Városszerte diákok emlékeztek a márciusi ifjakra

 A Kegyeleti futás és gyaloglás próbát követően, pénteken koszorúzásokkal folytatódott a Március 15-hez kapcsolódó ünnepségsorozat Székesfehérváron. A város és a megye közösen emlékezett az 1848/49-es forradalom és szabadságharc székesfehérvári emlékhelyeinél, ahol általános iskolák és középfokú oktatási intézmények diákjai adtak műsort.
KÉPGALÉRIA - diákok ünnepeltek városszerte
2015.03.13. 12:35 |
A Kegyeleti futás és gyaloglás próbát követően, pénteken koszorúzásokkal folytatódott a Március 15-hez kapcsolódó ünnepségsorozat Székesfehérváron. A város és a megye közösen emlékezett az 1848/49-es forradalom és szabadságharc székesfehérvári emlékhelyeinél, ahol általános iskolák és középfokú oktatási intézmények diákjai adtak műsort.
KÉPGALÉRIA - diákok ünnepeltek városszerte

A Halesz parki '48-as emlékműnél a Gróf Széchenyi István Műszaki Szakközépiskola diákjai tisztelegtek. Székesfehérvár Önkormányzata nevében Földi Zoltán, a Fejér Megyei Önkormányzat részéről pedig dr. Kovács Zoltán koszorúzott az emlékműnél. Mintegy kétezer fehérvári polgár szállt szembe a császári katonasággal 1849 augusztus 10-én. A császári csapatok fegyverrel a kezében fogták el a fehérvári Gáncs Pált, Kutzka Mihályt, Uitz Ignácot, Varga Mihályt, Havelka Ferencet és Hübner Andrást, akik mindannyian városbeli iparosok voltak. Nekik állít emléket a Haleszben a gránitoszlopon álló turulmadár.

