Ütőfás mézeskalácsban, gyöngyláncban és csutkamadarakban élt a népművészet

Hogy hogyan él ma a népművészet, arról kaptak képet, akik betértek délután A Szabadművelődés Házába: csutkamadarakat, mutatós gyöngyben-gyöngy láncot lehetett készíteni, vagy kipróbálni a hagyományos ütőfás mézeskalács készítését. A program az Élő Népművészet kiállításhoz kapcsolódott, több mint 500 csodálatos, kézzel készített tárggyal, amit még ezen a héten lehet megnézni a házban. 
2020.11.04. 20:15 |
Ütőfás mézeskalácsban, gyöngyláncban és csutkamadarakban élt a népművészet

Az Élő Népművészet Országos Népművészeti Kiállítás 2020 programhoz kapcsolódtak ma délután A Szabadművelődés Házában szervezett foglalkozások, amelyek különböző típusú tevékenységeket kínáltak az egyszerűbbtől az elmélyülősebb munkák, ajándéktárgyak elkészítésével.

A régiós kiállítás A Szabadművelődés Házában látogatható még a hét folyamán: két teremben öt éven belül készült munkák láthatóak, körülbelül 550 tárgy 66 alkotótól, illetve alkotókörtől – ezekből legalább egy-egy kerül kiállításra a tavasszal megnyíló országos tárlaton, egy 24 tagú zsűri értékelése alapján.

Hímzések, szőttesek, díszített tojások, bőrdíszműves és nemezelt munkák, csuhé tárgyak, gyöngy ékszerek kaptak helyet a tárlatban, modern és autentikus változatban egyaránt: „Nagy az igény az emberekben, hogy legyenek szerethető tárgyaik a háztartásokban – a kézzel készített tárgyak titka és csodája, hogy valós emberi munkák, bennük van az alkotó egyénisége.” – fogalmazott Gonda Emma népművelő, a házigazda M-ART Egyesület képviseletében az élő népművészetről.

A hagyományos alapanyagok között lehetett dolgozni csuhéval, gyönggyel, illetve ütőfás mézeskalácsot készíteni.

Gelencsér Juliannával készültek a csuhé-csutka kismadarak,

Komendó Gabriella gyöngyben-gyöngy láncot fűzött,

Seregély Mirtill pedig a faragott fa formába nyomott, egyszerű, barna, de a gyönyörű mintát visszaadó sütemények titkaiba avatta be az érdeklődőket.

Fehérvári színes

  1. A száműzetés öröksége

    Az Olvasóterem a Központi Könyvtár zárva tartása alatt is látogatható, és hétfőtől nem csak a könyvekért, folyóiratokért, hanem a Brazil Nagykövetség fotókiállításáért is érdemes felkeresni a Bartók Béla téren. A Száműzetés öröksége című tárlat olyan a II. világháború alatt Brazíliába menekült európaiakat mutat be, akik kiemelkedőt alkottak Brazíliában a művészetek vagy a tudomány területén.

    2024.07.17.
  2. Csicsergő a Felsővárosban

    A 0–3 éves korosztálynak szól a Székesfehérvári Közösségi és Kulturális Központ Csicsergő foglalkozása, amely minden hónap harmadik szerdáján hívja a családokat zenés, játékos tornára a Felsővárosi Közösségi Házba. A foglalkozások ára 1200 forint, az alkalmakra előzetesen regisztrálni kell.

    2024.07.17.
  3. Kertlátogatás csütörtökön

    „Nagy örömünkre szolgál, hogy saját magunk által termesztett, egészséges élelmiszer kerülhet az asztalunkra. Gyermekeink láthatják az egész folyamatot, ahogy a magból zöldség, gyümölcs terem.” – vallják a Tündök – Családi kisgazdaság megálmodói, akik július 18-án, csütörtökön kinyitják a kertkaput az érdeklődők előtt.

    2024.07.16.
  4. Sóstó fölött az ég

     A kánikulában is érdemes egy sétát tenni a Sóstó Természetvédelmi Területen, ahol a víz közelsége és a fák is enyhülést adnak a forró nyári napokon. Emellett hirdetnek szervezett túrákat és zajlanak a Vadvasárnapok is.

    2024.07.16.