Van ahol a közös költségbe építették és a szövetkezet fizeti a vízóra cseréjét

Ebben az évben húszezer mellékvízmérő hitelesítése jár le Fehérváron, amelynek kicserélési költsége már a felhasználókatt terheli. A Fejérvíz korábban a mellékmérők csereköltségét magára vállalta, és beépítette a vízdíjba, de erre most már nincsen jogi lehetősége. Az összeg lakásonként változó. Ha csak egyet kell kicserélni, akkor hozzávetőlegesen tízezer, ha kettőt, akkor tizenöt ezer, ha pedig négyet, akkor huszonötezer forintot kell fizetni.
2015.10.28. 12:38 |
Ebben az évben húszezer mellékvízmérő hitelesítése jár le Fehérváron, amelynek kicserélési költsége már a felhasználókatt terheli. A Fejérvíz korábban a mellékmérők csereköltségét magára vállalta, és beépítette a vízdíjba, de erre most már nincsen jogi lehetősége. Az összeg lakásonként változó. Ha csak egyet kell kicserélni, akkor hozzávetőlegesen tíz ezer, ha kettőt, akkor tizenöt ezer, ha pedig négyet, akkor huszonötezer forintot kell fizetni.
Idén körülbelül ötezer-hétszáz bekötési főmérő, és megközelítőleg húszezer mellékvízmérő hitelesítése jár le. Fővízórája minden olyan ingatlannak van, ahol van vezetékes víz; míg mellékvízórákat jellemzően a társasházakban szereltek fel. Az előbbiek cseréjét továbbra is a Fejérvíz a saját költségén végzi, míg az utóbbiakat a megváltozott jogszabályi környezet miatt ezentúl a lakóknak kell állniuk. A fehérvári vízmű korábban a mellékmérők csereköltségét magára vállalta, és beépítette a vízdíjba, de erre most már nincsen jogi lehetősége.
 
Legalább tíz ezer forintba kerül
 
Tögl Lászlóné, a Lakásbérlők és Lakástulajdonosok Érdekvédelmi Egyesületének elnöke elmondta, hogy a Fejérvíz még áprilisban értesítette azokat lakástulajdonosokat és közös képviselőket, akiknek ebben az évben lejár a vízóra hitelesítése. Az egyesület a témával kapcsolatban tavaly novemberben tartott egy fórumot, ahol kiemelték: a vízórák cseréjét ezentúl mindenkinek, magának kell fizetni. „Akik nem jöttek el, és nem olvasták el az értesítő leveleket, akkor fognak meglepődni, amikor a vízmű benyújtja nekik a számlát.” – jegyezte meg az elnök.
 
A vízórák száma eltérő, általában egy mellékmérő van azokban az ingatlanokban, ahol a meleg vizet saját bojler állítja elő. A legtöbb lakásban azonban két vízóra van, de akad négy mérős megoldásra is példa, jellemzően olyan paneleknél, ahol a hideg-és a meleg víz két külön megy fel a lakásba.
 
„Ahol csak egy mellékmérő van, és a tulajdonos egyedileg intézi a cserét, akkor valamivel többet fizet tízezer forintnál. Ha viszont a társasház illetve a lakásszövetkezet megszervezi, akkor a csere költsége nem éri el a tízezer forintot, mert ilyenkor a szakembereink egyszerre több lakásban tudnak dolgozni. Van olyan lehetőség is, hogy a lakó nem a vízművel, hanem egy vízvezeték-szerelővel végezteti el a munkát. Ilyenkor a plomba levételénél és feltételénél kell kimenni a társaságunknak, amely természetesen díjjal jár.” – tette hozzá Karászi Gáspár a Fejérvíz műszaki vezérigazgató-helyettese, akinek nincs tudomása arról, hogy az utóbbi megoldást eddig valaki kérte volna.
 
Részletekben, egy összegben vagy közös költségként
 
A pénzt a vízmű felé egy összegben kell kifizetni. A legtöbb háznál a közös képviselő szedi be a díjat. A Fehérvár közéleti hetilap Facebook oldalára érkeztek olyan kommentek, amelyekből kiderült, vannak olyan társasházak, lakásszövetkezetek, ahol a nehéz anyagi helyzetben levő lakók számára részletfizetési lehetőséget ajánlottak fel. Az 1. sz. lakásszövetkezet aktívan részt vett és részt vesz a csere lebonyolításában, de a lakóknak saját maguknak kell az esetenként több tízezres többletköltséget finanszírozniuk. Farkas Béla elnököt ezzel kapcsolatban megkerestük, de kérdéseinkre eddig nem érkezett válasz. A Tóvárosi Lakásfenntartó Szövetkezetnél teljesen más a gyakorlat.
 
„Az alapszabályzatunkat módosítottuk, amelynek értelmében a mellékvízmérők csereköltségét a szövetkezet vezetése gazdálkodja ki, így a lakók direktben nem fizetnek. A díjat a közös költségbe építettük bele, amit ebben az évben egységesítettük. Ebből kifolyólag vannak olyan házak, ahol havi szinten nulla, vannak olyanok, ahol egy-kétszáz forinttal, és vannak olyanok, ahol nyolcszáz forint pluszköltség terheli a tulajdonosokat." – mondta Szabó Ernő, a Tóvárosi Lakásszövetkezet elnöke.
 
Az új mellékvízórákba egy rádiós távadót is felszerelnek, így a jövőben a leolvasóknak nem kell bejutniuk a lakásba, mert a lépcsőházból vagy az utcáról is le tudják kérni a mérőállást. Ebből kifolyólag a vízóraállásokkal nem lehet annyit trükközni. Például nem lehet valótlan állást kiírni az ajtóra. Várhatóan ezentúl a fővízóra és a mellékórák összege között sem lesz különbség, amit a szövetkezetnek vagy a társasháznak kell finanszírozni.
 
A szabályokat rugalmasan kezelik
 
Eddig hatezer mérőt cseréltek ki, amely jól mutatja, hogy a munkálatok az év vége felé feltorlódtak. Ha netalántán valaki elmulasztaná a vízóracserét, akkor a lejárattól kezdve nem kap egyéni számlát, így az ő fogyasztása hozzáadódik társasházi illetve a lakásszövetkezeti főmérő különbözetéhez. Karászi Gáspár megjegyezte, rugalmasan fogják kezelni, ha valaki önhibáján kívül nem tudta lecseréltetni a mellékmérőjét, vagy a társasház nem időben rendelte meg a szolgáltatást, de a jogszabályokat mindenképpen be fogják tartani.
 Budapesten és a legtöbb nagyvárosban eddig is kellett fizetni a mellékvízórák cseréjéért. A locsolási mellékmérő cseréjét is a tulajdonosnak kell fizetni. A főmérőket négy évenként, míg a mellékmérőket nyolc évenként kell hitelesíttetni. Évenként hullámzó, hogy mikor mennyi vízmérő hitelesítése jár le. Ennek két oka van: egyrészt a beszerelésük is hullámokban történt, másrészt az elmúlt húsz évben kétszer változtatták a mellékvízórák lejárati idejét. Először hat, később nyolc évre hosszabbították meg.