Mintegy kétezer fehérvári polgár szállt szembe a császári katonasággal 1849 augusztus 10-én. A császári csapatok fegyverrel a kezében fogták el a fehérvári Gáncs Pált, Kutzka Mihályt, Uitz Ignácot, Varga Mihályt, Havelka Ferencet és Hübner Andrást, akik mindannyian városbeli iparosok voltak. Nekik állít emléket a Haleszben a gránitoszlopon álló turulmadár.
 A Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola diákjai a Jókai utcában, Jubál Károly emléktáblája előtt elevenítették fel a forradalmi eseményeket. Jubál Károly Székesfehérváron született és végezte el a 6 osztályos gimnáziumot, majd a Bécsi Műegyetemen szerzett mérnöki diplomát. Később oktató pályán tevékenykedett, részt vállalt a Kossuth-féle Iparegyesület munkájában is. 1848-ban örömmel üdvözölte a márciusi forradalmat, bátran vállalt szerepet az ellenállási mozgalomban. A világosi fegyverletétel után Haynau táborszernagy vérbírósága őt is lecsukatta, majd kizárattatta az ipartanoda testületéből. Szabadulása után a Kossuth család támogatójaként tűnt fel. Az ünnepi műsort követően koszorút helyezett el Wilmek Tibor, a Fejér Megye Önkormányzat alelnöke és Mészáros Attila alpolgármester.
 A Rónai Jácint emléktáblánál megtartott ünnepségen a Vasvári Pál Általános Iskola tanulói adtak ünnepi műsort. 1814. május 13-án született Székesfehérvárott a főpap, író, pedagógus és természettudós Rónay Jácint János. Számos tudományterületen járatos tudósként első magyarországi népszerűsítője volt mind a darwinizmusnak, mind a modern pszichológiának. A szociálpszichológiában úttörőnek számítottak nemzetkarakterológiai írásai is. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc alatt 1848-ban a győri nemzetőrök tábori lelkésze volt, 1848. május 29-től egyházi főszónok. Miután a császári csapatok bevonultak Pestre, visszatért Pannonhalmára, de 1849. március 19-én a bakonybéli bencés rendházba internálták. Görgei Artúr 1849 májusában tábori lelkésszé nevezte ki, azonban ezt az állást már nem töltötte be. Az ünnepség a Szózat közös eléneklésével zárult, majd koszorúzással rótta le tiszteletét a ’48-as hősök előtt Fejér Megye Önkormányzata nevében Wilmek Tibor, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzatának képviseletében Csanády László, valamint dr. Csurgai Horváth József levéltárigazgató a Városszépítő és Védő Egyesület nevében.
Horvát István bölcsészdoktor, egyetemi tanár emléktáblájánál, akit Vörösmarty Mihály, Vasvári Pál és Eötvös József is tanítójának vallott, Molnár Tamás a környék önkormányzati képviselője helyezett el koszorút.
A Petőfi Mozi előtt a Belvárosi I. István Középiskola diákjai emlékeztek. Az Arany János utcai ház falán található tábla annak állít emléket, hogy Petőfi Sándor vándorszínész korában itt szállt meg társulatával. A márciusi ifjak emléke előtt koszorúzással tisztelgett a Fejér Megyei Önkormányzat nevében dr. Kovács Zoltán hivatalvezető és Székesfehérvár Önkormányzata nevében Mészáros Attila alpolgármester.
Az Önkormányzati Kommunikációs Központ minden helyszínen készített képeket az ünnepségekről
A megemlékezések sora pénteken délben, a Pelikán Udvarban és a Kodolányi főiskola előtti emlékműnél ért véget. A Szabadságharcos úton közösen emlékezett az 1848/49-es forradalom és szabadságharc eseményeire és hőseire a Kodolányi János Főiskola és a Kodolányi János Középiskola. Dr. Simándi Irén, az ELTE címzetes egyetemi tanára, a Kodolányi János Főiskola Nemzetközi Tanulmányok és Történelem Tanszékének tanára mondott ünnepi beszédet. A középiskola 10/c osztályosai pedig a szabadságról készítettek összeállítást. Ezt követően a megyei önkormányzat nevében Balogh Gergely alelnök, a város nevében Mészáros Attila alpolgármester helyezte el a koszorúkat a ’48-as emlékműnél.
Az egykori vendégfogadó és a város első színjátszó helye, a Pelikán Udvar, ahol olyan legendás alakok léptek fel, mint Déryné, Kántorné és Laborfalvi Róza. Ennek emléket is állítottak az épület homlokzatán elhelyezett emléktáblával. Vándorszínész korában játszott itt Petőfi Sándor. A Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola diákjai lendületes, a kortársakat megszólító műsort láthattak és hallhattak a 11/B előadásában. A gyerekek által összeállított zenés színdarabban narrátorok idézték fel a 167 évvel ezelőtti eseményeket. A telekis zenészekből álló Bad Effect megzenésített Petőfi-versekkel lépett színpadra. A iskolai ünnepet az osztály néptáncos elemekre épülő koreográfiája tette még látványosabbá. A fellépőket nagy tapssal jutalmazták, majd a Pelikán Udvar bejárata mellett lévő emléktáblánál koszorút helyezett el Tanka Csaba, a Fejér Megyei Önkormányzat alelnöke, Égi Tamás, Székesfehérvár alpolgármestere, valamint dr. Matuz János, a Vörösmarty Színház művészeti intendánsa.
A Ciszterci Szent István Gimnázium megemlékezése 11.00 órakor kezdődött a Fekete Sas Szálló előtt, ahol egykoron Petőfi Sándor tekintett le a tömegre, amíg a polgármester aláírta a 12 pontot és felmutatta a sokaságnak. A műsort követően koszorúzással emlékeztek meg a márciusi ifjakról. Fejér Megye Önkormányzatának képviseletében Tanka Csaba, Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata képviseletében Csanády László rótta le tiszteletét.
A Vasvári Pál Gimnázium Petőfi Sándor szobra előtt tisztelgett. A végzős diákok, akik Nagy Judittal, a Szabad Színház vezetőjével készültek az ünnepre, felidézték a forradalmi eseményeket. A színes műsort követően dr. Kovács Zoltán, a Fejér Megyei Önkormányzat hivatalvezetője és Mészáros Attila, Székesfehérvár alpolgármestere koszorúzott.

 Március 15-én, vasárnap Petőfi Sándor, Szendrey Júlia, Jókai Mór naplóit követve elevenedik meg a történelem Fehérvár belvárosában. A korábbi évek sikereire való tekintettel a város 2015-ben is egyedülálló programmal tiszteleg a forradalom és szabadságharc nagyjai előtt. Az utca hősei és a vásározók között a nézők is átélhetik a magyar nemzet függetlenségét kivívó dicső nap eseményeit.