Tisztelni a múltat és tenni a jövőért - Díszközgyűlésen adták át a város kitüntetéseit

 A Városháza Dísztermében került sor Székesfehérvár Önkormányzat- ának Szent István napi ünnepi díszközgyűlésére, amelyen átadták az idei Székesfehérvár Díszpolgára és a Pro Civitate díjakat. Városunk díszpolgára lett Dr. Petres Éva és Botos József, valamint posztumusz elismerésben részesült Szabó Gyula színművész. Pro Civitate díjat kapott Siti Beáta, Dr. Gervain Judit, Domján László, Varró János és Fazekas Ervin, míg Miklósa Erika Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára lett.
2014.08.20. 19:22 |
A Városháza Dísztermében került sor Székesfehérvár Önkormányzatának Szent István napi ünnepi díszközgyűlésére, amelyen átadták az idei Székesfehérvár Díszpolgára és a Pro Civitate díjakat. Városunk díszpolgára lett Dr. Petres Éva és Botos József, valamint posztumusz elismerésben részesült Szabó Gyula színművész. Pro Civitate díjat kapott Siti Beáta, Dr. Gervain Judit, Domján László, Varró János és Fazekas Ervin, míg Miklósa Erika Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára lett.
KÉPGALÉRIA - koszorúzás Szent István lovasszobránál
Az ünnepi közgyűlés előtt a Szent István téren koszorúval tisztelgett az államalapító Szent István király emléke előtt Vargha Tamás országgyűlési képviselő, államtitkár, Törő Gábor országgyűlési képviselő, a Fejér megyei közgyűlés elnöke és dr. Cser-Palkovics András polgármester.
KÉPGALÉRIA a Díszközgyűlésről
A közgyűlést megelőzően a Musica Historica Együttest hallhatták a résztvevők, majd ezt követően a Corpus Rézfúvós Quartet előadásában a Koronázási fanfár csendült fel. A z ünnepség kezdetén a résztvevők a történelmi zászlók bevonulását láthatták, majd közösen énekelték el a Himnuszt. "Az Ó, Szent István, dicsértessél" című ünnepi műsorban Blaskó Péter Kossuth és Jászai Mari díjas, Érdemes művész Tűz Tamás: Szent István király című versét mondta el, majd a Musicolore Kamaraegyüttes előadása következett.   
„Szent István, Szent László és többi dicső ősünk kenyerét esszük ma is és napjaink is a múlt dicső tetteitől, elhatározásaitól kelnek meg. Az ő városuk voltunk, és vagyunk ma is. Változik persze a világ, a modern kor új problémákat vet fel, de új megoldásokat is javasol. Néha az öröknek hitt igazságok is érvényüket vesztik, de ez közel sem jelenti azt, hogy megszakadna folytonosság, ami az elmúlt korokkal összeköt minket.” – emelte ki ünnepi beszédében Székesfehérvár polgármestere, aki hangsúlyozta, hogy nem szakadt el a hagyományoktól Fehérvár. A Fő utca átalakításakor a legfontosabb kritérium az volt, hogy „az élethez legyen alkalmas, megteljen a város élettel, a messzire kitolt teraszokon zene és nevetés csendüljön, ismerősök köszöntsék egymást.”- tette hozzá. dr. Cser-Palkovics András polgármester, aki kiemelte, kettős feladatnak kell megfelelni: megtartani a múltból, hagyományainkból annyit, amennyit csak lehet és közben haladni a korral, hogy közben tökéletesebbé tegyük a világot.
„Fehérvár nem elégedhet meg azzal, hogy polgárainak fedelet és élelmet biztosítson, közösséggé is kell válnunk. Városon belül és városon kívül egyaránt. Városunk az utóbbi években talán örvendetesen gyarapodott köztéri szobrokkal, emléktáblákkal. Közösségformáló rendezvényekhez új tereket is nyitottunk, hiszen annak, hogy egy város élővé, elevenné váljon, a kultúra a legfontosabb eszköze.” - mondta Székesfehérvár polgármestere, aki szólt arról is, hogy a Seuso kincsek néven ismert csodálatos alkotásokat Magyarországon elsőként itt tekintheti meg hamarosan a nagyközönség. Ünnepi beszédében dr. Cser-Palkovics András polgármester kiemelte, "ha Szent István örökébe kívánunk lépni, tisztelni kell a múltból azt ami érték és tenni kell a legjobbat, a legtöbbet a jövőért, nemzetünk, családunk, városunk gyarapításáért." dr. Cser-Palkovics András polgármester beszámolt arról is, hogy augusztus 29-én régi adósságot törlesztve újabb régészeti kutatásra adnak megbízást az önkormányzat támogatásával. A szakemberek a Fehérvárt alapító Géza nagyfejedelem, a mai székesegyház közvetlen közelében építtett templománál végeznek kutatásokat, az eredményeket be is mutatják majd a nagyközönség számára.
Az ünnepi beszédet követően Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése által adományozott kitüntetések átadására került sor. Székesfehérvár szellemi értékeinek gyarapítása érdekében végzett kiemelkedő szakmai munkássága elismeréseként Székesfehérvár Díszpolgára díjat kapott Dr. Fitz Jenőné dr. Petres Éva, aki férjével, Dr. Fitz Jenővel 1950-ben friss diplomásként érkezett városunkban, hogy évtizedek kemény és tudatos munkájával megalapozzák és működtessék Fejér megye múzeumát. Egy háromszemélyes múzeumból építettek fel egy egész múzeumszervezetet. Támogatásuknak köszönhető, hogy Székesfehérváron létrejött a kortárs magyar művészet szakma által nagyra becsült fóruma, majd gyűjteménye. Petres Éva emellett régészként is részt vett Fejér megye régmúlt korainak értékmentésében.
 
