként tekint a rendhagyó vetélkedő megszületésének alapgondolatára. „Nagyon fontos úgy megszólítani a ma fiataljait a régi, úgymond történelmi dolgokról, hogy az érdeklődésüket is felkeltsük. Ehhez egy játékos vetélkedő mindenképpen jó eszköz. Amit este láthattunk, a Tamási Áronról és az ő munkásságáról szóló kvíz egy remekül sikerült esti program volt. Az igaz, hogy a fiatalok egész nap Tamási Áronról tanulhattak, hiszen jártak Farkaslakán, ahol többet is megtudhattok életéről, mindennapjairól, ami az esti kvízben is visszajött, hiszen nagyon jó megoldások, helyzetgyakorlatok születtek. Különösen jók voltak a megoldások, amikor is egy interjút kellett elkészíteni Tamási Áronról. Az egész kvíz egy pozitív csalódás volt számomra, hogy ennyire érdeklődőek, és felszabadultak tudtak lenni a fiatalok. Látszott, hogy nem csak meghallgatták a napközben elhangzottakat, de el is jutott hozzájuk, és figyelve a reakcióikat az este folyamán, biztos vagyok benne, hogy a megszerzett tudás megmarad.”
Varga Bálint a másik ötletgazda sem titkolta, hogy igazi kihívásként élte meg a fiatalok felkészültségét, kreativitását próbára tevő kvízjáték összeállítását. „Lehet egy egészen magasztos gondolatom arról, hogy miért ebben a formában emlékeztünk a fiatalokkal Tamási Áronra, de a valósághoz az áll a legközelebb, hogy arra gondoltam, mi az, amit én mint fiatal, a legjobban be tudnék fogadni, mert egy dolog maga a tartalom, de azt hogy ezt milyen körítésben adja át az ember, az nem korántsem mindegy. A 21. században rövid gyors erős üzeneteket kell átadni, online esetleg humoros formában. Úgy gondolom a feladatunk az, hogy a magvakat elültessük a fiatalok fejében, hogy aztán ebből szép virágok nőjenek.”