-
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Tűzmadár – különleges premierre készül a Székesfehérvári Balett Színház
Kedden a Művészetek Palotájában mutatta be a holokauszt áldozatainak emléke előtt tisztelgő, Kövek című táncszínházi művét a Székesfehérvári Balett Színház. Amint Egerházi Attila, a társulat igazgatója a csütörtöki sajtótájékoztatón elmondta, mind szakmai, mind nézői körökben rendkívül nagy sikert aratott a társulat és a produkció, és ennek nyomán már tárgyalnak a MÜPA-val az előadás megismétléséről.
A társulat nem pihen, hiszen pénteken reggel már Kolozsvárra indulnak, ahová a Percről Percre, illetve a Pillangók című táncházi műveket viszik el. Az előbbi előadásban az irodalom és a táncszínház találkozik Örkény István és L. Simon László művei, valamint Egerházi Attila és Ole Kristian Tangen koreográfiái segítségével. Az utóbbi darab pedig alapvetően a vágyról, az élet költőiségét megtestesítő pillangókról szól.
„Ahogy hazaértünk, gőzerővel fordulunk rá a Tűzmadár című est próbáira. Ez tulajdonképpen egy olyan csokor, amelyben három egyfelvonásos balett szerepel. Az est címadó darabja a Tűzmadár, ezen kívül két olyan művet is előadunk, amelyeket eddig egyszer játszottunk Székesfehérváron. Az egyik a Pillangók, a másik pedig egy mitológiai téma, Beethoven egyetlen, balettre írt zeneműve, a Prometheusz.” – fogalmazott Egerházi Attila, hozzátéve, céljuk az, hogy minél több emberhez eljussanak ezek az értékes, nagyon sok munkából és nem kevés pénzből létrehozott darabok.
A Tűzmadár a kortárs táncszínház megkerülhetetlen része. Olyan ikonikus mű a kortás táncszínházban, mint amilyen a klasszikus balett esetében például a Hattyúk tava vagy a Giselle. Amint elhangzott, jelenleg Magyarországon egyetlen társulat repertoárján sem szerepel, sőt a világban is kevesen játsszák az elementáris erejű művet. „A mi verziónk is teljesen eltér az eredeti librettótól, egy szürrealisztikus, kissé orwelli világ jelenik meg az én, illetve a mi megközelítésünkben.” – világította meg a november 22-i előadás hátterét Egerházi Attila, aki szerint ez egy nagyon jól táncolható, zenei és képi világában is erős darab, ami komoly kihívások elé állítja a művészeket. Érdekesség, hogy a Székesfehérvári Balett Színház repertoárjában ez lesz az első darab, ahol spicc-cipő kerül a főszerepet játszó táncos lábára. A táncosok betanítását Cristina Porres Mormeneo vezető balettmester végzi, de a háttérben dolgozó munkatársak, így többek között Paulikovics Réka, Cselle Bence, Sarkadi Eszter és Nagy Gergely nélkül ez a produkció sem jöhetett volna létre.
Lehrner Zsolt alpolgármester szeretettel gratulált a Kövek budapesti bemutatójához, amelynek hatalmas sikeréről budapesti ismerőseitől értesült, akik azzal hívták fel őt, milyen fantasztikus balett-társulata van Székesfehérvárnak. „Nagyon várom a Tűzmadár bemutatóját, amelynek zenéjét Igor Sztravinszkij írta, s amelynek 1910-es párizsi bemutatója balett-történeti esemény volt, hiszen Szergej Pavlovics Gyagilev balettművész nem Moszkvában vagy Szentpéterváron, hanem Párizsban hozta létre a 20. századi kortárs balettjét.” Székesfehérvár alpolgármestere üdvözölte azt a folyamatot, hogy a balettszínház a világszerte ismert, ma már klasszikusnak számító darabokat bemutatja. Minden székesfehérvárit arra bíztatott, jöjjenek el a november 22-én 19 órakor kezdődő bemutatóra!