-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Továbbra is várja látogatóit a Beszélő dobozok időszaki kiállítás a Fejér Vármegyei Levéltárban
Az emberiség számára a kezdetektől fogva fontos a hírek, információk lehető leggyorsabb eljuttatása az adótól a vevőig.
Egy ragadozó vagy egy felfegyverzett törzs érkezésekor számított, hogy mennyi idő alatt tudott egy adott közösség reagálni – áll a Fejér Vármegyei Levéltár gyűjtésében, ahol a kommunikáció kezdeteit idézik fel a Beszélő dobozok kiállítás kapcsán. A távkommunikáció szerepe fokozatosan alakult át és értékelődött fel az elmúlt évszázadokban, évezredekben. Eleinte különböző hangjelzésekkel és optikai módszerekkel, mint harangozás vagy a füstjelek továbbították az információkat. Számított az is, hogy az információ módosult-e az átadás közben, akárcsak az, hogy a fogadó képes volt-e dekódolni az üzenetet. Jó példa az optikai Telegráfokra az indiánok füstjelzése, a Titanicról fellőtt vészjelzőrakéták, vagy a rendőrautó fényjelzése.
A távkommunikáció ugrásszerűen fejlődött a villamosenergiának köszönhetően.
A Morse által készített távírószerkezet már 1844-ben működött, a későbbi, vezeték nélküli távíró pedig a rádiózás közvetlen előzményének tekinthető. A legelső rádiók a vezeték nélküli kristálydetektoros vevőkészülékek voltak, melyeket 1906-ban találtak fel. Az első rádióműsort 1914-ben sugározták a belgiumi Lackenben, majd 1921-ben az Egyesült Államokban, Pittsburgh-ben indult el az első, rendszeres rádióadás. A hazai rádiózás elődjének az 1893-ban megalakult Telefonhírmondó tekinthető, ennek készülékét Puskás Tivadar tervezte meg. A hírmondó a vezetékes telefon és a rádió ötvözeteként működött, miután a hírolvasó által bemondott hírek a telefonhálózaton, majd később a Telefonhírmondó vezetékein keresztül jutottak el a hallgatókig.
A Beszélő dobozok kiállítást szeptember 16-ig látogathatják a Fejér Vármegyei Levéltárban (Székesfehérvár, Szent István tér 2-3.) hétfőtől csütörtökig, 8.00 és 15.00 óra között. A szervezők csoportok jelentkezését is várják a +36-22-313-052-es telefonszámon, valamint az fvl@mnl.gov.hu címen lehet.