-
BIM alapú tervezés a Jákyban
Hétfőn délelőtt adták át a MASTERPLAST segítségével és támogatásával létrehozott új, digitális tantermet a Székesfehérvári SZC Jáky József Technikumban. A teremben a diákok a BIM (Building Information Modelling/Management) tervezőprogram használatát tanulhatják meg.
2024.11.11. -
Új belgyógyászati tömb
Már csak az álmennyezet utal arra, hogy még zajlik a kivitelezés a Fejér-B.Á.L. és az Épkar konzorciumában épülő kórházépületen. Már a tereprendezés is a végéhez közeledik a székesfehérvári Szent György Kórház több mint 6100 négyzetméteres új belgyógyászati tömbjének építésénél.
2024.11.05. -
Zöldebb lesz a Géza tér
A régészeti feltárások és az új burkolat építése után, szerdán reggel elkezdődtek a növényültetési munkálatok a Géza nagyfejedelem téren. A Belváros új közösségi terén 11 nagyobb fát, 20 lombhullató cserjét, 28 rózsát, 817 tő évelő növényt, díszfüveket és 2610 virághagymát ültetnek a Városgondnokság kertészei.
2024.10.30. -
Felújítás a Gáz utcában
A munkaterület-átadást és az előkészítő munkálatokat követően 2024. október 24-én, csütörtökön megkezdődik a Gáz utcai garázs sor felújításnak II. üteme. A forgalmirend-változások miatt kérik mindenki figyelmét és türelmét.
2024.10.22.
Új digitális tantermet adtak át a Jákyban a MASTERPLAST támogatásával
A termet szalagátvágással adta át képletesen Dr. Oroszné Stefánkó Éva, az intézmény igazgatónője, Ács Balázs, a MASTERPLAST alelnöke és Kulcsár Szilvia, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum kancellárja.
A BIM egy olyan digitális folyamat, amely az építési projektek tervezését, kivitelezését és üzemeltetését támogatja. A lényege, hogy az épület minden elemének pontos, részletes információit egyetlen adatbázisban rögzítik, amely hozzáférhetővé teszi az adatokat egy projekt minden résztvevőjének.
„Az intézmény számára különösen fontos az ilyen jellegű támogatás, hiszen az építőipari szakképzésre egyre nagyobb igény mutatkozik. Az elmúlt években a tanulói létszámunk növekedett, és a modern eszközök, valamint technológiák bevonása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a diákok a lehető legjobb képzésben részesülhessenek.” - mondta Dr. Oroszné Stefánkó Éva, a Jáky József Technikum igazgatója. Kiemelte, hogy a Jáky okleveles technikus képzésre magasépítő szakon tízszeres volt idén a túljelentkezés, a sima magasépítő technikusra pedig nyolcszoros.
Nagyon büszkék vagyunk arra, hogy egy ilyen nagy múltú iskolával működhetünk együtt és nagy büszkeséggel tölt el minket, hogy névadói is lehettünk az új tanteremnek – mondta Ács Balázs, a MASTERPLAST alelnöke. „Építőipari gyártóként kiemelten fontos számunkra a kiváló szakképzés. Cégünk több vezetőjének is a Jáky az alma matere, ezért különösen szívügyünk, hogy hozzájáruljunk a jövő szakembereinek képzéséhez. A digitális tanteremmel szeretnénk segíteni a feltételeket, hogy a diákok a legkorszerűbb technológiákkal ismerkedhessenek meg.”
Az a fajta támogatás, ami most itt megnyilvánult, tulajdonképpen az új, átalakított szakképzésnek az egyik alapja – emelte ki Kulcsár Szilvia, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum kancellárja. „A duális partnerekkel való kapcsolattartás alapvető fontosságú, hiszen sok tudásanyag, információ szerezhető meg ezen cégektől. A munkavállalói kompetenciák fejlesztése pedig olyan ismeret, amit gyakorlat nélkül nem szereztek meg a diákok.
Az új digitális tanterem falán látható moduláris épületek is BIM modell alapon készültek – hívta fel a figfyelmet Kiss Zsolt építész tanár, aki maga is részt vett moduláris épületek tervezésében.
Elmondta, hogy a tanteremben a diákokkal elkészítik egy-egy épület teljes háromdimenziós modelljét, és felruházzák majd különböző információkkal. A BIM programban azonban nem csak az építész szakág készíti el a háromdimenziós modelljét, hanem elkészíti a villamos-, a gépész-, az útépítő-, a földmérő szakág is a saját háromdimenziós modelljét, és ezt egybe lehet dolgozni a programmal. „Az épületgépész például bemodellezi a teljes fűtőkészüléket gépkönyvvel, minden információval együtt. Már a tervezés során tudunk ütközésvizsgálatot végezni, ami azt jelenti, hogyha adott esetben egy vasbeton áthidalón keresztül menne például egy gépészeti csővezeték, az már kiderül a tervezés során.”
A BIM modell elkészültével a diákokkal közösen az egyes csomópontokat 3d nyomtató segítségével ki is nyomtatják. Már nem fából készült makettekkel fogunk tanulni, hanem egyes épületszerkezeti csomópontokat nagyon klassz módon kinyomtatunk – mondta Kiss Zsolt.