Vándorkiállítás a Telekiben német származású magyarországi művészek munkásságáról

Huszonöt, Magyarországon tevékenykedő, az országhoz kötődő német származású művész, köztük König Róbert és Szegedi Csaba életét mutatja be az a német nyelvű vándorkiállítás, ami szerda délelőtt nyílt meg a Teleki Blanka Gimnáziumban.
2025.02.12. 13:49 |
Vándorkiállítás a Telekiben német származású magyarországi művészek munkásságáról

A Magyarországi Német Írók és Művészek Szövetsége (VUdAK) a Német Szövetségi Belügyminisztérium támogatásának köszönhetően készíthette el azt nyolc roll-upból álló vándorkiállítást, amelyeken huszonöt magyarországi német alkotón keresztül mutatják be a magyarországi német képzőművészetet.

Amint Gróf Krisztina, a Székesfehérvári Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke, egyben a gimnázium pedagógusa elmondta, az elmúlt hetekben Fejér vármegye több településén, Etyeken és Kincsesbányán is járt a vándorkiállítás, most pedig a Teleki Blanka Gimnáziumban nézhető meg február 14-én 14 óráig.

A gimnázium 10. osztályos német speciális tagozatú osztályának diákjai egyébként már a fél 10-es hivatalos megnyitó előtt ismerkedni kezdtek a művészekkel: a Gróf Krisztina tanárnőtől kapott feladatok alapján arra kerestek választ, melyik művész milyen technikával alkot, hová jártak egyetemre, vagy hogy milyen hatások érték őket alkotótevékenységük során. Mindez egyébként kiváló nyelvgyakorlás is a diákok számára, ugyanis a Magyarországi Német Írók és Művészek Szövetsége tanórai, illetve délutáni órakeretben használható segédanyagokat is készített az iskolák számára.

A kiállításon az érdeklődők megismerhetik a székesfehérvári születésű, Munkácsy Mihály-díjas magyar grafikusművész, König Róbert életét is, aki ráadásul a Teleki Gimnázium diákja volt, és neki köszönhető a telekis logó megtervezése is. Ugyancsak látható a tablókon a szintén Munkácsy-díjas Szegedi Csaba festőművész munkássága, aki több szállal kötődik a vármegyeszékhelyhez és a Székesfehérvári Művészek Társaságának is tagja.

A roll-upok rajtuk kívül a következő művészek életpályáját mutatják be: Bartl József, Berentz Péter, Breszkovics Bernadett, Damó István, Dechandt Antal, Forster Jakab, Frömmel Gyula, Hajdú László, Horváth Erzsébet, Jovián György, Kammerlohr-Kováts László, Manfred Karsch, Kovács-Gombos Gábor, Lehel Endre, Lieber Erzsébet, Lux Antal, Matzon Ákos, Misch Ádám, Volker Schwarz, Szily Géza, Trieb Zsuzsa, Wagner János és Wrobel Péter.

A rövid, informatív német szövegeket Wolfart János írta, a tetszetős grafikai kivitelezésért pedig Volker Schwarz felelt. Székesfehérváron csak a Teleki Blanka Gimnáziumban látható és látogatható a kiállítás február 14-ig, pénteken délután 14 óráig, ingyenesen a gimnázium épületében.

Loaded: 0%
Progress: 0%
Remaining Time -0:00