-
Fórum a Belső-Maroshegyen élőknek
Az 5. számú választókörzetbe átkerült utcák lakóinak szerveztek lakossági fórumot kedden a Táncsics Mihály Általános Iskolában, ahol jelen volt dr. Cser-Palkovics András polgármester, valamint Brájer Éva és Mészáros Attila önkormányzati képviselő is. A lakóktól a legtöbb jelzés a csapadékvíz elvezetési problémákkal és a közlekedéssel kapcsolatban érkezett.
2024.11.12. -
Diákok Schwäbisch Gmündben
A diákcsere program keretében egy héten át vendégeskedhettek a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium diákjai Schwäbisch Gmündben. Jövőre a német diákok érkeznek majd városunkba.
2024.11.12. -
A kalligráfia alapjai
Hogyan írjunk szépen? Hogyan formáljuk helyesen a betűket? A kalligráfia világába pillanthattak be az érdeklődők a Hetedhét Játékmúzeumban a Négykezes kedd program keretében.
2024.11.12. -
Nemzeti konzultáció
„Magyarország meg tudja csinálni” címmel a kormány mától nemzeti konzultációt indít az új gazdaságpolitikáról. A Fejér Vármegyei Közgyűlés elnöke hangsúlyozza, az a cél, hogy a magyar gazdaság erősödjön, a családok jövedelme és a bérek emelkedjenek, a kis- és közepes vállalkozások megerősödjenek, és megfizethetőbb legyen a lakhatás.
2024.11.12.
Több, mint 80 családot tanított komposztálni a Fúzió Egyesület Lovasberényben
Mit gondolsz, mennyire volt sikeres a Fúzió Egyesület komposztálás mintaprojektje? Mennyire hozta meg a szomszédok kedvét a komposztáláshoz?
Mindenképpen sikeresnek tartom a Fúzió Egyesület házi komposztálás projektjét, hiszen kezdő komposztálóként nagy segítséget nyújtott a jól meghirdetett program, amire rögtön jelentkeztünk, és örömmel vettük, hogy komposztálókeretet állíthatunk a kertbe.
Az egyesület által tartott oktatás nagyon tetszett, amire szükségem lehet kezdőként minden segítséget, jó tanácsot megkaptam.
A vidám hangulatban telt oktatás után a tudattól, hogy párommal mi is komposztálni fogunk, tele izgalommal távoztam a keretekkel a kezemben.
Közvetlen szomszédunk, akinek meghozhattuk volna kedvét a komposztáláshoz nincs, de családunknak, illetve a hozzánk látogatóknak úgy hiszem meghoztuk a kedvét, van aki már megtervezte hogyan készíti el házilag a komposztáló keretet.
Mik a tapasztalatok a komposztálással, vannak-e tippjeid a házi komposztálás megkönnyítéséhez?
Tapasztalataim az első év komposztálás után jók, azt gondolom, hogy komposztálni könnyű, bárki tud. Viszont egy jó komposzt elkészítéséhez gyakorlásra van szükség.
Már most tudom, hogy a következő komposzt készítésének folyamataiban mit fogunk másképp csinálni, pl. a komposzt aljára olyan gallyakat, növényi ágakat teszünk, ami jó szellőzést biztosít, és igyekszünk többször átforgatni.
Annak érdekében, hogy könnyebb legyen a házi komposztálás, a keretet közel helyeztük el a házhoz. A mindennapi főzésnél keletkező konyhai zöldség és gyümölcs maradéknak külön edényt neveztem ki, amiben a komposztra hordom a hulladékot, így véletlenül sem kerül a szemetesbe.
Mennyi munka van alapvetően egy efféle kisméretű komposzttal? Megterül-e a befektetett idő?
Úgy gondolom, hogy annak az embernek, aki szeret a szabadban lenni a komposztálás nem idő- és energiaigényes folyamat, mindössze némi türelem szükségeltetik hozzá.
A türelem az aprításokhoz kell, no meg egy jó metszőolló, és egy erős kéz.
A kertben keletkező elszáradt gallyakat, lehullott faleveleket, levágott füvet úgyis összeszedjük, ami területtől függően nagy munkának számít, annak komposztálása már a kisebbik feladat.
Szerintem a befektetett idő és munka mindenképpen megtérül a tudattól, hogy az elkészült komposztot kertészkedéskor sok dologra felhasználhatjuk, nem beszélve arról, hogy az alapanyagot magunk készítjük.
Miket komposztálsz leginkább és mire tervezed majd használni a kész komposztot?
Komposztálónkban elsősorban lemetszett, elszáradt faágak, levágott fű, lágyszárú növények, zöldség és gyümölcsmaradékok kerültek.
Udvarrendezés előtt állunk, így talajjavításra tervezzük használni a kész komposztot, illetve szeretnénk fákat, bokrokat telepíteni, virágokat ültetni.
Mennyivel könnyítette meg a dolgod és hozta meg a kedved, hogy nem neked kellett házilag barkácsolni, hanem ezt a 2 keretet ingyenesen kaptad, mint minden másik jelentkező?
Egy ideje terveztük a párommal, hogy a jövőben komposztálni fogunk, a szemetet szelektíven fogjuk gyűjteni saját környezetünk védelme érdekében. Mindketten dolgozunk, kevés szabad időnk van, sajnos sok tervünk évekig terv is marad.
Az ingyenesen kapott keretek nagyon megkönnyítették a dolgunkat, ha nincs ez a projekt a komposztálás valószínűleg továbbra is terv marad.
Ezért szeretném megköszönni a Fúzió Egyesületnek, hogy a mintaprojektjének köszönhetően sok más jelentkező mellett, mi is élvezhetjük a házi komposztálás örömeit.