Tizedik alkalommal rendezik meg Székesfehérváron a Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíjat

200 atléta, köztük világcsúcstartók, olimpiai bajnokok és rekorderek indulnak július 18-án, kedden a Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíjon. A World Athletics Continental Tour Gold sorozatába tartozó versenyt ismét a Bregyó Atlétikai Központban rendezik meg.  
2023.07.17. 19:09 |
Tizedik alkalommal rendezik meg Székesfehérváron a Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíjat

Tizenharmadik alkalommal rendezik meg a Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíjat holnap délután.

Az első években a Puskás Ferenc Stadion, 2014 óta a székesfehérvári Bregyó Atlétikai Központ ad otthont a nemzetközileg is elismert kvalifikációs versenynek. Az idei évben összesen 16 globális címvédő indul, köztük 6 aktuális világbajnokkal, valamint számos korábbi olimpiai érmessel. Visszatér a négyszeres Gyulai-győztes szupersztár, Steven Gardiner is, aki profi karrierjét is Székesfehérváron kezdte. A súlylökők között a közönségkedvenc Joe Kovacsnak, a kalapácsvetők között pedig Halász Bencének szoríthatnak a szurkolók. A versenyen összesen 35 magyar atléta szerepel majd. A Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíj hivatalos sajtótájékoztatóját a Városháza Dísztermében rendezték hétfőn.

Nagy öröm és megtiszteltetés, hogy a 13. alkalommal megrendezésre kerülő Gyulai István Memorialt már tizedszer láthatjuk vendégül – kezdte köszöntőjét Mészáros Attila alpolgármester.

Ahogy fogalmazott, tíz évvel ezelőtt, amikor a város és a verseny közös útja elindult, Székesfehérvár a legjobb atlétikai infrastruktúrával rendelkezett. Azóta a sportág országszerte is sokat fejlődött, Budapesten pedig az új Atlétikai Centrumban kerül megrendezésre a 2023-as világbajnokság. Az alpolgármester hozzátette, mindig nagy öröm, amikor ilyen sok sportoló látogat a városba, megismerhetik annak történelmét és a kultúráját, valamint találkozhatnak a szurkolókkal. Mészáros Attila megköszönte a szervezők és a támogatók áldozatos munkáját, majd jó szurkolást kívánt minden kilátogató nézőnek.

Dr. Schmidt Ádám, a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkára az Egyetemi Világjátékokra utazó csapat eskütételéről érkezett a sajtótájékoztatóra.

A Világjátékokon 113 sportoló, azon belül is 24 atléta képviseli majd az országot – fogalmazott az államtitkár, aki ezzel is jelezte: különleges év az idei a magyar atlétika történelmében, hiszen idén a Gyulai István Memorial mellett az Atlétikai Világbajnokságot is Magyarországon, az újonnan épült Atlétikai Centrumban rendezik meg. „A Gyulai István Memorial több szempontból is fontos verseny. Fontos, mert az egyik utolsó kvalifikációs lehetőség a világbajnokságra, valamint fontos Gyulai István miatt is, akinek a neve egybeforrt az atlétika sporttal.” – nyilatkozta az államtitkár, aki aláhúzta: a verseny nagyban hozzájárult ahhoz, hogy idén a világbajnokságot is hazánkban rendezik.

Deutsch Péter, a Gyulai István Memorial szervezőbizottságának elnöke a verseny elhíresült mottója mellett egy másik népszerű közmondással kezdte beszédét: Soha ne mondd, hogy soha! „Rendkívüli módon örülünk annak, hogy most itt lehetünk. 2022-ben elbúcsúztunk Székesfehérvártól, most pedig újra itt vagyunk. Úgy tűnik elrendeltetett, hogy a királyok városa és a sportok királynője nem lehet meg egymás nélkül.” 

A szervezőbizottság elnöke elmondta, a verseny névadója, Gyulai István az idén lenne 80 éves.

Büszkék arra, hogy méltó módon emlékezhetnek meg a népszerű sportvezetőről, ezt pedig egy Gyulai 80 logó is erősíti az Atlétikai Magyar Nagydíj felületein. Kiemelte, hogy a verseny megrendezéséhez az elmúlt hónapokban több mint 200 ember megfeszített munkája kellett, akik a megmérettetés közeledtével 0-24-es készenlétben dolgoztak, hogy minden tökéletes legyen.

