-
Gregor József Énekverseny
Ünnepi gálahangversennyel ért véget a VII. Országos Gregor József Énekverseny vasárnap délután. A Szent István teremben rendezett eseményen adták át a különdíjakat és hirdettek nyerteseket. A zeneművészeti szakgimnáziumok magánének szakán tanulók két korcsoportjában ítélte oda az első díjat a szakmai zsűri.
2024.11.24. -
Püspöki mise
Vasárnap, az Almássy-telepi Krisztus Király Plébánia búcsúnapján Spányi Antal megyéspüspök celebrált ünnepi szentmisét, zenei szolgálatot végzett a Vox Mirabilis Kamarakórus. A szentmisén adták át az Unum Sumus (egyek vagyunk) feliratú Krisztus Király-díjat, amelyet idén Halmay Tivadar, festőművész kapott.
2024.11.24. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Teltház a Vujicsics együttes koncertjén az Öreghegyi Közösségi Házban
A Vujicsics együttes öt év szünet után szerdán ismét az Öreghegyi Közösségi Ház közönségének zenélt. Ez az alkalom még egy kerek szám megünneplésére adott alkalmat, ugyanis a Vujicsics együttes ebben az évben ünnepli fennállásának 30. évfordulóját. A koncertre olyan sokan voltak kíváncsiak, hogy a művelődési ház kamaratermében egy gombostűt nem lehetett volna leejteni az első igazi dél-szláv népdal után... (Tekintse meg képgalériánkat!)
A Vujicsics együttes a 75-ös ki-mit-tud-on mutatta meg művészetét nagyobb közönség számára, bár már 1974 óta koncerteztek, így a 30 éves évforduló csak részben igaz. Az együttes az 1975-ös versenyt népzene kategóriában meg is nyerte és azóta változatlan felállással örökítik a Vujicsics Tihamér által összegyűjtött és lejegyzett dél-szláv népdalokat, mesélte el a koncert előtt Eredics Gábor az együttes vezetője.
A koncert elején az együttes felállt a színpadnál és minden köszönő szónál hatékonyabban kezdtek eljátszottak egy igazi, pörgős dalt. Az ehhez hasonló dalokból volt a folytatásban is bőven a koncertről ellehet mondani, hogy egy igazán pörgős jó hangulatú koncert volt. Az együttes tagjai elérték céljukat, ugyanis Borbély Mihály emerton díjas jazz zenész szerint, -aki az együttes fúvósa is-, az együttes úgy kívánja örökíteni a szentendrei és szláv hagyományokat, hogy a mai kor elvárásainak is megfeleljen, de úgy, hogy az még népzene maradjon és ne világzene.
A felhozatalba belecsempésztek azért adriai és magyar népzenét is, de azokat is a hagyományosan szláv tamburákon adta elő a Vujicsics együttes. A zenészek virtuozitását és tapasztalatát mutatta, hogy szinte minden szám után hangszert cseréltek egymással, így volt, hogy a fúvós tamburázott, a bőgős pedig ütősökön játszott. Az együttes vezető tamburáját cserélte időnként harmonikára, vagy ahogy ő hívta „poloskapréselő”. De a koncerten azért nem csak gyors dallamok voltak, az együttes felidézte a színpadon a déli határ menti testvér háborúkat és ezt felidézve egy lassú gyönyörű lírai dalt játszottak el, amiben a keserves tárogató fejezte ki a zenekar összes bánatát.
Az együttes több mint két órát zenélt a fehérváriaknak és úgy búcsúzott, hogy remélik nem kell 5 évet várni a következő fellépésig és akkor inkább egy táncházas koncertet csinálnának Fehérváron, mert táncolva biztos élvezetesebb lenne a zenéjük, mert ahogy Eredics Gábor többször is elmondta a koncerten, hogy „Tudom, hogy játszani jó ezeket a dalokat, na de azt nem tudom, hogy hallgatni is az-e?”...