-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Teltház a Vujicsics együttes koncertjén az Öreghegyi Közösségi Házban
A Vujicsics együttes öt év szünet után szerdán ismét az Öreghegyi Közösségi Ház közönségének zenélt. Ez az alkalom még egy kerek szám megünneplésére adott alkalmat, ugyanis a Vujicsics együttes ebben az évben ünnepli fennállásának 30. évfordulóját. A koncertre olyan sokan voltak kíváncsiak, hogy a művelődési ház kamaratermében egy gombostűt nem lehetett volna leejteni az első igazi dél-szláv népdal után... (Tekintse meg képgalériánkat!)
A Vujicsics együttes a 75-ös ki-mit-tud-on mutatta meg művészetét nagyobb közönség számára, bár már 1974 óta koncerteztek, így a 30 éves évforduló csak részben igaz. Az együttes az 1975-ös versenyt népzene kategóriában meg is nyerte és azóta változatlan felállással örökítik a Vujicsics Tihamér által összegyűjtött és lejegyzett dél-szláv népdalokat, mesélte el a koncert előtt Eredics Gábor az együttes vezetője.
A koncert elején az együttes felállt a színpadnál és minden köszönő szónál hatékonyabban kezdtek eljátszottak egy igazi, pörgős dalt. Az ehhez hasonló dalokból volt a folytatásban is bőven a koncertről ellehet mondani, hogy egy igazán pörgős jó hangulatú koncert volt. Az együttes tagjai elérték céljukat, ugyanis Borbély Mihály emerton díjas jazz zenész szerint, -aki az együttes fúvósa is-, az együttes úgy kívánja örökíteni a szentendrei és szláv hagyományokat, hogy a mai kor elvárásainak is megfeleljen, de úgy, hogy az még népzene maradjon és ne világzene.
A felhozatalba belecsempésztek azért adriai és magyar népzenét is, de azokat is a hagyományosan szláv tamburákon adta elő a Vujicsics együttes. A zenészek virtuozitását és tapasztalatát mutatta, hogy szinte minden szám után hangszert cseréltek egymással, így volt, hogy a fúvós tamburázott, a bőgős pedig ütősökön játszott. Az együttes vezető tamburáját cserélte időnként harmonikára, vagy ahogy ő hívta „poloskapréselő”. De a koncerten azért nem csak gyors dallamok voltak, az együttes felidézte a színpadon a déli határ menti testvér háborúkat és ezt felidézve egy lassú gyönyörű lírai dalt játszottak el, amiben a keserves tárogató fejezte ki a zenekar összes bánatát.
Az együttes több mint két órát zenélt a fehérváriaknak és úgy búcsúzott, hogy remélik nem kell 5 évet várni a következő fellépésig és akkor inkább egy táncházas koncertet csinálnának Fehérváron, mert táncolva biztos élvezetesebb lenne a zenéjük, mert ahogy Eredics Gábor többször is elmondta a koncerten, hogy „Tudom, hogy játszani jó ezeket a dalokat, na de azt nem tudom, hogy hallgatni is az-e?”...