-
Karácsonyi ünnepi mise
Szerdán délelőtt, szent karácsony napján Spányi Antal, megyés püspök celebrált ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban. "Krisztus szeretetét kell hirdetnünk, cselekedettel és szóval, életünk egész példájával. Ezt tesszük, akkor is ha tudunk otthon türelmesek lenni egymáshoz, nem veszekszünk, nem morgunk, nem sértődünk meg, nem vágunk vissza rögtön."
2024.12.25. -
Ma született megváltó
A Megváltó születésére emlékezve karácsonyi éjféli ünnepi szentmisét celebrált Spányi Antal megyés püspök a Székesegyházban. Az éjféli misén szentbeszédében a püspök arról is szólt a híveknek, hogy Krisztus ma is eljön és velünk akar találkozni, bennünket keres, a szívünk felé keresi az ajtót.
2024.12.25. -
Karácsonyi Koncert
A Budai úti Református Templom adott otthont a szimfonikusok karácsonyi koncertjének. A zenekar Dobszay Péter vezényletével köszöntötte az ünnepet.
2024.12.19. -
Örmény kultúra Felsővárosban
A Kossuth Zsuzsanna Szociális Intézmény felsővárosi épületébe érkezett a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat kiállítása. A népviseletet bemutató tárlat megnyitója karácsonyi hangulatban telt az idősek nappali ellátásával foglalkozó intézményben.
2024.12.18.
Varázslat a Bory-várban
A Kortárs Művészeti Fesztivál a Bory várban a már többéves hagyományra visszatekintő Méh-Kas-Aula rendezvénnyel ért véget. A Civilizált Sámánok fesztiválra több mint ezren voltak kíváncsiak szombaton délután és este. A rendezvényen a kiállítások és filmvetítések mellett helyet kapott a zene is: a Kiyo-Kito-Taiko japán dobegyüttes tagjai kiváló hangulatot teremtettek.
Szombat délután pokrócos kifekvős rendezvényre várta a Méh-Kas-Aula a fiatalokat és idősebbeket egyaránt a Bory Várba. A fesztiválon a sámánok már nem csontdobbal és tudatmódosítók hatására játszottak, hanem japándobokon vagy éppen elektromos hangszereken, de a Dj-k számára is jutott feladat.
A Kiyo-Kito-Taiko japán dobegyüttes tagjai kiváló hangulatot teremtettek. Az banda ugyan Magyar zenészekből ált de a sámánok és a japán zenészek ritmusérzékével vetekedtek. A dobosok annyira belemelegedtek a ritmusokba, hogy majdnem félóra ráadást is adtak. A produkció javarészt improvizatív elemekből ált, így igen látványos volt, és nem utolsó sorban „jól is szólt.”
A dobosokat Laár András és Barátai követték A fiatalabbak először jót nevettek, hiszen számukra Laár András egyenlő Besenyő Pista Bácsival… De amint elkezdett zenélni a négyfős banda, tátva maradt a szájuk. Az együttes ősi keleti rigmusokat játszott elektromos-és basszusgitáron, illetve öldobon és japánfurulyán. A hang kavalkád összességéből egy olyan ritmus keveredett össze, ami hűen idézte egy ősi meditatív szertartás hangzásvilágát.
Laár Andrásék produkciója után még két performansz lépett a színpadra: egy sajátos hangzásvilágú zenekar, akik az ősrobbanást varázsolták a Bory vár udvarába, illetve egy tűzfujó csapat, akiknek látványos produkciója zárta az Öreghegyi bulit. De akinek nem volt ennyi elég, az még átbuszozhatott a bőrgyárhoz, ahol a party folytatódott a Penguine Sound Systemmel.
A fesztiválon résztvevő zenekarok mind más- más kultúrát képviseltek, de egy dolog miatt talán mindannyian sámánok: ez pedig nem egyéb, minthogy ezek a művészek mindannyian varázsoltak valamit.