Történelmi átértékelés - nagyszabású levéltári konferencia Székesfehérváron

 November 24-én, szerdán a Kodolányi János Főiskola Történeti és Hungarológiai Műhelye Székesfehérvár Önkormány- zatával, a Fejér Megyei Közgyűléssel, a Városi Levéltárral, a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatóságával és a Magyar Történelmi Társulattal közösen országos konferenciát szervez Hóman Bálint születésének 125. évfordulójának tiszteletére.
A konferencia részletes programja innen LETÖLTHETÕ! (.pdf)
2010.11.22. 08:36 |
November 24-én, szerdán a Kodolányi János Főiskola Történeti és Hungarológiai Műhelye Székesfehérvár Önkormányzatával, a Fejér Megyei Közgyűléssel, a Városi Levéltárral, a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatóságával és a Magyar Történelmi Társulattal közösen országos konferenciát szervez. A szakmai programot Hóman Bálint (1885–1951) születésének 125. évfordulójának tiszteletére rendezik meg Székesfehérvárott a Városháza dísztermében, illetve a Kodolányi János Főiskolán.
 
 
 
 
 
 
A konferencia részletes programja innen LETÖLTHETÕ! (.pdf)
 
 A szervező szakemberek az alábbi rövid feltáró-leíró összefoglalót adták Hóman Bálintról és tevékenységéről. Ez lehet az alapja a konferencián elhangzó előadásoknak és műhelymunkának is:
 
 „A konferencián neves magyar történészek értékelik a politikai szerepvállalása miatt mindmáig vitatott szerepű historikus, Hóman Bálint munkásságát. Történészi tevékenységét mindenki elismeri; egyöntetű a szakma véleménye, hogy a legkiválóbb magyar középkorászok között van a helye. Politikai működése azonban igencsak ellentmondásos volt. Vallás- és közoktatásügyi miniszterként (1932–1938 és 1939–1942) fontos és előremutató intézkedéseket hozott, valamint valósított meg, a „nagypolitikába” keveredve azonban számos vitatható döntést hozott, súlyos hibákat is vétett. Székesfehérvár országgyűlési képviselőjeként (1932–1945) sokat tett a város fejlesztéséért és felemeléséért.
 
 Hómant 1946-ban háborús bűnösként elítélték, 1951-ben a váci fogházban hunyt el. A rabtemető jeltelen sírjában megtalált földi maradványait 2001-ben azonosították, ugyanebben az évben Tasson temették újra. A Hóman munkásságával foglalkozók többsége szerint politikai rehabilitációja nem, tudományos rehabilitációja viszont mindenképpen indokolt. Hómant ugyanis – sokakkal együtt – 1945 után kizárták a Magyar Tudományos Akadémia tagjainak sorából, ahová – a többi eltávolítottal ellentétben – a rendszerváltás után sem került vissza, miközben a poszthumusz tudományos jóvátételt mindenképpen megérdemelné.”
 
 Az ülésszakon - amelyen Hóman életének és tevékenységének kiváló ismerői adnak elő – politikusok és azon intézmények vezetői is felszólalnak, amelyeket egykor Hóman irányított.