-
Elhunyt Kiss Mária Éva
A Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Facebook-oldalán tette közzé, hogy január 06-án 63 éves korában, hosszan tartó betegséget követően elhunyt Kiss Mária Éva, az intézmény egykori ápolási igazgatóhelyettese.
2025.01.07. -
65 év felettiek támogatása
Idén is tízezer forintos egyszeri támogatásban részesülhetnek a fehérvári állandó lakcímmel rendelkező, 65 év feletti időskorú polgárok. A támogatási kérelemhez szükséges adatlap letölthető a város honlapjáról és átvehető a Városháza portáján is.
2025.01.07. -
300-400 milliárd ingatlanra
A Magyar Nemzeti Bank arra szólítja fel a magánnyugdíjpénztárakat, hogy készüljenek fel az ügyfelek ingatlancélú szolgáltatási igényeire.
2025.01.07. -
Őssejt-donort keresnek
Segítséget kér egy székesfehérvári, ma Svédországban élő fiatal lány, Forster Júlia. Édesanyja a facebookon keresztül keresi azt a személyt, aki őssejt donor lehetne lánya számára. Júliánál november elején diagnosztizáltak akut leukémiát.
2025.01.07.
Térségfejlesztés új utakon - megállapodás Székesfehérvár fejlődéséért
A Dr. Petri Bernadett, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság ügyvezetője és Domokos Tamás, a Kodolányi János Egyetem Fenntartó Tanács elnöke kézjegyével ellátott dokumentum szerint a felek olyan innovatív megoldásokat alakítanak ki a jövőben, amelyben a térségi vállalkozások, önkormányzatok, nonprofit szervezetek és oktatási intézmények nemzetközi konzorciumok tagjaiként a közvetlen brüsszeli forrásokhoz való hozzáférés lehetőségével gazdagodnak, erősítve a szektorok közötti együttműködést és együtt gondolkodást, különösen a várostérségi fejlesztések tekintetében.
A Kodolányi János Egyetem a gazdasági és társadalmi szereplőkkel és helyi közösséggel napi szinten kooperáló, stabil értéket és tudást nyújtó, szakmai kompetenciákat fejlesztő, innovatív pedagógia programmal rendelkező oktató-kutató-fejlesztő felsőoktatási intézmény.
Az egyetem által képviselt tudományágak spektruma felöleli az informatikai, a társadalomtudományi, a bölcsészeti, a gazdasági, a tanárképzési, valamint a művészeti területeket. Az intézmény törekszik a helyi, valamint globális partneri kapcsolatok kialakítására, ezen kapcsolatokból származó lehetőségek kiaknázására, mind az oktatás, mind a kutatás területén, kiemelten kezelve a területfejlesztés, a környezeti és társadalmi fenntarthatóság, a tudásgazdaság, a jól-léti szolgáltatások, a kulturális és kreatív ipar, a vállalkozói ökoszisztéma és a pedagógiai innováció kutatási és fejlesztési területeit. Az Egyetem stratégiai célja, hogy a helyi közösség és gazdaság igényeit széles körű műveltséggel rendelkező, folyamatosan tanulni és magát fejleszteni képes, a kiválóság iránt elköteleztet, stabil értékrenddel rendelkező diplomás munkavállalók képzésével, kutatással és innovatív szolgáltatásokkal segítse.
A Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Kft. (MFOI) azzal a céllal kezdte meg működését 2021-ben, hogy közvetlen kezelésű uniós források elnyerésében segítse a magyar és a közép-kelet-európai pályázókat.
A közvetlen források kiemelkedő finanszírozási lehetőségeket jelentenek, hiszen a 2021-2027. évi uniós költségvetésben mintegy 340 milliárd euró összértéket tesznek ki. Az ebbe a körbe tartozó 24 különböző Alap által kijelölt pályázati célok számos kiemelt iparágat és több fontos fejlesztési módozatot is előtérbe helyeznek, a zöldítés és a klímavédelem fontosságát is szem előtt tartva. Az együttműködés keretében új felsőoktatási- és felnőttképzések, kutatások, projektfejlesztő műhelyek és partnerségek kerülnek kidolgozásra. Az együttműködési megállapodás elősegíti az Albensis Tudásközpont létrejöttét, fenntartható működését.
