Új mentésirányító központ Fejér megyében

 Új mentés- irányító központot alakítottak ki a fehérvári mentő- állomáson. A beruházás egy országos fejlesztés részeként valósult meg Fejérben. A rendszer körülbelül a felére csökkenti a bejelentés és a riasztás közötti időt valamint a mentőegységek kiválasztásában is segíti a mentésirányítókat. A megyei fejlesztés 44 millió forintba került.
2015.02.27. 16:29 |
Új mentésirányító központot alakítottak ki a fehérvári mentőállomáson. A beruházás egy országos fejlesztés részeként valósult meg Fejérben. A rendszer körülbelül a felére csökkenti a bejelentés és a riasztás közötti időt valamint a mentőegységek kiválasztásában is segíti a mentésirányítókat. A megyei fejlesztés 44 millió forintba került.
 A mentésirányító rendszer egyik legnagyobb újdonsága, hogy a kikérdezési protokoll szerint felvett adatok alapján a gép javaslatot tesz arra, melyik mentőkocsi vonuljon a helyszínre. Az informatikai rendszer amellett, hogy ki tudja választani a mentőegység típusát, azt is megmutatja, melyik kocsi szabad és melyik tud a leggyorsabban a helyszínre érni. A megyei vezető mentőtiszt szerint az új rendszer a felére csökkenti a bejelentés és a riasztás közötti időt. „Több mint a felére lecsökken a riasztások idejéhez mérve a kivonulási, illetve a helyszínre érkezés ideje. Azt mindenképpen el tudjuk érni, hogy a régi, nagy cél, a 15 percbeli helyszínre érkezés tízből kilenc esetben garantált lesz” – mondta Pápai Imre, az OMSZ Fejér megyei vezető mentőtisztje.
 A korszerűsítés az informatikai rendszer megújításával nem fejeződik be. Az ünnepségen a város alpolgármestere örömét fejezte ki a fehérvári mentőállomás fejlesztéséért. A beruházás érinteni fogja a fűtést és a nyílászárókat valamint új oktatóhelyiségeket is kialakítani a mentőállomáson. „Sokkal emberibb, sokkal jobb minőségben dolgozhatnak majd az itt munkát vállalók. Úgy gondolom, hogy ez a fejlesztés hasznos lesz Székesfehérvár, vagy Fejér megye minden olyan beteg számára, aki kénytelen lesz igénybe venni ezt a szolgáltatást” – mondta Brájer Éva.
 
 A mentésirányító központ megújítása keretében a mentőkocsikat fedélzeti komputerrel szerelték fel, ami a gépkocsivezető tájékozódását valamint a nyomon követés miatt az irányítást is segíti. A megyei fejlesztés 44 millió forintba került. Az új mentésirányítási rendszer (MIR) kialakítása részeként nagyszámú számítógépes munkaállomást, szoftveralkalmazást telepítettek, megújult az irányító csoportok felszerelése, és ergonomikus irányító munkahelyek létesültek. A mentőjárművek felszerelése érintőképernyős intelligens fedélzeti terminálokkal (IFT) bővül, melyek az adatok elektronikus kezelését és az útvonaltervezést szolgálják. Az integrált vállalatirányítási rendszer (IVIR) kialakításának fő célja egy olyan stratégiai és operatív menedzsmenti döntések meghozatalát elősegítő rendszer létrehozása volt, melynek működtetése hozzájárul a prehospitális sürgősségi ellátáshoz való hozzáférés biztosításához Magyarország teljes lakossága részére.
 
 A fejlesztéseknek köszönhetően az OMSZ mentésirányítási és vállalatirányítási tevékenységei közös informatikai platformra kerültek, a MIR és az IVIR egymással adatkommunikációt valósít meg. Ennek legfontosabb hozadéka, hogy napi szinten frissülnek a kiszolgálás tervezéséhez, az elszámoláshoz, a készlet- és erőforrás gazdálkodáshoz szükséges információk, így lehetőség nyílik az erőforrások hatékony elosztására, hosszabb távon pedig a mentési tevékenységgel kapcsolatos működési költségek csökkentésére is. A mentésirányítás korszerűsítésének jegyében 2014. március elején kezdődtek el az új Központi Irányító Csoport (KICS) építészeti munkálatai a Róbert Károly körúti Mentőbázis emeleti teremgarázsában. Az új épületrész akadálymentesen megközelíthető, személyfelvonóval és beléptető rendszerrel felszerelt. A megfelelő munkakörülmények biztosítása érdekében a helyiség mesterségesen szellőztetett, klimatizált. A korszerű bútorzattal felszerelt épületet még komfortosabbá teszi a dolgozók számára kialakított pihenő szoba és teakonyha.