Újabb zöld oázist ment meg és rehabilitál Székesfehérvár

Újabb zöld oázist ment meg és rehabilitál Székesfehérvár - írja Facebook oldalán Cser-Palkovics András polgármester. Az Alsóvárosi rét beépítésének megakadályozása és zöld területként történő megőrzése 2010 óta kiemelt cél. A mintegy 100 hektáros terület, 2010 előtt magántulajdonban volt, gazdasági hasznosításra szánva, amit az Önkormányzat a Modern Városok Program keretéből vásárolt meg.
2022.02.04. 21:14 |
Újabb zöld oázist ment meg és rehabilitál Székesfehérvár

Mint Cser-Palkovics András írja Székesfehérvár gazdasága nagyon erős, ennek minden előnyével és hátrányával. Utóbbiak közé tartozik a környezeti terhelés, akár az ipar működéséről, akár a közlekedési forgalomról van szó.

"Egyensúlyt kell tehát kialakítanunk az ipar és a természet között városunk falain belül, aminek egyik – de talán legfontosabb eszköze a zöld területeink védelme, rehabilitációja, bővítése. Erre a következő stratégiát alkottuk és hajtjuk végre:

  1. A Sóstó megmentése és rehabilitációja, a tó vizének folyamatos pótlása. Kormányzati forrásokból megvalósult.
  2. A Csónakázó tó kitisztítása, rehabilitációja és környezetének rendezése. Kormányzati forrásokból megvalósult.
  3. Szabadidőpark kialakítása a Palotavárosi tavaknál. Európai uniós forrásokból megvalósult.
  4. Kiterjedt erdőtelepítési program a Palotavárosi tavak és a nyugati elkerülő közötti területeken. Városi forrásokból elindult, a programot ütemezetten folytatjuk és keressük rá az állami, uniós forrásokat.
  5. Székesfehérvár virágoskertjének kialakítása a városmagban. A helyet meghatároztuk, a várfal mellett fogjuk kialakítani, a tervezést pont most indítjuk el városi forrásból. Ha látjuk, mennyibe fog kerülni, akkor eldöntjük, hogyan tudjuk finanszírozni.
  6. Ami pedig a mai apropót adja: az Alsóvárosi rét, aminek megmentése, a beépítés megakadályozása és zöld területként történő megőrzése 2010 óta kiemelt célunk.

Ez egy nagyjából 100 hektáros terület, ami 2010 előtt magántulajdonban volt, gazdasági hasznosításra szánva. Ezt mi nem szerettük volna, ezért az Önkormányzat megvásárolta az egész területet körülbelül 1 milliárd forintért, később pedig a kormány odaadta a városnak a vételárat a Modern Városok Program keretéből.

Ezt követően átminősítettük a rétet zöldterületnek, tehát a beépíthetősége maximum a teljes terület 0,08%-a, de facto tehát nem lehet építkezni rajta.

Az Alsóvárosi-rét, amely több helyrajzi számon nyilvántartott földrészletből áll, cca. 100 hektár területű – szakemberek és természetvédő szakemberek javaslatainak figyelembevétele alapján – az ott található különleges élővilágra is tekintettel kerül fejlesztésre, uniós forrásból. A jelenlegi ütemben egy cca. 30 hektáros területen valósul meg a helyi értékeket szem előtt tartó zöld fejlesztés. Ennek keretében az értékes élővilágot rejtő természetes gyepfoltok megtartása mellett fog sor kerülni jelentős fásításra.

A terület adottságaihoz igazodóan kertészeti módszerrel 868 db park- és sorfa kerül elültetésre, valamint 15 hektár területen erdészeti facsemeték telepítése fog megtörténni, mindezt kiegészítve természetközeli gyepfelületek (virágos rét) létesítésével.

A tervezett beruházás legfontosabb hatása a település biológiai aktivitás értékének szinten tartása, az érintett területek magas belvízszintjének csökkentése a jelentős faállomány által, valamint az erdőkben, közparkokban nyújtott rekreációs szolgáltatások által az ott élők életminőségének javítása.

A park-fejlesztés során a lakosság számára történő megközelíthetőség és használhatóság érdekében kialakításra kerül egy 50 férőhelyes parkolófelület, valamint az Európai Uniós pályázati előírások alapján egy cca. 250 m2 alapterületű fogadóépület is, amely mosdókat és egy büfét tartalmaz. Az elmúlt években az ehhez szükséges tervek elkészültek, az engedélyezés lezárulása után pedig megkezdődött a kivitelező kiválasztása.

Az elmúlt napokban megjelent cikkek kapcsán leszögezném tehát: Szó sincs az Alsóvárosi rét beépítéséről, térkövezéséről, hanem éppen ellenkezőleg! Megmentettük a területet annak beépítésétől. Zöld terület marad. Egy újabb szép kirándulóhelyet teremtünk a városon belül, összekapcsolva embert a természettel, ahogyan azt a Sóstónál is tettük!"

Városfejlesztés

  1. Iskolafelújítás a megvalósulás útján

    A konkrét megvalósulás útjára lépett a Székesfehérvári Szakképzési Centrum komplex projektje, amelynek során 6,4 milliárd forint európai uniós támogatás segítségével újul meg a centrum hat intézménye. A Deák Ferenc Technikum és Szakképző Iskolában tartott tájékoztatón nem csak a közel 13 ezer iskolabútor beszerzéséről esett szó, hanem az iskolák épületfelújításának és eszközbeszerzéseinek részleteiről is.

    2024.12.18.
  2. Megnyílt a szárazréti bölcsőde

    Új, 28 férőhelyes bölcsőde épült a Bodrogi utcában Feketehegy-Szárazrét gyermekei számára. A projekt a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg 420 millió forint vissza nem térítendő európai uniós és hazai támogatás, továbbá közel 19 és fél millió forint önkormányzati hozzájárulás segítségével. A Hit Gyülekezete fenntartásában működő intézmény pénteken ünnepélyes keretek között nyitotta meg kapuit.

    2024.12.13.
  3. Új iskolabútorok

    Új iskolabútorokat kaptak mintegy 850 millió forint értékben a Székesfehérvári Szakképzési Centrum fenntartásában működő intézmények. A technikumokba összesen 12.810 darab bútor – székek, asztalok, szekrények – érkeztek. A hat iskolában megvalósult beruházásról sajtótájékoztatón számoltak be a Váci Mihály Technikumban, ahol be is mutatták az új, színes berendezéseket.

    2024.12.10.
  4. Megújul a könyvtár

    Mintegy 370 millió forintból újulhat meg a Vörösmarty Mihály Könyvtár olvasótermi épülete. Egy patinás épület nyeri vissza régi fényét, az épületen belül pedig új programokkal is készülnek – osztotta meg a jó hírt közösségi oldalán dr. Cser-Palkovics András polgármester.

    2024.12.10.