-
Hazajönni Fehérvárra
Az ÖKK Podcast adventi történetében a tősgyökeres, fehérvári vasutascsaládból származó Kiss Imrét ismerhetik meg. A tornatanárnak készülő fiatalember a MÁV Előre (később Locomotiv) SC tehetséges és sikeres sportolója volt, ám az élet másfelé sodorta.
2024.12.21. -
3 technikumunk a TOP 100-ban
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján a napokban megjelent a 2025-ös 100 legjobb magyarországi technikum rangsora, amit idén a Mandiner hozott nyilvánosságra. A Székesfehérvári SzC Széchenyi István Műszaki Technikuma a 100-as lista 30. helyét foglalja el.
2024.12.20. -
Ünnepség az Adventi Udvarban
A Püspöki Palota udvarán hagyományosan meggyújtották az adventi koszorú negyedik gyertyáját, amely a szeretet fényét szimbolizálja.
2024.12.23. -
Kézműves vásár a Jancsárkertben
Az utolsó ajándékok beszerzése mellett lehetőség volt a legkisebbeknek kézműveskedni, és minden látogatót megvendégeltek egy bögre teával, kávéval, süteménnyel.
2024.12.23.
Természetvédelem és EU csatlakozás -Natura 2000
A Közép és Kelet-Európai Munkacsoport a Biodiverzitás Növeléséért (CEEWEB) és a Magyar Természetvédők Szövetsége 2004 első felében képzéseket szervez önkormányzati munkatársak számára az uniós csatlakozás természetvédelmi kérdéseiről. Az egész napos képzések során a résztvevők megismerhetik a Natura 2000-hez kapcsolódó jogszabályi hátteret és az ehhez kapcsolódó hazai és uniós programokat (Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Program, Érzékeny Természeti Területek Hálózata, Nemzeti Ökológiai Hálózat).
A Közép és Kelet-Európai Munkacsoport a Biodiverzitás Növeléséért (CEEWEB) és a Magyar Természetvédők Szövetsége 2004 első felében képzéseket szervez önkormányzati munkatársak számára az uniós csatlakozás természetvédelmi kérdéseiről. Az egész napos képzések során a résztvevők megismerhetik a Natura 2000-hez kapcsolódó jogszabályi hátteret és az ehhez kapcsolódó hazai és uniós programokat (Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Program, Érzékeny Természeti Területek Hálózata, Nemzeti Ökológiai Hálózat).
Szó esik majd a Natura 2000-hez kapcsolódó forrásokról, pályázati lehetőségekről is, valamint arról is, hogy a fejlesztési, rendezési tervek elkészítésekor milyen természetvédelmi szempontokat kell figyelembe venni.
A képzések régiónként kerülnek megrendezésre, egyforma tematikával, figyelembe véve a helyi sajátosságokat is.
Ezen képzéseket egészíti ki a környezetvédelmi, természetvédelmi referensek számára rendezett két alkalomból álló szakreferensi képzés, melyet azok számára szervezünk, akik rendelkeznek környezet/természetvédelmi szakmai háttérrel, ezért esetleg részletesebb információt igényelnek. A Közép-Dunántúli régióban, Székesfehérváron a Deák Ferenc Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakközépiskolában 2004 április 8-án lesz a képzés. (Székesfehérvár, Gyümölcs u. 19.)
A részvétel ingyenes, a résztvevők számára ebédet biztosítanak. Indokolt esetben, előzetes egyeztetés alapján útiköltség-térítésre is van mód, amelyet kérjük jelezzen a jelentkezési lapon is.
További információ kapható a natura-kepzes@mtvsz.hu villámpósta címen.
Az uniós csatlakozás természetvédelmi kihívásai - képzés a Natura 2000 hazai bevezetéséről
Hazánk ez év május 9-én csatlakozik az Európai Unióhoz. A csatlakozás kapcsán megannyi feltételnek kell eleget tennünk. A természetvédelem terén az egyik legnagyobb és legégetőbb feladat a Natura 2000 hálózat bevezetése, amely az Unió egységes szempontrendszere szerint kijelölt, európai jelentőségű védett területek hálózata.
A feladat nagyságát jól szemlélteti a következő tény: a Natura 2000 hálózat magyarországi bevezetése az ország területének körülbelül 20%-át érinti.
A kijelölésben érintettek (elsősorban a területhasználók, gazdálkodók, hozzájuk kapcsolódóan pedig az önkormányzatok) minél szélesebb körű tájékoztatása - a folyamat zökkenőmentességének biztosítása érdekében - hazánk Természetvédelmi Hivatala által készített kommunikációs stratégiában is benne foglaltatnak, a stratégia gyakorlati megvalósítása azonban kapacitás- és forráshiány miatt késik. Ezért a kormányzati szervek örömmel üdvözölték a magyar természetvédelmi civil szervezetek szerepvállalását a tájékoztatási folyamatban.
Ennek megfelelően a Közép- és Kelet-Európai Munkacsoport a Biodiverzitás Növeléséért és a Magyar Természetvédők Szövetsége elsősorban önkormányzati dolgozók képzésére dolgozott ki egy programot, amelyet PHARE támogatással valósít meg. A régiónként megrendezésre kerülő egész napos képzések során a résztvevők megismerhetik a Natura 2000-hez kapcsolódó jogszabályi hátteret és az ehhez kapcsolódó hazai és uniós programokat (Nemzeti Agrár-környezetvédelmi Program, Érzékeny Természeti Területek Hálózata, Nemzeti Ökológiai Hálózat). Emellett szó esik majd a Natura 2000-hez kapcsolódó forrásokról, pályázati lehetőségekről is, valamint arról is, hogy a fejlesztési, rendezési tervek elkészítésekor milyen természetvédelmi szempontokat kell figyelembe venni.
A Natura 2000 hálózatról
A Natura 2000 hálózatot az egységes szempontrendszer alapján kijelölt európai jelentőségű védett területek alkotják. A hálózat alapját az Élőhelyvédelmi (1992) és a Madárvédelmi Irányelv (1979) képezi. Ennek értelmében a tagállamok kötelezettsége annak biztosítása, hogy ne csökkenjen az Európai Unió területén a listákon (az irányelvek függelékeiben) szereplő (közösségi jelentőségű) fajok és élőhely-típusok megőrzésre kerüljenek.
Az Élőhelyvédelmi Irányelv írja elő az európai ökológiai hálózat, a Natura 2000 létrehozását, melynek a Madárvédelmi Irányelv alapján védelmet élvező körzetek, területek is részei. A Natura 2000 hálózat létrehozásának keretében a tagállamoknak fel kell mérniük a védett fajok elterjedését, ehhez kapcsolódóan az uniós természetvédelem szempontjából kiemelt jelentőségű élőhelyeket, továbbá ki kell dolgozniuk a közösségi védelem alá helyezendő területek kezelési tervét.
A Natura 2000 hálózat kiegészíti a hazai természetvédelmi törekvéseket. Olyan fajok és élőhelyek védelmét is előírja, amelyek hazánkban eddig nem voltak védettek, hiszen uniós veszélyeztetettsége ellenére nálunk az adott faj vagy élőhely kedvezőbb helyzetben van. További fontos újdonság, hogy a Natura 2000 hálózat által egyetlen faj, vagy élőhely miatt is ki lehet jelölni majd védett területet, így sokkal nagyobb területeken, de mégis kevesebb megszorítással - a gazdálkodás számára nagyobb teret engedve - védi természeti értékeinket. Mindemellett fontos szempont hazánk számára az is, hogy az Unió társfinanszírozást biztosít a feladatok ellátásához.