-
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Trianon kiállítás - újabb tárlatvezetéssel és beszélgetéssel várták a közönséget
„Napóleon a győri csata után megkérdezte Talleyrand-t: mit csináljak a magyarokkal? Felség, vedd el a múltjukat és azt csinálsz velük, amit akarsz. - hangzott a válasz.” - vezette fel a beszélgetést az est moderátora, Vakler Lajos, szerkesztő-riporter.
„Ha azt nézzük, hogy ma kivel cserélnénk az akkori győzteseknek kikiáltottakkal, akkor úgy gondolom, hogy senkivel. Nem cserélnénk a véres polgárháborúban széthullt Jugoszláviával, sem a franciákkal, sem az angolokkal, sem senki mással.
Lassan meghaladjuk, sőt le is fogjuk győzni Trianont.” - vélekedett Molnár Miklós, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnöki kabinetjének vezetője, Székelyföldről.
„A XX. századi problémákra XXI. századi válaszokat kell adni. Ilyen a kettős állampolgárság intézményesítése, az összetartozás törvénye, a választási törvény”. - tette hozzá Molnár Miklós.
„Vannak olyan dolgok, amelyeken nem tudunk változtatni, csak akkor, ha tesszük a dolgunkat. Ha jól csinálja, előbb-utóbb azon átsüt a gondolatisága, felfogása, látásmódja.
Végezzük a dolgunkat, mint magyarok.
A kultúra kapocs. A nyelv, a történelem, a népdalok, a néptánc, a népszokások.” - emelte ki Erfán Ferenc, festőművész, az Ungvári Szépművészeti Múzeum igazgatója, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, Kárpátaljáról.
„A mai magyar közbeszédben a Kárpát-medence kifejezés veszített az érvényességéből, már jellemzően a Kárpát-medence magyarok lakta régióit értik rajta. Kicsit mintha beszűkült volna a tudatunk. Pedig a liptói szlováknak vagy a fogarasi románnak a dédapja és annak a dédapja is a Szent Korona alattvalója volt.” - hangsúlyozta Agócs Gergely, felvidéki származású népzenész, néprajzkutató.
„Jankovics Marcell tárlata fantasztikusan összetett, a korszak igen alapos ismeretét, tükrözi.” - emelte ki Bicskei Zoltán, grafikus, filmrendező, kultúrszervező, a Magyar Művészeti Akadémia tagja, aki Délvidékről érkezett Székesfehérvárra.
Jankovics Marcell tárlatán 1526-tól 2016 decemberéig jelennek meg a magyar történelem eseményei - a Trianoni békediktátummal való összefüggéseiket megragadva. A kiállítás emeleti teréhez szellemi lépcsősor vezet, majd egy stilizált kapun belépve érünk a kiállítótérbe, ahol többrétegű szimbólumrendszer foglalja egységbe a műalkotásokat.
A tárlattal kapcsolatos további információk a https://trianonkiallitas.hu/ weboldalon találhatók.