-
Éjféli mise a Bazilikában
December 24-én, Karácsony éjjelén az éjféli püspöki szentmisét a Fehérvár Televízió élőben közvetíti a székesfehérvári Szent István király-székesegyházból. A karácsonyi éjféli misét Spányi Antal, megyés püspök celebrálja. Az éjféli mise zárja le az adventet, föloldja a karácsonyi böjtöt és bevezeti az egész ünnepkört.
2024.12.20. -
Kodályos karácsony
Karácsonyi hangversenyt adtak a Kodály Zoltán Általános Iskola, Gimnázium és AMI diákjai a Szent Imre templomban. A koncerten az ének-zenei tagozatra járó diákok és valamennyi énekkari formáció fellépett. A tiszta, csengő gyermekhangok betöltötték a templomot és ünnepi hangulatot varázsoltak a zsúfolásig megtelt padsorokban ülő hallgatóság szívébe.
2024.12.20. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Továbbra is várja látogatóit a Beszélő dobozok időszaki kiállítás a Fejér Vármegyei Levéltárban
Az emberiség számára a kezdetektől fogva fontos a hírek, információk lehető leggyorsabb eljuttatása az adótól a vevőig.
Egy ragadozó vagy egy felfegyverzett törzs érkezésekor számított, hogy mennyi idő alatt tudott egy adott közösség reagálni – áll a Fejér Vármegyei Levéltár gyűjtésében, ahol a kommunikáció kezdeteit idézik fel a Beszélő dobozok kiállítás kapcsán. A távkommunikáció szerepe fokozatosan alakult át és értékelődött fel az elmúlt évszázadokban, évezredekben. Eleinte különböző hangjelzésekkel és optikai módszerekkel, mint harangozás vagy a füstjelek továbbították az információkat. Számított az is, hogy az információ módosult-e az átadás közben, akárcsak az, hogy a fogadó képes volt-e dekódolni az üzenetet. Jó példa az optikai Telegráfokra az indiánok füstjelzése, a Titanicról fellőtt vészjelzőrakéták, vagy a rendőrautó fényjelzése.
A távkommunikáció ugrásszerűen fejlődött a villamosenergiának köszönhetően.
A Morse által készített távírószerkezet már 1844-ben működött, a későbbi, vezeték nélküli távíró pedig a rádiózás közvetlen előzményének tekinthető. A legelső rádiók a vezeték nélküli kristálydetektoros vevőkészülékek voltak, melyeket 1906-ban találtak fel. Az első rádióműsort 1914-ben sugározták a belgiumi Lackenben, majd 1921-ben az Egyesült Államokban, Pittsburgh-ben indult el az első, rendszeres rádióadás. A hazai rádiózás elődjének az 1893-ban megalakult Telefonhírmondó tekinthető, ennek készülékét Puskás Tivadar tervezte meg. A hírmondó a vezetékes telefon és a rádió ötvözeteként működött, miután a hírolvasó által bemondott hírek a telefonhálózaton, majd később a Telefonhírmondó vezetékein keresztül jutottak el a hallgatókig.
A Beszélő dobozok kiállítást szeptember 16-ig látogathatják a Fejér Vármegyei Levéltárban (Székesfehérvár, Szent István tér 2-3.) hétfőtől csütörtökig, 8.00 és 15.00 óra között. A szervezők csoportok jelentkezését is várják a +36-22-313-052-es telefonszámon, valamint az fvl@mnl.gov.hu címen lehet.