-
Müller Ferenc építész lesz a vendég
Müller Ferenc, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem nyugalmazott egyetemi tanára, a Magyar Építészek Kamarája és Szövetsége volt elnöke lesz a vendég a Vörösmarty Társaság Íróasztal című beszélgetős estjén, november 27-én.
2024.11.27. -
Nyitott könyvek Pilinszkyvel
Pilinszky-emlékesttel folytatódik a Nyitott könyvek – beszélgetés az irodalomról sorozat. November 27-én, szerdán a költő születésének 103. évfordulóján a családtagok, Kovács Péter és Kovalovszky Márta művészettörténészek, a közel álló egykori szomszédok közül Illyés Endre, valamint az utolsó nyilvános szereplés, a rendhagyó irodalomóra szervezője, Bakonyi István irodalomtörténész lesz Bokros Judit és Gellén-Miklós Gábor vendége.
2024.11.27. -
A Katalinokat köszöntötték
Szép székesfehérvári hagyomány, hogy minden évben közös névnapi ünnepségre várják a Katalinokat. Az idei köszöntést is a Liszt Ferenc utcában, Kati néni szobránál rendezték.
2024.11.26. -
A néptánc egy életre szól
Kárpát-medencei szenior néptánccsoportok érkeztek Székesfehérvárra. A Katalin-napi batyus bálon az Alba Regia Táncegyüttes látta vendégül őket a Felsővárosi Közösségi Házban.
2024.11.26.
Távcsöves bemutatók és szakkörök a Csillagvizsgálóban
Hajmási József és tanártársai 1961-ben hozták létre a város első csillagvizsgálóját a József Attila Gimnázium tetején. A csillagda 1977-ben költözött az Ifjúsági Ház tetejére. 1993-ban vette fel Székesfehérvár szülötte, az európai hírű asztrofizikus, Terkán Lajos nevét. A fehérvári iskolásokat várnak távcsöves bemutatókra 2010 február 19. és április 16. között minden hétfőn, szerdán és pénteken 19 órától. Kérésük, hogy az iskolai osztályok, csoportok egy héttel előre jelezzék érkezésüket.
2010.02.17. 16:32 |
Hajmási József és tanártársai 1961-ben hozták létre a város első csillagvizsgálóját a József Attila Gimnázium tetején. A csillagda 1977-ben költözött az Ifjúsági Ház tetejére. 1993-ban vette fel Székesfehérvár szülötte, az európai hírű asztrofizikus, Terkán Lajos nevét. A csillagda angol nevének rövidítéséből született meg a TELAPO (Terkán Lajos Public Observatory) név. Elsősorban ismeretterjesztő és oktatási tevékenységet végznek, de tudományos kutatómunkához is biztosítanak lehetőséget.
Távcsöves bemutatók:
2010. február 19. és április 16. között minden hétfőn, szerdán és pénteken 19 órától.
A csillagda 30 cm átmérőjű távcsövével a Holdon akár 1 km-es részleteket is megpillanthatunk. A bemutatási időszakban az esti égbolt legragyogóbb jelensége az Esthajnalcsillagként ismert Vénusz bolygó. Az éjszaka nagy részében megfigyelhető a vörös színű Mars és a gyűrűjéről híres Szaturnusz, továbbá csillagködök, galaxisok. A bemutatók rossz idő esetén sem maradnak el. Vetítéssel egybekötött előadások, beszélgetések során „hozzák le a csillagokat” az érdeklődőknek. Kérésük, hogy az iskolai osztályok, csoportok egy héttel előre jelezzék érkezésüket. További lehetőség, hogy konkrét témájú előadások is kérhetők.
A szakköri foglalkozásokat 10-14 éveseknek minden hétfőn 17 órától, 15-18 éveseknek minden pénteken 18 órától tartanak. Ezeket az összejöveteleket azoknak ajánlják, akik mélyebben szeretnének elmerülni a csillagok világában. Az alapok megismerése után mindenki a saját érdeklődési körének megfelelő témával foglalkozhat. Szakköröseik szép sikereket értek el hazai és nemzetközi versenyeken, pályázatokon. Eredményeiknek köszönhetően eljuthattak a NASA Nemzetközi Ûrtáborába és az Ausztrál Nemzetközi Ûrakadémiára. A szakkör tagjai közül többen szak-csillagászok lettek. Köztük Fűrész Gábor, aki társfelfedezője volt az Alba Regia kisbolygónak.
Terkán Lajos Bemutató Csillagvizsgáló
A Szabadművelődés Háza Székesfehérvár, Fürdő sor 3.
Tel: 22/313-028, 22/314-456 E-mail: telapo@datatrans.hu