Domokos Tamás, a Kodolányi János Egyetem Fenntartó Tanács elnöke a megállapodás aláírása előtt elmondta, hogy az elmúlt hónapokban sok változás indult el az egyetem életében. Az egyik ilyen változás és a közös munka eredménye a mostani együttműködés az MFOI-val. „Az egyetem egyik legfontosabb feladata, hogy a helyi közösségben szervesen beágyazódva tudjon segíteni akár munkaerőpiaci, akár más típusú programokkal. Nagyon fontos felismerés, hogy ezt helyi és országos szövetségek nélkül nem tehetjük meg.” – fogalmazott az elnök, aki hozzátette, hogy körülbelül fél éve kezdtek beszélgetni az MFOI-val arról, hogyan tudnák hatékonyabbá tenni a helyi jelenlétet és segíteni a képzésfejlesztési munkát. Domokos Tamás aláhúzta: EU-kompatibilis módon kell gondolkodni a fejlesztéspolitikáról. A tudást ott kell megszerezni, ahol van. Az egyetemnek pedig az a feladata, hogy ezt átadja a helyi szervezeteknek, tanároknak, diákoknak, hiszen ez formálja fenntarthatóbbá a közösségeket.
A Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Kft. azzal a céllal kezdte meg működését 2021-ben, hogy közvetlen kezelésű uniós források elnyerésében segítse a magyar és közép-kelet-európai pályázókat. A közvetlen források kiemelkedő finanszírozási lehetőségeket jelentenek, hiszen a 2021-2027. évi uniós költségvetésben mintegy 340 milliárd euró összértéket tesznek ki. Az ebbe a körbe tartozó 24 különböző Alap által kijelölt pályázati célok számos kiemelt iparágat és több fontos fejlesztési módozatot is előtérbe helyeznek, a zöldítés és a klímavédelem fontosságát is szem előtt tartva.
"A Magyar Fejlesztésösztönzési Iroda célja, hogy felkészítse a hazai szereplőket a közvetlen kezelésű EU-források megszerzésére és növelje a megszerzett források arányát" – fogalmazott Dr. Petri Bernadett, a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság ügyvezetője. Elmondta: a közvetlen Európai Uniós források annyiban különböznek bármelyik másik forrástól, hogy képtelenség képzetlenül lehívni őket, ezért nagyon fontos, hogy a vállalkozók, civil szervezetek, önkormányzatok olyan szakemberekhez fordulhassanak segítségért, akik rendelkeznek a megfelelő tudással ehhez. Országos kitekintést nézve a magyar lehívások aránya egyébként alacsony, melynek részben a nem megfelelő tudás, valamint a szereplők nem megfelelő pályázatai az okai. Dr. Petri Bernadett hozzátette: meg szeretnék honosítani azt a gondolkodásmódot, ami ezeknek a forrásoknak a lehívásához szükséges. A program tekintetében kiválóságként szeretnék bemutatni a Kodolányi János Egyetemet Brüsszelben. Az együttműködés létjogosultságát és fontosságát alátámasztja, hogy az Európai Unió forrásainak elosztásában jelentős változás fog bekövetkezni 2027 után, így kiemelt kérdés, hogy mindenki rendelkezzen a lehíváshoz szükséges tudással.
A megállapodás aláírását követően szakmai fórumot szerveztek a felek Székesfehérvár várostérség új utakon?! – Rajtunk múlik! címmel.
A vitaindító előadás előtt Molnár Tamás önkormányzati képviselő, civil és környezetvédelmi tanácsnok köszöntötte a workshop résztvevőit. Üdvözölte a Kodolányi János Egyetem és a Magyar Fejlesztésösztönző Iroda együttműködését, amit előremutató, a város és a térség szempontjából kiemelt kezdeményezésként értékelt. Véleménye szerint elengedhetetlen, hogy a jövőben szakképzett, megfelelő tudással rendelkező pályázatírókhoz fordulhassanak a civil szervezetek, vállalkozások és közösségek, ebben pedig nagy segítség lehet a két szereplő munkája. „Székesfehérvár legerősebb motorja a gazdasága, ezt pedig folyamatosan fejleszteni kell. Emellett kulturálisan és minden egyéb területen is szeretnénk fejleszteni, amihez nagyobb térségben kell gondolkodnunk.” – vezette fel a kerekasztal-beszélgetést Molnár Tamás, aki köszönte a résztvevő felek munkáját, és háláját fejezte ki a kezdeményezés megvalósulásért.
A köszöntő után Dr. Petri Bernadett, az MFOI ügyvezetője, Dr. Lőrinczné Bencze Edit, a Kodolányi János Egyetem tanszékvezetője, Dr. Kulcsár László, a Soproni Egyetem tanára, valamint a Klímavédelmi és Fenntarthatósági Kutató Intézet képviseletében Dr. Sági Zsolt részvételével kerekasztal-beszélgetéssel folytatódott a program. A beszélgetés moderátora Domokos Tamás volt, aki a funkcionális várostérség gondolatáról, valamint az összefogásra való képességről kérdezte a résztvevőket.