-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Új színfolt a város kulturális palettáján – bemutatkozik a Székesfehérvári Balett Színház
Nemzetközi hírű profi táncosokból álló kortárs balett csoport kezdte meg tevékenységét tavaly Székesfehérváron Egerházi Attila koreográfus vezetésével.
A társulat most először mutatkozik be otthonában, a székesfehérvári közönség előtt, de megalakulása óta már két nagy sikerű előadást tudhat maga mögött.
Ezeket a Nemzeti Táncszínház felkérésére és szervezésében Budapesten tartották tavaly decemberben és idén februárban, a Budapest Táncfesztiválon. A Székesfehérvári Balett Színház színre lépésével a tánc, mint önálló műfaj jelenik meg a város kulturális palettáján: a táncszínházi, illetve kortársbalett-előadásoknak köszönhetően a táncot szerető fehérvári közönségnek a jövőben már nem szükséges Budapestre, Győrbe, vagy akár Pécsre utaznia színvonalas balettszínházi élményekért. Egerházi Attila hét éven keresztül vezette a South Bohemian Theatre társulatát művészeti vezetőként, korábban többek között a Pécsi Balett művészeti igazgatója is volt. Most újra itthon kamatoztatja tapasztalatait és tudását. Egerházi Attila olyan kiváló szólistákat hozott Székesfehérvárra, mint Cristina Porres Mormeneo, Emma Pérez, Graziano Bongiovanni és Marie Vilette. Ők jelentik a magját a Székesfehérvári Balett Színháznak, amely most végre a szélesebb közönség előtt is bemutatkozik a városban. Hozzájuk csatlakozott két fiatal Barna Krisztián és Erdélyi Zsombor személyében, akik jelenleg a Táncművészeti Egyetemen tanulnak.
A Székesfehérvári Balett Színház bemutatkozó estje március 22-én, csütörtökön 19 órakor a Vörösmarty Színházban lesz „Blablabla” címmel.
A műsorukban négy eredeti történetet mesélnek el a tánc nyelvén, az est vendége az Alba Regia Vonósnégyes és az Alba Regia Táncegyüttes lesz."Székesfehérvár nagyon szereti a táncot. Ezt bizonyítja a nemzetközi néptáncfesztivál hosszú évtizedek óta tartó léte, a Táncházban zajló színvonalas munka és az igény az intézmény művészeti iskolája iránt. Az új irányokat bemutató, teltházas előadások azt mutatták, hogy a néptáncon kívül más műfajok iránt is van érdeklődés a városban. A városvezetés nagy örömmel fogadta a kortárs balett megjelenését, és izgalommal, érdeklődéssel várja, hogy a székesfehérváriak miként fogadják a műfajt, annak első előadását." - hangsúlyozta Brájer Éva alpolgármester a társulat bemutatkozó sajtótájékoztatóján.
Székesfehérvár alpolgármestere kiemelte, minél színesebb, több ágú a város kulturális élete, annál jobban biztosított az igényes, minőségi jövő.
Brájer Éva hozzátette, hogy a kortárs balett kiszolgálja azt a célcsoportot, akiknek volt és van igénye a műfaj iránt, de azt még nem találta meg Székesfehérváron.Egerházi Attila elmondta, 2017 szeptembere óta otthonuk Székesfehérvár, ő maga is ideköltözött a táncosokkal együtt és jól érzik magukat Fehérváron, ahol professzionális táncszínházat szeretnének meghonosítani. A koreográfus arról is szólt, hogy az Alba Regia Táncegyüttesnek köszönhetően egy olyan befogadó közegbe érkeztek, amelynek révén otthonra találtak nem csupán a városban, hanem a fehérvári művésztársadalom köreiben is. Jelenleg négy állandó és két vendég táncművésszel hoznak létre előadásokat, de hamarosan felvételt hirdetnek: a társulat induló létszámát 13 főre tervezik, később 16 főre bővítik, így már nagyobb darabok bemutatására is képesek lesznek. Az együttes a bemutatkozó esten is látható egyfelvonásos balettek mellett – amelyeket Egerházi Attila, irodalmi hasonlattal élve, „táncverseknek” nevez – további, kortárs táncnyelven íródott, cselekményes balettek bemutatását tervezi, amelyek az irodalmi hasonlatnál maradván, „táncnovellák”, illetve „táncregények” lesznek. Terveik között olyan nagyszabású bemutatók is szerepelnek, mint például a minden korosztályt megszólító „családi balett”, a Diótörő, vagy a Rómeó és Júlia.
A Székesfehérvári Balett Színház a bemutatkozó estjén négy, egymástól különböző zsánerű világot, négy eredeti történetet rajzol meg a tánc nyelvén.
A címadó produkció az emberi kommunikációról, illetve annak hiányáról tart elénk görbe tükröt, a Zero Gravity című darab az ember szabadság iránti vágyáról szól, a Csókok című balett vidám hangvételű, lendületes „tánc-leporelló”, az estet lezáró Vörös/rúzs című darab pedig Ravel Bolerójának elementáris zenei megnyilvánulásait fogalmazza tánccá.
Az esten vendégként lép fel az Alba Regia Vonósnégyes, műsorukon részlet csendül fel Haydn: D-moll kvintkvartett Op. 76. No. 2 című művéből, és természetesen nem hiányozhat a műsorból a társulatnak otthont és próbahelyet adó Alba Regia Táncegyüttes sem: az együttes férfikara magyarózdi táncokat mutat be, Molnár Gábor Esik eső, hull a zápor című koreográfiáját.