Tények és tévhitek a fogfehérítésről

Kétségtelen: mindenki ragyogóan fehér, egészséges mosolyra vágyik; és míg valaki ezzel születik, addig másoknak nem annyira egyszerű elérni az áhított végeredményt. Ha fogszabályozásra nincs is szükségünk, akkor még mindig lehet problémánk a fogaink színével, amit különböző módszerekkel próbálhatunk orvosolni. Léteznek otthoni eszközök, például fogfehérítő csíkok vagy ecsetelős megoldások, ám kétségtelen, hogy a fogorvos által végzett beavatkozás lehet a leginkább eredményes és tartós.
2023.04.04. 20:03 |
Tények és tévhitek a fogfehérítésről

Sokan mégsem mernek belevágni a szakember által végzett fogfehérítésbe – de mégis mi ennek az oka? Nos, többek között a köztudatban keringő tévhitek az eljárás kapcsán.

A fogfehérítés menete

Ha szeretnénk fehérebb fogakat, akkor először is érdemes megismerkedni a legnépszerűbb eljárások menetével. Manapság elsősorban lézeres beavatkozást javasolnak a szakemberek, amely gyors, ráadásul hosszan tartó megoldást kínál. A beavatkozás előtt először megtisztítják a fogakat és eltávolítják a fogkövet, majd az érzékenyebb részeket – például az ínyt – védőanyaggal fedik le. Ezután következhet a speciális fehérítő gél, amelyet a fogak felszínére tesznek, majd megvilágítják azt egy erre kifejlesztett lézerrel. A megvilágítás, majd a hatóidő letelte után lemossák az anyagot a fogakról, és a páciens már készen is van!

Tények és tévhitek az eljárásról

Tévhitek

Talán a legszélesebb körben hallott mítosz, hogy a fogfehérítés elképesztően fájdalmas – a modern technológiáknak köszönhetően ennek azonban már egyáltalán nem kell így lennie. Tény, hogy némi érzékenységet tapasztalhatunk a beavatkozás után, de ez normális és hamar megszűnik. Szintén sokszor hallhatjuk, hogy ez az eljárás roncsolja a fogzománcot. Azonban, ha egy megfelelő technikát alkalmazó szakember végzi, akkor a fogunk egyáltalán nem fog károsodni.

Egyesek attól tartanak, hogy ha belevágnak, a foguk természetellenes árnyalatot fog felvenni. Ettől azonban nem kell félni, hiszen egy progresszív kezelésről van szó, amely során mi befolyásoljuk a végeredményt az orvosunkkal együttműködve.

Rossz hír, de nem igaz, hogy a fogfehérítés örökké tart. Sajnos az életmódunk – például a rendszeres kávézás vagy a dohányzás – bizony egy idő után újra meg fog mutatkozni a fogaink színén. Jó hír azonban, hogy a fehérítés után kisebb az esély arra, hogy visszatérjen a beavatkozás előtti árnyalat.

Tények

A tények között említhetjük tehát, hogy a fogfehérítés ma már egy fájdalommentes eljárás, ami segít, hogy évekig fehérebbek maradjanak a fogaink. Ha azonban szeretnénk, hogy igazán tartós legyen a végeredmény, kérjünk tanácsokat az orvosunktól, hogy otthon is tehessünk ezért!

Jó tudni, hogy a metódus nem hat a fogtömésekre, illetve a fogpótlásokra, hiszen a fehérítésre használt anyag ezekbe nem tud bejutni – viszont ezek színezése is megoldható egy külön eljárás által. Hasonló a helyzet a gyökérkezelt fogakkal is, amelyek általában belülről színeződnek el, ezek esetében belsőleges fehérítés javasolt.

Számoljunk azzal is, hogy a kezelést nem ajánlják várandós nőknek, illetve a szülést követő egy éven belül. Ugyanakkor a beavatkozás elvégezhető dohányzók esetében is, bár a fehérítés eredménye hamarabb fakul majd meg.