Több száz fellépővel ünnepli Fehérvár a zenei világnapot

Idén is több száz fellépővel ünnepeli a Zene Világnapját Fehérvár, a hagyományos hangverseny október 1-jén 18 órakor kezdődik a Vodafone Sportcentrumban. Az október 1-jei eseményen átadják a Fricsay-díjat is. A világnapon Bartók Béla és Liszt Ferenc művei is felcsendülnek és együtt ünnepelhetnek a fehérvári kórusok, zenekarok és tánccsoportok.
2015.09.24. 12:55 |
Idén is több száz fellépővel ünnepeli a Zene Világnapját Fehérvár, a hagyományos hangverseny október 1-jén 18 órakor kezdődik a Vodafone Sportcentrumban. Az október 1-jei eseményen átadják a Fricsay-díjat is. A világnapon Bartók Béla és Liszt Ferenc művei is felcsendülnek és együtt ünnepelhetnek a fehérvári kórusok, zenekarok és tánccsoportok.
A koncertet beharangozó sajtótájékoztatón Brájer Éva alpolgármester elmondta: „Ez a világnap a mi helyi közösségünk, Székesfehérvár zenei napja is. Ekkor kerül sor a Székesfehérvár zenei elismerésének átadására. Az idei évben is egy olyan személynek adományozza a város a Fricsay-díjat, aki nagyon sokat tett a helyi zenei élet fejlődéséért.” Székesfehérvár alpolgármestere hozzátette, az október 1-jei koncert azért is különleges, mert itt a város zenei közösségei, kórusok, zenekarok együtt vannak. Hallhatják egymás műsorát, betekintést kaphatnak egymás szakmai munkájába. A zenekedvelő közönség soraiban pedig ott ülnek a családtagok, a hozzátartozók is, akik büszkén és örömmel hallgatják gyermekeiket, unokáikat. „Kívánom, hogy legyen úgy, ahogy eddig minden évben, teltházas a koncert, amely mindenkinek szép, tartalmas élményt nyújt.”
„A Zenei Világnap kapcsán Kodály Zoltán jut eszembe, hiszen ő volt az, aki a zenét Magyarországon olyan szinten népszerűsítette, ahogyan azt azóta sem tudta senki sem. Ma a gyerekek reggel 8-tól négyig az iskolában vannak, ebbe az időbe jól beleférne a közös éneklés, kórusmozgalom, amit jó volna, hogyha visszahozna egy új Kodály.” – fogalmazott ifj. Major István, az Alba Regia Szimfonikusok igazgatója, aki felidézte Kodály Zoltán gondolatát, mely szerint az emberi léleknek van egy olyan tartománya, amelyhez csak a zene ér el.
Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar művészeti vezetője, Dr. Drahos Béla a gyermekek zenei nevelését, hangszeres és énekes oktatásának erősítését hangsúlyozta. A zenével való találkozás nagyon fontos, hiszen sok mindenre megtanít. Az alapok elsajátítását követően az egyéni előadókból zenekarok, együttesek, kórusok alakulhatnak, ahol megtanulható az egymásra figyelés, a tolerancia, a megértés. A zene a szépre, a jóra nevel, fontos belső értékeket teremt és erősít, tette hozzá a Liszt-díjas fuvolaművész. „Amikor a szó elfogy, ott van a zene.” – tette hozzá Drahos Béla, aki Teller Ede atomfizikus utolsó televíziós interjúját hozta példaként, amikor az idős tudós már alig tudott beszélni, de leült a zongorához és elkezdett játszani rajta.
„Örülünk, hogy ismét ilyen sok résztvevő mutatja meg, hogy jó viszonyban van a zenével, szeret énekelni és tud is.” – mondta Kneifel Imre, a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI igazgatója. Kiemelte, hogy a világnapon ezúttal is helyet kap a tánc, mint ahogy az ókori görögöknél is együtt mutatkozott meg a tánc, a költészet és a zene. „Kodály Zoltán fogalmazta meg, hogy korábban csak a kiváltságosok élvezhették a művészi zene örömét, az ő munkássága fordított ezen a dolgon, és milliók kapták meg általa a zenéhez való utat. A zenével embert is nevelünk, a gyerek megtanul alkalmazkodni a másikhoz, megtanul lemondani valamiről a másik kedvéért és tudnak együttműködni, dolgozni, küzdeni és együtt örülni a szép zenének. Olyan erő van ezekben az értékekben, amit a gyermek később az élet más területein is kamatoztatni tud.” – fogalmazott Kneifel Imre.
 
A világnapon felcsendül Bartók Bélától a Hét egynemű kar és a Négy szlovák népdal, valamint Mascagni Parasztbecsület és Húsvéti kórus című művei is. Az Alba Regia Táncegyüttes pedig Foltin Jolán Mondóka, szerelem, mondóka című koreográfiáját adja elő.