Táncház Napja május 9-én Fehérváron is


Május 9-én az ország számos pontján, így Fehérváron is Táncház napi programok hívják fel a figyelmet a 40 éves táncházmozgalom értékeire. Számos program mellett az egyik leglátványosabb lesz, amikor mintegy nyolcszáz táncos élőzenével vonul fel Fehérvár Fő utcáján keresztül az Országalmához, ahol közös tánccal örvendeztetik meg a nézőket.
2015.05.06. 19:20 |
Május 9-én az ország számos pontján, így Fehérváron is Táncház napi programok hívják fel a figyelmet a 40 éves táncházmozgalom értékeire. A Táncház Napja azért jött létre, hogy megmutathassuk az UNESCO által is elismert táncházmozgalom értékeit a külvilágnak.
Ezen a napon a Művészetek Házában mintegy nyolcszáz résztvevővel zajlik majd a Gyermek és Ifjúsági Néptáncegyüttesek III. Fesztiválja, majd délutántól ők is csatlakoznak a "Táncház Napja" országos rendezvénysorozathoz és népviseletben, élőzenével vonulnak fel a Fehérvár Fő utcáján keresztül az Országalmához, ahol közös tánccal örvendeztetik meg a nézőket.

A Táncház Napja székesfehérvári programjairól Brájer Éva alpolgármester és Majoros Andor az Alba Regia Táncegyüttes művészeti menedzsere közösen tartott sajtótájékoztatót.
Városunk néptánc kultúrája igen gazdag, hiszen a legkisebbek már az óvodában játékos formában sajátíthatják el az alapokat. A Táncházban a művészeti iskola és az Alba Regia Táncegyüttes, valamint a Gárdonyi Géza Művelődési Házban működő Ikarus Táncegyüttes keretei között magas színvonalú képzés folyik.” – hangsúlyozta Brájer Éva. Székesfehérvár alpolgármestere hozzátette: „A ’70-es években elindult táncházmozgalom keretében az egykori Fejér Megyei Népi Együttes otthonában, a Szent István Művelődési Házban hétvégenként nemcsak a profikat, hanem az amatőröket is várták. Ezeken az esteken gyakran részt vett többek között Pesovár Ferenc népzenekutató és Takács Imre költő is."
 
Szerte a világban - az 1972. május 6-án a budapesti Liszt Ferenc térről elinduló kezdeményezés hatására - fiatalok százezrei saját hagyományaik felé fordultak. Táncházakban, folkkocsmákban érzik jól magukat, népdalokat énekelnek, tánctáborokba és kézművestáborokba mennek nyaralni, divattervezők válnak híressé a hagyományos motívumok felhasználásával, népzenét és néptáncot lehet tanulni óvodától az egyetemi szintig. Szeretnék, hogy ezt a világot minél többen megismerjék.
 
2012-ben a Hagyományok Háza Baráti Köre - Halmos Béla kezdeményezésére és aktív közreműködésével - a városi táncházmozgalom elindulásának negyvenedik évfordulóján egész napos szabadtéri rendezvényt szervezett, amelynek sikerén felbuzdulva azóta az egyik májusi hétvégén minden évben megtartják a Táncház Napját a budapesti Liszt Ferenc téren. Az idei évben a Liszt Ferenc téri rendezvényhez kapcsolódó „Táncház Napja Extra” helyszínei 2015. május 9-én: Debrecen, Jászberény, Szekszárd, Székesfehérvár, Zalaegerszeg.