Teljes összefogással támogatja a város közgyűlése a Honvédelmi Minisztérium Fehérvárra költözését

 Székes- fehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése kedden rendkívüli ülésen döntött arról, hogy támogatja a Honvédelmi Minisztérium Székesfehérvárra helyezését és megteszi a szükséges előkészületeket. A közgyűlés egyhangúlag fogadta el a határozati javaslatot 20 igen szavazattal, így teljes összefogást jelző döntést hozott.
2014.06.10. 12:19 |
 Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése kedden rendkívüli ülésen döntött arról, hogy támogatja a Honvédelmi Minisztérium Székesfehérvárra helyezését és megteszi a szükséges előkészületeket. A közgyűlés egyhangúlag fogadta el a határozati javaslatot 20 igen szavazattal, így teljes összefogást jelző döntést hozott.
KÉPGALÉRIA
Székesfehérvár polgármestere a rendkívüli közgyűlés összehívásának okáról elmondta, hogy Orbán Viktor miniszterelnök a kormány megalakulása utáni első ülésen kérte fel Hende Csaba honvédelmi minisztert arra, tekintse át annak lehetőségét, hogy a Honvédelmi Minisztérium Székesfehérvárra költözzön legkésőbb 2016. március 15-ig. A polgármester kiemelte, hogy mindez olyan horderejű kérdés, amivel azonnal foglalkoznia kell a közgyűlésnek. dr. Cser-Palkovics András polgármester emlékeztetett, hogy a katonai hagyományok ápolása Szent István óta folyamatosan jelen van a város életében. Szimbolikusan is jelentősnek nevezte a Honvédelmi Minisztérium fehérvári székhelyének megteremtését és a munkaszervezetének itteni működtetését, amely komoly kihívást is jelent a megtiszteltetés mellett. "Tartozunk mindezzel a város múltjának, jelenének és jövőjének, valamint azoknak a katonáknak, akik az Összhaderőnemi Parancsnokságon, vagy megbízásukból a világ bármely pontján szolgálatot teljesítenek." - tette hozzá. A polgármester fontos feladatnak nevezte a Honvédelmi Minisztériumnál dolgozó emberek és családjaik megszólítását is. Kiemelte, hogy Székesfehérvár alkalmas egy ilyen minisztérium befogadására, hiszen olyan ingatlanokkal rendelkezik a város, amelyek képesek befogadni az államigazgatási csúcsszerv tevékenységeit.
Vargha Tamás országgyűlési képviselő elmondta, a kormányülés döntése megtiszteltetést, elégtételt jelent a városnak. "Székesfehérvár ősi koronázóvárosa, a nemzet történelmi fővárosa ismét a kormányzás részese lehet, több száz év után ismét az állam fontos részeként működhet, ha otthont ad ennek a fontos minisztériumnak. A döntés egyben elismerése az elmúlt négy év munkájának, hiszen Fehérvár erős, magában bízó, gazdasági tekintetben is erős város lett, amely fontos és felelősségteljes döntés tud hozni a közgyűlésen keresztül." - hangsúlyozta Vargha Tamás, aki szerint a minisztérium kialakításának lehetősége egyben elismerés a katonáknak is, akik itt éltek, szolgáltak Fehérváron.
Márton Roland önkormányzati képviselő arról beszélt, hogy az Összhaderőnemi Parancsnokság 2007-es létrehozása jelentette az első lépcsőfokot ami megteremtette a Honvédelmi Minisztérium Fehérvárra költözésének lehetőségét. A képviselő szerint a Kodolányi János Főiskola rendelkezik olyan infrastruktúrával, aminek bázisán létre lehetne hozni a minisztériumot. Farkas László, a Pénzügyi és Költségvetési Bizottság elnöke emlékeztetett, hogy a döntés több mint 500 családot érintene, így óvodai, iskolai férőhelyek bővítésére és ingatlanok felújítására is szükség lesz. Horváth Miklósné önkormányzati képviselő örömét fejezte ki a felkérés kapcsán, amely ugyanakkor rendkívül nagy felelősséget is jelent, gazdasági, humánpolitikai és közjogi kérdések sokaságával. Mező Balázs vagyongazdálkodási tanácsnok is támogatásáról biztosította, hogy politikai deklaráció születhessen a Honvédelmi Minisztérium ügyében. Székesfehérvár polgármestere köszönetet mondott a képviselőtestület tagjainak, hogy Fehérvár egységesen tud kiállni a javaslat mellett. A közgyűlés végül egyhangúlag fogadta el a határozati javaslatot 20 igennel, ami teljes összefogást jelző döntést jelent.
A határozati javaslat felhatalmazást ad, hogy a polgármester egyeztetéseket folytasson a honvédelmi miniszterrel a minisztérium Székesfehérváron történő elhelyezése ügyében és jegyzővel együtt vizsgálja meg, hogy a város területén mely épületek alkalmasak a minisztérium kialakítására. A rendkívüli közgyűlés felhatalmazta a város vezetését arra is, hogy szükség esetén folytassanak egyeztetéseket az alkalmas ingatlanok tulajdonjogának megszerzése érdekében, valamint gondoskodjanak a minisztérium tényleges elhelyezésének előkészítéséről, a szükséges pénzügyi források felkutatásáról.