-
Kötelező a maszkviselés
2025. január 8-tól maszkviselési kötelezettség lépett életbe a Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórházban. Az intézkedés a vármegye területén működő valamennyi fekvőbeteg-szakellátást nyújtó intézményére vonatkozik - tájékoztat a kórház közleményében.
2025.01.08. -
Elhunyt Kiss Mária Éva
A Fejér Vármegyei Szent György Egyetemi Oktató Kórház Facebook-oldalán tette közzé, hogy január 06-án 63 éves korában, hosszan tartó betegséget követően elhunyt Kiss Mária Éva, az intézmény egykori ápolási igazgatóhelyettese.
2025.01.07. -
Február végéig lehet pályázni
Idén is meghirdeti a Fejér Termék pályázatot a Fejér Vármegyei Önkormányzat. A Nagydíj címre, illetve a Minősített Fejér Termék jelölésre 2025. február 28-ig lehet benyújtani a pályázatokat. A díjakat a Vármegyenapon adják majd át.
2025.01.08. -
Kedvezményes autópálya-matrica
A három vagy több gyermeket nevelő családok, valamint a mozgáskorlátozott parkolási igazolvánnyal rendelkezők kedvezményesen vásárolhatnak autópálya-matricát Magyarországon.
2025.01.08.
Tudásközpont segíti a Mezőföld fejlődését – modell programok a KJE vezetésével
A Kodolányi János Egyetem évek óta segíti a fejlesztendő közösségeket, modell programokat tervezett és valósított meg Dél-Békésben és Dél-Fejérben is a 2014-2020 közötti időszakban.
A munka során egyértelmű lett, hogy egy egyetem, mint tudásközpont megjelenése a hátrányos helyzetű térségekben nemcsak a helyi közösség, de az oktatók és a kutatók munkája szempontjából is hasznos. Új tudást, új képzéseket, új módszereket kell elsajátítani és a gyakorlatba átültetni. A 2021-2027 közötti időszakban ennek ideális terepe a Mezőföld, ahol már jó közösségi alapok, nyitott településvezetők és világos fejlesztési elképzelések is vannak.
A közösségi beszélgetésekből – amely 35 településen közel 400 fővel zajlott – kiderült, hogy a Mezőföldön a helyi közösségek kezdeményező- és cselekvőképességének fejlesztése a fenntartható helyi közösség fontos záloga, mely nélkül a kapcsolódó fejlesztéspolitikai beruházások sem tudják betölteni nélkülözhetetlen társadalomformáló feladatukat.
Az aktív, saját sorsáért és a közösségért felelősséget vállaló állampolgárok nélkül nem képzelhető el javuló életminőség, a helyi értékek iránt elkötelezett emberek nélkül pedig nem alakulhat ki a Mezőföld településein valós társadalmi kohézió, ami nélkül pedig nincs helyi, illetve településrészi identitás.
Varga Gábor országgyűlési képviselő elmondta, a felmérésből az derült ki, hogy szeretnek itt élni az emberek.
Az elmúlt évek európai uniós forrásai lehetővé tették a térség infrastrukturális fejlesztését, most azon van a hangsúly, hogy a humán erőforrást is ennek mértékében fejlesszék. Ebben talált partnerre a térség a Kodolányi János Egyetemben, ahol a Mezőföld igényeinek megfelelően fogják szélesíteni a képzési portfóliójukat.
A sajtótájékoztatón jelentették be, hogy megalakult a Mezőföld Kutató és Fejlesztő Intézet, amely már Mezőföldi Mozaik programot is lebonyolította.
Varga Kornél Csaba, Mezőföld Kutató és Fejlesztő Intézet vezetője elmondta, hogy az új intézet a Kodolányi János Egyetem égisze alatt kezdte meg a működését. Az intézet fontos feladatának nevezte, hogy segítse a mezőföldi térség fejlődését, felzárkózását és az ide áramló uniós forrásokat, vagy a Magyar Falu Program keretében rendelkezésre álló forrásokat, vagy a helyi civil szervezeteknek biztosított pénzösszegeket hatékonyan használják fel a térségben. Az intézet másik fontos feladatának nevezte, hogy segítse a Kodolányi János Egyetem képzési palettájának elérhetőségét a térségben. Mint mondta, azt vallják, hogy nem csak az infrastrukturális fejlesztések fontosak egy térségben - aminek jelentős része már megvalósult, a legfontosabb közintézményeket fejlesztették – hanem fontos az is, hogy ezeket az intézményeket olyan tudással rendelkező szakemberekkel lehessen feltölteni, akik magas szinten látják el feladataikat a közösség javára.
Domokos Tamás, a Kodolányi János Egyetem igazgatója a Mezőföldi Mozaik 2022 címmel megvalósult programmal kapcsolatban kiemelte, hogy az elsődleges cél az volt, hogy az elmúlt időszak infrastrukturális fejlesztései után nézzék meg azt is, hogy „mi van a lelkekben” ?
Domokos Tamás kiemelte, hogy korábban alapvetően statisztikai jellegű kutatásokat vezetett, de itt merőben más elemzési formát választottak, és nem a számok, hanem a számok mögötti emberek, arcok, sorsok, történetek kerültek fókuszba és ebből alakult ki az összkép. Kiemelte, hogy a közösségi beszélgetések útján sokkal mélyebben lehetett feltárni a valóságot, sokkal több információt lehetett összegyűjteni közel 400 ember közösségi interjúja alapján, mint ha 10 ezer embert kérdeztek volna kérdőíves vizsgálatban. Szólt arról is, hogy a Mezőföld Kutató és Fejlesztő Intézet létrehozása egy integráltabb megvalósulási formát tesz lehetővé, ennek az alapjai jogilag is megteremtődtek, hiszen a KJE-nek új alapító okirata van, amely lehetővé teszi az ilyen típusú intézmények gyors felállítását.
A Kodolányi János Egyetem igazgatója beszélt arról a modellről is, ami a szemük előtt lebeg: „Sok fejlesztendő térségben működnek egyetemi karok, vagy kapcsolódó egyetemi szolgáltatások, de van egy érdekes amerikai egyetemi modell, amelyik azt mondja, hogy ha egy sokszínű palettával rendelkező egyetem a felhalmozott tudást és tapasztalatot egy térségre koncentráltan kezdi el felhasználni, abban a térségben hamar lehet érzékelhető változást elérni.”
Domokos Tamás szólt arról is, hogy ez a koncentrált modell működhet Fejér megyében, Dél-Fejér és a Mezőföld lehetne ezeknek a projekteknek a fókuszában és az egyetem fejlesztési programjaiban egyre többet szeretnének majd a Mezőföld problémáira reagáló tevékenységet végrehajtani.