Utcán élő hajléktalanokat juttattak lakhatáshoz és munkához

Támogat-lak néven 59 millió forintból valósíthatta meg programját a Kríziskezelő Központ annak érdekében, hogy segítse az utcán élők visszailleszkedést a társadalomba. A projekt júliusban véget ért, a résztvevők közül tizenhárman OKJ-s bizonyítványt szereztek és közülük tízen már dolgoznak határozott, vagy határozatlan idejű munkaszerződéssel.
2015.07.29. 10:51 |
Támogat-lak néven 59 millió forintból valósíthatta meg programját a Kríziskezelő Központ annak érdekében, hogy segítse az utcán élők visszailleszkedést a társadalomba. A projekt júliusban véget ért, a résztvevők közül tizenhárman OKJ-s bizonyítványt szereztek és közülük tízen már dolgoznak határozott, vagy határozatlan idejű munkaszerződéssel.
A tavaly nyáron indult uniós program keretében a Kríziskezelő Központ biztosította a projektben részt vevő utcai hajléktalanok, valamint átmeneti szállásokon élők lakhatását és ellátását annak fejében, hogy tréningeken, képzéseken kell részt venniük egészen 2015 júliusáig. A program elindulásakor Székesfehérváron közel 430 fő hajléktalan élt életvitelszerűen, közülük közterületen mintegy 150 személy tartózkodott, ők voltak a projekt elsődleges célcsoportja.
Zsabka Attila, a Kríziskezelő Központ vezetője elmondta, hogy a kezdetben meghatározott 25 fő helyett 28 fő számára készítettek egyéni fejlesztési tervet. A résztvevők elsőként életvezetési alapismereteket tanultak, majd az alapkészségek fejlesztésére helyezték a hangsúlyt. Az Alapképzések fejlesztése képzést mind a 16 beiskolázott ellátott sikeresen elvégezte. A tisztítás-technológiai szakmunkás képzést 15 fő kezdte el a Türr István Képző Központban, közülük 13 fő sikeresen vizsgázott. Közülük jelenleg 10 ember dolgozik határozott, vagy határozatlan idejű munkaszerződéssel.
A projekt eredményeinek ismertetését követően szakmai napot tartottak a Kríziskezelő Központ Nappali Szolgáltató Centrumban. Kincses Zsolt Dávid hatósági főosztályvezető Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának képviseletében nyitotta meg a konferenciát és köszöntötte a meghívottakat.
A projekt eredményeként az átmenetei szállókról két nő és három férfi albérletbe került, míg két férfit külső lakhatásban helyeztek el. Közvetlenül az utcáról két férfit a Sörház téren, három fiatalt a Kikindai úti átmeneti szállókban helyzetek el, míg mások lakókonténerben, a női átmeneti szálló páros szobáiban, vagy panzióban laktak a program idején. A Krízisközpont a program lezárulta után sem engedte el a részt vevők kezét, az a 9 ember, aki panzióban lakott a program ideje alatt, a Krízisközpont intézményeiben nyert elhelyezést.
 
A projekt eredményeinek ismertetését követően szakmai napot tartottak a Kríziskezelő Központ Nappali Szolgáltató Centrumban.Kincses Zsolt Dávid főosztályvezető nyitotta meg a szakmai konferenciát. Előadásában elsőként a Kríziskezelő Központ számára fejezte ki köszönetét a projekt megvalósulását illetően: a Polgármesteri Hivatal Hatósági Főosztálya nevében a szociális szakemberek, intézmények, szervezetek munkáját méltatta, amelyek kooperatív partnerségben nyújtottak segítséget akár lakosságvédelmi, akár kliensvédelmi oldalról. „Fontos előrelépésnek tartom a Rendelet Előkészítő Szakmai Kollégium létrehozását. A RESZK-nek minden intézményvezető tagja, és olyan szakmai, intenzív, egyeztető együttműködést jelent a közös munkánk, ami alapján a Közgyűlés elé valóban professzionális anyagokat tudunk terjeszteni. Folyamatosan gondolkodunk azon, hogy milyen eszközökkel, milyen innovatív lehetőségekkel tudjuk segíteni a szociálisan rászorulókat, a hajléktalanokat, a kilakoltatás előtt állókat, hogy intenzívebb együttműködéssel, az érintettekkel egyetértésben egy úgynevezett lakhatási megoldási partnerségi munkacsoporttal az elhelyezésükre megoldást találjunk.” – mondta el előadásában Kincses Zsolt Dávid. A szakmai konferencia témái között szerepelt még a projekt értékelése az intézmény és a megvalósítók szempontjából, a képzések, valamint a klinikai szakpszichológus tapasztalatai, a célcsoport tagjainak és a szociális munkatársaknak a személyes beszámolója, valamint a projekt eredményei.