Új digitális tantermet adtak át a Jákyban a MASTERPLAST támogatásával

Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.
2024.11.11. 13:05 |
Új digitális tantermet adtak át a Jákyban a MASTERPLAST támogatásával

A termet szalagátvágással adta át képletesen Dr. Oroszné Stefánkó Éva, az intézmény igazgatónője, Ács Balázs, a MASTERPLAST alelnöke és Kulcsár Szilvia, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum kancellárja.

A BIM egy olyan digitális folyamat, amely az építési projektek tervezését, kivitelezését és üzemeltetését támogatja. A lényege, hogy az épület minden elemének pontos, részletes információit egyetlen adatbázisban rögzítik, amely hozzáférhetővé teszi az adatokat egy projekt minden résztvevőjének.

„Az intézmény számára különösen fontos az ilyen jellegű támogatás, hiszen az építőipari szakképzésre egyre nagyobb igény mutatkozik. Az elmúlt években a tanulói létszámunk növekedett, és a modern eszközök, valamint technológiák bevonása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a diákok a lehető legjobb képzésben részesülhessenek.” - mondta Dr. Oroszné Stefánkó Éva, a Jáky József Technikum igazgatója. Kiemelte, hogy a Jáky okleveles technikus képzésre magasépítő szakon tízszeres volt idén a túljelentkezés, a sima magasépítő technikusra pedig nyolcszoros.

Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy egy ilyen nagy múltú iskolával működhetünk együtt és nagy büszkeséggel tölt el minket, hogy névadói is lehettünk az új tanteremnek – mondta Ács Balázs, a MASTERPLAST alelnöke. „Építőipari gyártóként kiemelten fontos számunkra a kiváló szakképzés. Cégünk több vezetőjének is a Jáky az alma matere, ezért különösen szívügyünk, hogy hozzájáruljunk a jövő szakembereinek képzéséhez. A digitális tanteremmel szeretnénk segíteni a feltételeket, hogy a diákok a legkorszerűbb technológiákkal ismerkedhessenek meg.”

Az a fajta támogatás, ami most itt megnyilvánult, tulajdonképpen az új, átalakított szakképzésnek az egyik alapja – emelte ki Kulcsár Szilvia, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum kancellárja. „A duális partnerekkel való kapcsolattartás alapvető fontosságú, hiszen sok tudásanyag, információ szerezhető meg ezen cégektől. A munkavállalói kompetenciák fejlesztése pedig olyan ismeret, amit gyakorlat nélkül nem szereztek meg a diákok.

Az új digitális tanterem falán látható moduláris épületek is BIM modell alapon készültek – hívta fel a figfyelmet Kiss Zsolt építész tanár, aki maga is részt vett moduláris épületek tervezésében.

Elmondta, hogy a tanteremben a diákokkal elkészítik egy-egy épület teljes háromdimenziós modelljét, és felruházzák majd különböző információkkal. A BIM programban azonban nem csak az építész szakág készíti el a háromdimenziós modelljét, hanem elkészíti a villamos-, a gépész-, az útépítő-, a földmérő szakág is a saját háromdimenziós modelljét, és ezt egybe lehet dolgozni a programmal. „Az épületgépész például bemodellezi a teljes fűtőkészüléket gépkönyvvel, minden információval együtt. Már a tervezés során tudunk ütközésvizsgálatot végezni, ami azt jelenti, hogyha adott esetben egy vasbeton áthidalón keresztül menne például egy gépészeti csővezeték, az már kiderül a tervezés során.”

A BIM modell elkészültével a diákokkal közösen az egyes csomópontokat 3d nyomtató segítségével ki is nyomtatják. Már nem fából készült makettekkel fogunk tanulni, hanem egyes épületszerkezeti csomópontokat nagyon klassz módon kinyomtatunk – mondta Kiss Zsolt.

Városfejlesztés

  1. Iskolafelújítás a megvalósulás útján

    A konkrét megvalósulás útjára lépett a Székesfehérvári Szakképzési Centrum komplex projektje, amelynek során 6,4 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével újul meg a centrum hat intézménye. A Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskolában tartott tájékoztatón nem csak a közel 13 ezer iskolabútor beszerzéséről esett szó, hanem az iskolák épületfelújításának és eszközbeszerzéseinek részleteiről is.

    2024.12.18.
  2. Megnyílt a szárazréti bölcsőde

    Új, 28 férőhelyes bölcsőde épült a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós és hazai támogatás, továbbá közel 19 és fél millió forint önkormányzati hozzájárulás segítségével. A Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény pénteken ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit.

    2024.12.13.
  3. Új iskolabútorok

    Új iskolabútorokat kaptak mintegy 850 millió forint értékben a Székesfehérvári Szakképzési Centrum fenntartásában működő intézmények. A technikumokba összesen 12.810 darab bútor – székek, asztalok, szekrények – érkeztek. A hat iskolában megvalósult beruházásról sajtótájékoztatón számoltak be a Váci Mihály Technikumban, ahol be is mutatták az új, színes berendezéseket.

    2024.12.10.
  4. Megújul a könyvtár

    Mintegy 370 millió forintból újulhat meg a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermi épülete. Egy patinás épület nyeri vissza régi fényét, az épületen belül pedig új programokkal is készülnek – osztotta meg a jó hírt közösségi oldalán dr. Cser-Palkovics András polgármester.

    2024.12.10.