Új szemlélet az iskolai egészségfejlesztésben - három szervezet fogott össze

Börzéket, workshopokat szervez a KEF a város általános és középiskoláiban. A március végéig tartó programban három, drogprevencióval foglalkozó szakmai szervezet mutatja be tevékenységét az iskolák pedagógusai, ifjúságvédelmi szakemberei számára. A sorozat megvalósításában a KEF szorosan együttműködik a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Székesfehérvári Tankerületével.
2015.01.15. 16:44 |
Börzéket, workshopokat szervez a KEF a város általános és középiskoláiban. A március végéig tartó programban három, drogprevencióval foglalkozó szakmai szervezet mutatja be tevékenységét az iskolák pedagógusai, ifjúságvédelmi szakemberei számára. A sorozat megvalósításában a KEF szorosan együttműködik a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Székesfehérvári Tankerületével.
A drogprevenciós programsorozatról a kef@szekesfehervar.hu elérhetőségen kérhetnek tájékoztatást az érdeklődő intézmények, pedagógusok és a szülők is.
Székesfehérvár Önkormányzata 2014-ben „Új szemlélet a székesfehérvári iskolai egészségfejlesztésben” címmel nyújtotta be pályázatát a Nemzeti Család- és Szociálpolitikai Intézethez. A pályázat általános célja volt, hogy az önkormányzatok forráshoz jussanak a kábítószerügyi egyeztető fórumok működési költségeinek fedezésére. Fehérvár önkormányzata sikeresen szerepelt a kiíráson, és 495 ezer forint vissza nem térítendő támogatásban részesült. A forrásból a Székesfehérvári KEF március végéig összesen kilenc alkalommal szervez börzéket, workshopokat a város általános és középiskoláiban a pedagógusok és az ifjúságvédelmi felelősök számára, hogy megismertesse három, drogprevencióval foglalkozó szakmai szervezet – az Egészségdokk Közhasznú Alapítvány, a RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia és a Wichern Alapítvány Tranzit Addiktológiai Szolgálat – működését, szolgáltatásait. A program hatékony megvalósításában a KEF szorosan együttműködik a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ Székesfehérvári Tankerületével. Első állomásként a KLIK január 13-án értekezlet keretében tájékoztatta az iskolaigazgatókat a sorozat megvalósításáról és további menetéről. A nyertes pályázat lehetővé tette továbbá egy kiadvány megjelentetését is, melyben a három szervezet tevékenységéről és elérhetőségeiről olvashatnak hasznos információkat az érdeklődők.
 
„Az volt a szándékunk, hogy a székesfehérvári szakmai szervezetek személyesen találkozzanak azokkal a fiatalokkal, akiket szeretnénk megszólítani.” – hangsúlyozta a sajtótájékoztatón Östör Annamária egészségügyi tanácsnok, a Székesfehérvári KEF alelnöke, és köszönetét fejezte ki a KLIK Székesfehérvári Tankerületének együttműködéséért. Elmondta: prevenciós tevékenységük egyre bővül, hiszen saját környezetükben tudnak kommunikálni az általános és középiskolás diákokkal, de a továbbiakban az intézményi tanórákon, egészségnapokon, családi napokon is lehetőség lesz a találkozásra, a tapasztalatcserére. A segítségnyújtás szándékával mennek az iskolákba, így minden olyan intézmény és szülő jelentkezését várják, ahol, illetve akinél felmerül az igény a szakemberek támogatására és a prevencióra. Östör Annamária szavai szerint nagyon fontos, hogy a megelőzésen túl alternatívát biztosítsanak a székesfehérvári fiataloknak az önérvényesítésre, örömök és sikerélmények szerzésére. Erre nagyon sok lehetőség van a sportban, az utánpótlás-nevelésben, a kultúrában és a különféle intézmények egyéb foglalkozásain.
 
„A KLIK Székesfehérvári Tankerületének intézményei szerencsésnek mondhatják magukat, hiszen olyan lehetőségeket kapnak Székesfehérvár városától, amelyek országosan is példaértékűek.” – emelte ki a sajtótájékoztatón Török Szabolcs, a tankerület igazgatója. Hozzátette: mind a szülőknek, mind a pedagógusoknak fel kell ismerniük, hogy nem folytathatnak struccpolitikát, és egyetlen intézmény sem mondhatja el, hogy kívül áll a drogfogyasztás problémáján. A beteggondozáson, a rehabilitáción kívül különösen nagy hangsúly kerül manapság a megelőzésre, amit korán kell elkezdeni. Ehhez nem elég egy évben egyszer megjelenni az iskolákban, hanem tudatosan be kell építeni a pedagógiai programokba a prevenciós tevékenységet. Fontos, hogy a diákok életének részévé váljanak a hasznos információk, és a fiatalok tudjanak nemet mondani a különféle szerek használatára. A KLIK Székesfehérvári Tankerülete mindent megtesz azért, hogy lehetőséget teremtsen a szakmai szervezetek és az intézmények közötti kapcsolatok erősítésére.
 
Az együttműködésben résztvevő szervezetek szintén bemutatkoztak a sajtótájékoztatón. A Wichern Alapítvány Tranzit Addiktológiai Szolgálatról Holl Márta szakmai vezető elmondta: 2010 óta érhetőek el a Sziget utca 21/1. szám alatt. Alacsony küszöbű szenvedélybeteg-segítéssel, információnyújtással, tanácsadással, interaktív konzultációs csoportos foglalkozások megszervezésével foglalkoznak, és elsősorban a fiatalok tartoznak a célcsoportjukba. A város számos oktatási-nevelési intézményével jó kapcsolatokat ápolnak.
 
A RÉV Szenvedélybeteg-segítő Ambulancia az alkohol-, kábítószer- , nikotin- és gyógyszerfüggőknek, a játékszenvedélytől szenvedőknek és hozzátartozóiknak segít két fehérvári helyszínen, a Gyümölcs utca 14. és a Móri út 18-20. szám alatt – mondta Farkas István intézményvezető. A prevenciót készségfejlesztő foglalkozásokon keresztül valósítja meg a szervezet. Megelőző foglalkozásokat szerveznek negyedik osztálytól tizenkettedik osztályig, a korosztályi sajátosságoknak megfelelően más-más tematikával. Fontos, hogy a fiatalok megérték: elsősorban kábítószer-használat nélkül lehet igazán teljes életet élni.
 
Székesfehérváron elsőként nyitott drogambulanciát az Egészségdokk Közhasznú Alapítvány a Mártírok útja 2. szám alatt, ahol szeretnék integráltá tenni a nappali ellátást. – ismertette Gönczi Gábor szakmai vezető. 2014. január elsejétől elindították a szenvedélybetegek lakhatási támogatásának programját olyan emberek számára, akik megküzdöttek a drogproblémával és képessé váltak az önálló életre. Ha megkeresés érkezik, szívesen részt vesznek az iskolai prevenciós tevékenységben is.