Székesfehérvár kulturális örökségének, népi hagyományainak ápolása, valamint a táncművészet szolgálatában végzett alkotói és oktatói munkássága elismeréseként Székesfehérvár Díszpolgára díjat vehetett át Botos József, aki az ötvenes években Pesovár Ferenc néprajzkutatónak tett ígéretet arra, hogy nemcsak összegyűjti, de közre is adja, megismerteti a nagyközönséggel Fejér megye népi hagyományait, értékeit. Botos József fogadalmát megtartotta, valójában ez kísérte végig eddigi életét. Ezt a fogadalmát őrzi az Alba Regia Táncegyüttes munkája is, melynek Botos József egykori táncosa volt, később koreográfusa és vezetője, de őrzi az Alba Regia Táncegyesület is, mely az oktatást felvállalva a néptáncot szerető generációk sorát neveli évek óta. Kitalálója a világszerte rangot kivívó, idén 19. alkalommal megrendezésre kerülő néptáncfesztivált, amelynek fesztiváligazgatója és főszervezője.
 
Szabó Gyula részére, posztumusz Székesfehérvár Díszpolgára díjat adományozott a közgyűlés. A számos magyar filmben szereplő, jellegzetes hangját mesehősöknek és külföldi színészeknek kölcsönző művész fehérvárinak tartotta magát. Mint mondta, pályája során a megyeszékhelyen tapasztalta meg leginkább a közönség közvetlen szeretetét.Szabó Gyula Kossuth- és kétszeres Jászai Mari-díjas színész, érdemes és kiváló művész, a nemzet színésze életének 84. évében, hosszan tartó betegség után hunyt 2014. április havában. A díjat felesége, özvegye, Szabóné Madarász Pálma asszony vette át. 
 
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése Székesfehérvár kézilabda sportéletében végzett tevékenysége, valamint kimagasló sportteljesítménye, elért eredményei elismeréseként Pro Civitate díjat adományozott  Siti Beátának. Szintén Pro Civitate díjat kapott Dr. Gervain Judit: orvosi tudásának, emberi magatartásának híre az évek alatt nem csak a régió, hanem messze az országhatáron túl is eljutott. A közgyűlés Székesfehérvár és a Magyar Honvédség példaértékű együttműködése érdekében végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként Pro Civitate díjat adományozott  Domján Lászlónak, aki egy fontos időszakban, a Szent István Emlékévre való felkészülés és annak megvalósítása során teljesített parancsnoki szolgálatot Székesfehérváron. Az általa vezetett szervezet az elsők között csatlakozott a nemzet történelmi fővárosa által meghirdetett Emlékévhez és segítette annak sikeres, méltó megvalósítását. Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése Székesfehérvár kulturális életében végzett zeneművészeti tevékenysége, a népzenei értékek ápolása, a népi hagyományok megőrzése érdekében végzett oktatói és alkotói munkássága elismeréseként Pro Civitate díjat adományoz Varró Jánosnak is. Szintén Pro Civitate díjjal ismerték el Fazekas Ervin munkásságát, aki a város kosárlabdasportjának szentelte életét.
 
Székesfehérvár közösségi és kulturális értékeinek gyarapítása érdekében végzett példaértékű közéleti tevékenysége elismeréseként Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára címet vehetett át Miklósa Erika, akit az operairodalom szoprán szerepeinek emlékezetes, magával ragadó megformálásáért számos magas állami és nemzetközi díjjal tüntették már ki ls aki több mint negyedszázada talált otthonra a Székesfehérvártól 18 kilométerre fekvő Bakonykútiban.
 
A Székesfehérvár és Gyergyószentmiklós közötti kapcsolatok ápolása, fejlesztése, valamint a kulturális értékek megőrzése érdekében végzett kiemelkedő tevékenysége elismeréseként Székesfehérvár Tiszteletbeli Polgára címet adományoztak Virág Zsoltnak, aki munkája során folyamatosan aktív segítője és motorja a Székesfehérvár és Gyergyószentmiklós közötti kapcsolatépítésnek. A két város – Székesfehérvár és Gyergyószentmiklós – kapcsolatai a múlt és főként a katonamúlt felkutatása során egyre szorosabbá és élénkebbé váltak. Számos iskola és civil szervezet ápol testvérkapcsolatokat és rendszeresek a csoportok kölcsönös látogatásai.
 
A díszközgyűlésen Székesfehérvár polgármestere köszöntötte Percze Ilonát, a közművelődési iroda nyugalmazott munkatársát is, akit augusztus 20-a alkalmából a Magyar Arany Érdemkeresztet vehette át Áder János köztársasági elnöktől kulturális igazgatás és közművelődés terén folytatott több évtizedes példamutató tevékenysége, valamint a 2013-as Szent István Emlékév programsorozatának megvalósításában végzett munkája elismeréséül.