Deutsch Péter hozzátette, a Magyar Atlétikai Szövetség - a Kormány támogatásának köszönhetően - 2020-ban elkezdett felkészülése a célegyenesbe érkezett. Az elmúlt hónapokban sorra dőltek az országos csúcsok és korosztályos rekordok, a Világbajnokságra való kvalifikációban pedig fontos állomás lesz a hazai versenyzőknek a holnapi verseny. „Bizakodásra okot adó a jelenünk, ez az atlétikai közösség sikerre ítéltetett. Bízunk benne, hogy a jövőben is Székesfehérváron tudjuk megrendezni az eseményt.” – zárta köszöntőjét a sportvezető.

Spiriev Attila, a Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíj sportigazgatója a verseny technikai részleteit ismertette. A versenyben tizenhét számban, összesen 43 ország 200 atlétája indul. Köztük 35 magyar atléta is szerepel. „Erre a versenyre bekerülni, indulni és helytállni igen komoly feladat.” – utalt a magyar versenyzők előtt álló kihívásra a sportigazgató, miután a sportolóknak globális címvédőkkel és csúcstartókkal teletűzdelt mezőnyben kell jó eredményt elérniük. A magyar tehetségek között szoríthatnak a szurkolók Halász Bencének, aki az idén is erős kalapácsvető mezőnyben szeretne 78 méter feletti teljesítményt nyújtani.

A női távolugrásban a világsztár Ese Brume mellett két fiatal hazai tehetség, Kiss Sarolta és Rózsahegyi Bori áll rajthoz. A férfi súlylökés mezőnye erősebb is lehet, mint a világbajnokságon: Joe Kovacs, Ryan Crouser és Tom Walsh is újra megmutatja magát Székesfehérváron. Érdemes kiemelni a 400 méteres női gátfutást is, ahol a nyolc induló közül a leggyengébb is a világranglista 14. helyezettje. Női 100 méteren Takács Boginak, 100 méter gáton pedig Kozák Lucának szurkolhatnak a kilátogatók. A további versenyszámokban itt lesz például a bahamai Steven Gardiner, aki 400 méteren versenyez, a kenyai Emmanuel Korir, aki 800 méteren áll rajthoz, a görögök távolugró büszkesége Militiadis Tentoglou, valamint a világbajnoki címvédő szlovén diszkoszvető, Kristjan Ceh és az élete első profi versenyén szerepelő Julian Alfred is. A verseny 14.00 órától a kalapácsvetéssel indul, majd ezt követően a női távolugrás és 16.20-kor a hivatalos megnyitó következik. Az indulók teljes listáját és a versenyszámok időpontjait a gyulaimemorial.hu oldalon olvashatják.

A sajtótájékoztató második részében Nia Ali, Julien Alfred, Steven Gardiner, Erriyon Knighto és Kozák Luca foglalta el a pódiumot. Nia Ali háromszoros édesanyjaként úgy fogalmazott, mindenhol szeretné a maximumot nyújtani, mind a pályán, mind otthon. Szereti a székesfehérvári versenyt, évről évre szívesen tér vissza. A legelső meghívásos versenyén szereplő Julian Alfred izgatott, de a legjobb teljesítményét szeretné hozni: 11 másodperc alatti idő a célja. Steven Gardiner rutinos Gyulai Memorial versenyzőként ismét a győzelemre hajt. A kiváló futó jó kedvűen idézte fel első, 2015-ös versenyét, amikor nagy csatában nyerte futamát. Erriyon Knighton két éve járt először Székesfehérváron és két egyszerű célt fogalmazott meg: szeretne gyorsan futni és nyerni. Kozák Luca 2014-ben debütált a Gyulain, akkor még juniorként, mára azonban országos csúcstartóként vesz részt. Ahogy fogalmazott, minden évben különleges élmény itt elindulni, ráadásul kellemes emlékek is fűzik ehhez a pályához, hiszen profiként is itt debütált.

Az esemény záró felvonásában a nehézatlétáké volt a főszerep.

Daniel Stahl, Kristian Ceh diszkoszvetők, valamint Ryan Crouser és Joe Kovacs súlylökők Spiriev Attila vezetésével egy kvízben vehettek részt. A sportolók egymásról és a sportágaikról kaptak kérdéseket, végén pedig a diszkoszvetők csapata örülhetett. A versenyzőknek járó különleges díjakat Halász Bence kalapácsvető adta át, aki maga is nagy reményekkel várja a holnapi versenyt.

A Gyulai István Memorial Atlétikai Magyar Nagydíjra még megvásárolhatóak a jegyek a gyulaimemorial.hu oldalon. Aki személyesen nem tud kilátogatni a pályára, az M4 Sport közvetítésén keresztül követheti az eseményeket.