-
Megnyílt a Kori Liget
Szinkronkorcsolya bemutatóval és az utánpótlás jégkorongozók játékával nyitott a Kori Liget pénteken délután. A nyitónapon ingyenes jégpálya idén már közel ezer négyzetméterre növelt jégfelülettel és ötven méter hosszú jégfolyosóval, változatlan árakkal és megújult büfével várja a téli sportok szerelmeseit a Zichy ligetben.
2024.11.22. -
Bölcsességek a konyha faláról
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.22. -
Virágvizek, aromás párlatok
A szabadtéri Herbarius-túrák erre a szezonra már befejeződtek, azonban a természetes gyógymódok iránt érdeklődők nem maradnak érdekességek nélkül. November 24-én, vasárnap 16.00 órára a Fekete Sas Patikamúzeumba várják a résztvevőket Lencsés Rita gyógynövényszakértő Virágvizek, aromás párlatok című előadásra.
2024.11.22. -
Katalin-nap Kati néninél
Katalin-napi ünnepségre invitálják a fehérváriakat november 25-én, hétfőn délután négy órára Kati néni szobrához, a Liszt Ferenc utcába. A hagyományos eseményre érkezőket énekszóval és muzsikával várják, a Katalinokat pedig egy szál virággal köszönti dr. Cser-Palkovics András polgármester és Földi Zoltán felsővárosi képviselő. A műsorban népdalok szólnak majd, és idén sem hiányzik az eseményhez illő harapnivaló.
2024.11.22.
Új, ingyenes szakköröket indít az Alba Innovár - lehet még jelentkezni
Az Alba Innovár továbbra is várja osztályok, csoportok jelentkezését, hogy megismerhessék a fiatalok a digitális világot.
Az Alba Innovár Digitális Élményközpont 2017-ben jött létre a város Önkormányzata és a Székesfehérvár Fejlődéséért Alapítvány kezdeményezésére azzal a céllal, hogy a fiatalok mélyebben is megismerkedhessenek a digitális világgal.
Folyamatosan várják az osztályok jelentkezését, valamint idén is elindította délutáni szakköreit.
Füki Gyula, az Alba Innovár oktatója a csütörtöki foglalkozások bemutatásánál elmondta, hogyan is foglalkoznak a gyerekekkel. „Ha jön egy ötödikes osztály, előbb egy Kahoot-kvíz segítségével csoportokra osztjuk a gyerekeket. A nagyteremben blokkos programozással kezdünk, ami része most már a Nemzeti Alaptantervnek is. Ezt követi a 3D nyomtatás, ahol a foglalkozások végén elvégzett Kahoot-kvíz legjobb három játékosának alkotásait ki is nyomtatjuk.” A programozáson és a 3D nyomtatáson kívül a gyerekek különböző robotokkal, de akár okosotthon rendszerekkel is megismerkedhetnek.
Nem csak osztályok csatlakozhatnak, hiszen az Alba Innovár időre-időre tart nyílt napokat, ahol bárki betekintést nyerhet az intézmény mindennapjaiba.
A délelőtti foglalkozásokkal, szakkörökkel, nyári táborokkal és nyílt napokkal évente körülbelül 3000 gyermeket érnek el. Sokan minden évfolyamot teljesítenek, valamint a szakkörökhöz és a nyári táborhoz is csatlakoznak. Füki Gyula elmondta, hogy a kilencedikes osztályokban jellemző az, hogy az általuk tanult szakmához szorosan kötődő ismereteket helyezik előtérbe a diákok, így például az asztalosoknál kifejezetten népszerű a lézervágás megismerése.
Az Alba Innovár három, teljesen ingyenes szakköre várja még a gyerekeket.
A Játékos blokkprogramozás már elindult, de a jövő héten még lehet csatlakozni. Itt a gyerekek előbb a Sketch nevű ingyenes, magyar nyelvű programmal ismerkedhetnek meg, a foglalkozás végére pedig már a Tinkerben, egy angol nyelvű, komplexebb programban fognak dolgozni. Az egyórás foglalkozásokon a gömbrobotokat és a népszerű Lego robotokat is megtanulják mozgatni.
A jövő héten startol a Minecraft foglalkozás, ahol a jól ismert játékot mutatják be közelebbről a résztvevőknek. A fiatalok többsége ugyan ismeri magát a játékot, de a foglalkozások segítségével be tudják mutatni nekik a Minecraft tudatosabb használatát és a nehezebb építéseket.
Érdekesnek ígérkezik a szintén jövő héten induló Az én okos üvegházam projekt. Itt az Alba Innovár munkatársai előkészítettek a diákoknak egy üvegházat, melyet Microbit és EDU:BIT segítségével okosíthatnak fel a gyerekek. Beprogramozhatják az automatizált ventilátorokat, fényre nyíló ablakokkal és sok más, az okosotthonok világába bevezető funkcióval láthatják el az üvegházat.
A szakkörök egészen májusig tartanak, ezt követően pedig elkezdődik a felkészülés a nyári táborokra.
Füki Gyula úgy látja, itt sokkal koncentráltabban tudják átadni a tudást, amit a szakkörökön 60 percben, 10-12 alkalommal kell elmondaniuk. Az oktató hozzátette: többen vannak, akik szinte már hazajárnak az Alba Innovárba, minden foglalkozáson, nyári táboron és szakkörön részt vesznek. „Amelyik gyereknek van erre affinitása, az itt találkozik ezekkel a dolgokkal, melyekkel a hétköznapi életben ritkán. Ha csak néhány gyerek van, akit megérint ez a téma és azt mondja, hogy érdemes ezzel tovább foglalkozni, akkor már megérte.”
A fiatalokon túl az idősebbeket is várják, hiszen rendszeresen tartanak felnőttképzéseket akár cégeknek, akár magánszemélyeknek.
Székesfehérvár Önkormányzata több mint 180 millió forinttal támogatja a város idei költségvetéséből az Alba Innovár idei működését és programjait – közte három iskolában okostanterem kialakítását. Emellett a mesterséges intelligencia napjainkban egyre fontosabb témaköre is bekerül a digitális élményközpont szakmai programjába.