Városszerte diákok ünnepelték a márciusi ifjakat

A kegyeleti futást követően, pénteken koszorúzásokkal folytatódott a Március 15-hez kapcsolódó ünnepségsorozat Székesfehérváron. A város és a megye diáksága közösen emlékezett az 1848/49-es forradalom és szabadságharc székesfehérvári emlékhelyeinél, ahol általános iskolák és középfokú oktatási intézmények diákjai adtak műsort.
2016.03.11. 12:33 |
A kegyeleti futást követően, pénteken koszorúzásokkal folytatódott a Március 15-hez kapcsolódó ünnepségsorozat Székesfehérváron. A város és a megye diáksága közösen emlékezett az 1848/49-es forradalom és szabadságharc székesfehérvári emlékhelyeinél, ahol általános iskolák és középfokú oktatási intézmények diákjai adtak műsort.
KÉPGALÉRIA - így ünnepeltek a diákok Székesfehérváron
Reggel kilenckor a Halesz parkban található ’48-as emlékműnél a Székesfehérvári Széchenyi István Műszaki Szakközépiskola diákjai ünnepelték a márciusi ifjakat. A műsort idén a 9/g és a 10/g tanulói adták, melyben a forradalom és szabadságharc másfél esztendejének fehérvári történéseit elevenítették fel. Az ünnepség végén hagyományosan koszorúkat helyeztek el az emlékmű talapzatánál: a város nevében Deák Lajosné és Viza Attila önkormányzati képviselők helyeztek el koszorút, Horváth Miklósné frakcióvezető is koszorúzott, a Széchenyi koszorúját pedig Dominó Csaba igazgató, Poór Mária és Horváth Lajos Zoltán igazgatóhelyettese helyezte el.

A Feketehegy-Szárazréten a Vörösmarty Mihály Általános Iskola Farkasvermi Úti Tagiskolájának tanulói adtak műsort, majd Szigli István önkormányzati és Törő Gábor országgyűlési képviselővel közösen koszorúztak a tagintézményben.
A Petőfi mozinál a Belvárosi I. István Középiskola diákjai gyűltek össze. „Ne fogjon senki könnyelműen /A húrok pengetésihez!” – Petőfi-verssel kezdődött a megemlékezés, majd a műsor további költemények és zenés betétek mellett sorra vette, felelevenítette az 1848-as forradalmi eseményeket. Az emlékezés koszorúit Wilmek Tibor, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke, az Önkormányzat képviseletében Viza Attila tanácsnok, a Magyar Tartalékosok Szövetsége Fejér megyei szervezete, a Székesfehérvári Szakképzési Centrum I. István és Hunyadi Mátyás Középiskolájának képviselői helyezték el.
Az Ady Endre utcában a Rónai Jácint-emléktábla előtt a Vasvári Pál Általános Iskola, a Városi Levéltár és Kutatóintézet, valamint a Városszépítő- és Védő Egyesület ünnepelt. „Áldott legyen emléke a /Márciusi ifjúságnak!” (Pósa Lajos) – a jelképpé vált forradalmi nap tiszteletére a szabadság utáni vágy és szabadságszeretet verseivel emlékeztek a 8. osztályos vasváris diákok, az alsó tagozatos énekkar pedig katonadalokkal színesítette a műsort. Székesfehérvár Önkormányzata nevében XY mondott ünnepi beszédet, majd koszorút helyezett el a Fejér Megyei Önkormányzat képviseletében Tanka Csaba alelnök, a város nevében Horvát Miklós Csaba önkormányzati képviselő, továbbá pártok, a Városi Levéltár és Kutatóintézet, a Városszépítő- és Védő Egyesület és a Vasvári Pál Általános Iskola is kosztorút helyezett e.
A Ciszterci Szent István Gimnázium a Fekete Sas Szálló előtt tartott megemlékezést – Babits Mihály, Juhász Gyula, Kölcsey Ferenc, Katona Tamás, Bódás János, Utassy József  és Kovács Vilmos  szövegeivel, valamint népdalok, Erkel Ferenc, Tolcsvay László és Presser Gábor zenéjével megidézve 1848 forradalmi eseményeit, a történelmi fordulópont hangulatát. A forradalom és szabadságharc évfordulójának emlékére a Fejér Megyei Önkormányzat képviseletében Tanka Csaba alelnök, Székesfehérvár Önkormányzata nevében pedig Molnár Tamás tanácsnok koszorúzott.
A Jubál Károly-emléktáblánál a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola diákjai adtak ünnepi műsort. Felidézték Jubál Károly életútját: a székesfehérvári születésű mérnököt, tanárembert, aki az ábrázoló geometria és a műszaki rajz magyar terminológiájának egyik kidolgozója volt, a szabadságharc lelkes híveként ismerjük. A szabadságharc alatt Kossuth Lajos gyermekeinek nevelője volt, s annak bukása után is kapcsolatot tartott fenn az emigrációban élő Kossuthtal, majd részt vett a Makk-féle összeesküvésben. A császárellenes forradalmi szervezkedésben vállalt vezető szerepe miatt kivégezték. Az ünnepség végén koszorúkat helyezett el az emléktáblánál Wilmek Tibor, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, Mészáros Attila alpolgármester, a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakközépiskola és Jubál Károly szülőházának képviselői.
A Petőfi szobornál, a Petőfi parkban a Vasvári Pál Gimnázium és több óvodás csoport részvételével volt ünnepség, ahol a gimnázium színjátszó csoportja Gróf Széchenyi István naplója alapján elevenítette fel a 48-as eseményeket a színpadon. A megemlékezésen az iskola igazgatója Horváth József mondott ünnepi beszédet, melyben magyarságról, hazaszeretetről beszélt a diákoknak, majd a Petőfi szobor talapzatánál helyeztek el koszorúkat. Székesfehérvár városa nevében Mészáros Attila alpolgármester, a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség nevében Balogh Gergely, a baloldali frakció nevében pedig Ráczné Földi Judit és Márton Roland koszorúzott.

Programok Március 15-én Székesfehérváron