Több támogatás jut a civil szervezeteknek

 A múlt pénteki közgyűlésen elfogadott 2015. évi költségvetésről tartott hétfőn délelőtt sajtótájékoztatót Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere a Városházán. A civil szervezeteknek minderről február 25-én délelőtt 10 órakor tartanak egyeztetést a Fehérvári Civil Központban.
2015.02.16. 12:10 |
A múlt pénteki közgyűlésen elfogadott 2015. évi költségvetésről tartott hétfőn délelőtt sajtótájékoztatót Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere a Városházán. A beszámolón a civil szervezeteket érintő legfontosabb változásokról, újításokról és pályázati lehetőségekről kaphattak információt a sajtó munkatársai. A civil szervezeteknek minderről február 25-én délelőtt 10 órakor tartanak egyeztetést a Fehérvári Civil Központban.
 Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlése múlt pénteken elfogadta az ezévi költségvetést. Hétfőn délelőtt Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere tartott sajtótájékoztatót a szakterületét érintő témákról, számokról. Beszámolójában elmondta: a tavalyi évben döntött arról a közgyűlés, hogy létrehoz egy új céget, amely a legnagyobb fehérvári rendezvények szervezési feladatait látja el. Korábban nagyon sok szervezet, intézmény dolgozott ezen a területen, így költségvetési szempontból elvesztek a részletek. Róth Péter szerint ez kifejezetten igaz volt a 2013-as Szent István Emlékévre, amikor rengeteg kulturális és civil program valósult meg Székesfehérváron. A rendezvények megszervezésével foglalkozó cég felállításával sokkal inkább áttekinthető lesz a rendezvényszervezés költsége. Egyértelmű lesz innentől, hogy a város mennyit szán a rendezvényekre és mennyi ezeknek a valós költsége. Ez látszatra idén többletráfordítást jelent, azonban a 2016-os esztendőre már a megtakarítást is szeretné kimutatni a város.
 
 Róth Péter kiemelte, hogy a nemzetközi kapcsolatok tekintetében nem terveznek változtatást, ezen feladatok költségvetése változatlan marad a tavalyi évhez képest. Az erre fordított összeg nagy része csoportokhoz kerül, amelyek közösségi célt szolgálva a testvérvárosi iskolai kapcsolatok és hagyományok ápolását valósítják meg. Fontos eleme az idei költségvetésnek a Bazilika felújításához adott önkormányzati támogatás. A város vezetése ezen túlmenően is szeretné a templomfelújításokat segíteni. Az egyházak mindennapi életén túl a városi örökség szempontjából is jelentősek ezek a támogatások, így került be a költségvetésbe a Rác templom fenntartásának és felújításának támogatása is.
 
 A hétfő délelőtti sajtótájékoztatón előkerült a rendvédelem kérdése is. A költségvetésben 52 millió forintot meghaladó összeget szánnak a rendvédelemre, de ennél jóval többet fordít a város erre a szegmensre. A Polgármesteri Hivatal költségvetésében szerepelnek a közterület-felügyeletnél dolgozókkal kapcsolatos kiadások. Róth Péter hangsúlyozta, hogy jelentősen növelték az elmúlt években a közterület-felügyelők számát. Ezt a bővítést szeretnék folytatni ebben az évben is. Mint mondta: azon is dolgoznak, hogy a közterületi kamerák számát is bővíthessék. Ehhez értelemszerűen közterület-felügyelőre is szükség van, hiszen csak rendőrök, vagy közterület-felügyelők figyelhetik a kameraképeket, vagy nézhetik vissza a felvételeket. Róth Péter megemlítette a Fehérvár Kártyát, amelynek létrehozását dr. Cser-Palkovics András polgármester a múlt hónapban jelentette be. Ez minden székesfehérvárihoz eljut majd, az ÕsFehérvár Kártyából nőtte ki magát az új program. Felmerült a helyi pénz gondolata is - erről Róth Péter úgy fogalmazott, hogy egy városkártya valamennyire tud helyi pénzként is funkcionálni, egyelőre még dolgoznak a további fejlesztésen. Mint mondta, a hároméves program végén lehet erről bővebb elemzést adni.
 Civil szervezetek - ugyanúgy, ahogy eddig - ezúttal is közfeladatot ellátó szervezetekként szerepelnek önállóan a költségvetésben. Róth Péter véleménye szerint fontosak ezek a szervezetek akár kulturális, vagy egészségügyi szempontból is. Székesfehérvár alpolgármestere azt is elárulta, hogy olyan betegcsoportokat képviselő szervezetek is rendelkezhetnek költségvetési támogatással, amelyek nem feltétlenül forintosítva, hanem egy iroda, vagy helyiség bérleti díjának elengedésében valósulnak meg. Róth Péter hozzátette: mivel közpénzről van szó, így áttekinthetőnek kell lennie a költségvetésnek. Az alpolgármester kitért a szociális szervezetek helyzetére is. Egy város szociális rendszere kötött, hiszen megvannak például a jövedelemhatárok, vagy a „segélyplafonok”.
 
 Róth Péter szerint egy szociális területtel foglalkozó civil szervezet sokkal rugalmasabban tud akár azonnal segíteni, ezért fontos az ő költségvetési támogatásuk. Továbbra is fennmarad a polgármesteri és a képviselői támogatási keret, változatlan összeggel. Minden képviselő kétmillió forinttal rendelkezhet, amelyet például civil szervezetek támogatására használhat fel. Az elmúlt ciklusban többször is felvetették a Székesfehérváron működő nemzetiségi önkormányzatok, hogy tegyék ismét elérhetővé számukra a korábbi pályázati lehetőséget, így újra létrehozták a Nemzetiségi Alapot. Négymillió forintos keretösszegre pályázhatnak, és kifejezetten olyan programokra vonatkozik ez a támogatás, amely a Fehérváron élő nemzetiségeket és a nemzetiségi hagyományok ápolását szolgálják.
 
 Fennmarad a Társadalmi Felelősségvállalási Alap is, amelyről szintén a Humán Közszolgálati Szakbizottság dönt úgy, hogy 20-ról 25 millió forintra növekszik ez a keretösszeg. A plusz ötmillió forint a lakótelepi szolgáltatásokat támogatja, mint amelyeket például a LISZI-iroda végzett. Róth Péter úgy fogalmazott, hogy fenn kell tartani ezeket a szolgáltatásokat, mivel sokan vették azokat igénybe. Az ide vonatkozó részben az is benne foglaltatik, hogy milyen módon és ütemezéssel kerül elosztásra az összeg. Most márciusban kiírásra kerül a nyári táborok támogatása, valamint a történeti értékek és hagyományok ápolásáról szóló programok támogatása. Áprilisban és szeptemberben szociális pályázatok kerülnek kiírásra. Júniusban újra eszköz- és infrastruktúrafejlesztést szeretnének végrehajtani, amelyet a civil szervezetek igénybe vehetnek. Róth Péter kiemelte, hogy szeretnék, ha minden fel nem használt összeg az év végén újra kiírásra kerülne, kifejezetten működési céllal. A sajtótájékoztatón az is elhangzott, hogy változni fog a pályázatok belső struktúrája, ezért jövő szerdán, február 25-én, délelőtt 10 órakor a civil szervezetek képviselőit és vezetőit várják egyeztetésre a Fehérvári Civil Központba.