-
Hazajönni Fehérvárra
Az ÖKK Podcast adventi történetében a tősgyökeres, fehérvári vasutascsaládból származó Kiss Imrét ismerhetik meg. A tornatanárnak készülő fiatalember a MÁV Előre (később Locomotiv) SC tehetséges és sikeres sportolója volt, ám az élet másfelé sodorta.
2024.12.21. -
3 technikumunk a TOP 100-ban
A Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Hivatal és Oktatási Hivatal közhiteles adatai alapján a napokban megjelent a 2025-ös 100 legjobb magyarországi technikum rangsora, amit idén a Mandiner hozott nyilvánosságra. A Székesfehérvári SzC Széchenyi István Műszaki Technikuma a 100-as lista 30. helyét foglalja el.
2024.12.20. -
Ünnepség az Adventi Udvarban
A Püspöki Palota udvarán hagyományosan meggyújtották az adventi koszorú negyedik gyertyáját, amely a szeretet fényét szimbolizálja.
2024.12.23. -
Kézműves vásár a Jancsárkertben
Az utolsó ajándékok beszerzése mellett lehetőség volt a legkisebbeknek kézműveskedni, és minden látogatót megvendégeltek egy bögre teával, kávéval, süteménnyel.
2024.12.23.
Vasárnap egy választókerület az egész ország
A magyar választópolgárok péntek délután négy óráig kérhetnek igazolást a helyi jegyzőnél, ha vasárnap nem a lakóhelyükön szeretnének szavazni. Az európai parlamenti választáson nincs érvényességhez szükséges részvételi küszöb, és csak az a párt szerez mandátumot, amely átlépi az 5 százalékot.
A magyar választópolgárok péntek délután négy óráig kérhetnek igazolást a helyi jegyzőnél, ha vasárnap nem a lakóhelyükön szeretnének szavazni. Az európai parlamenti választáson nincs érvényességhez szükséges részvételi küszöb, és csak az a párt szerez mandátumot, amely átlépi az 5 százalékot.
- Mindenki megkapta az értesítőt a szavazás pontos időpontjáról és helyéről, tehát elvileg mindenki tudja, hogy hova kell mennie szavazni.
- Igen, már azok az állampolgárok is hozzájutottak az értesítőhöz, akik amiatt, hogy nem kapták meg, a jegyzőhöz fordultak és kifogással éltek – mondta Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője. Abban az esetben, ha a választópolgárok pénteken 16 óráig rájönnek arra, hogy mégsem tudnak abban a helyiségben szavazni, ahova az értesítőjük szól szavazni, pénteken 16 óráig még személyesen fölkereshetik a lakóhelyük szerinti jegyzőt, és igazolást kérhetnek arra a településre, ahol majd a szavazás napján tartózkodnak.
- Eljutottak-e már a szavazólapok rendeltetési helyükre?
- Csütörtökön estig bezárólag valamennyi szavazóköri csomagot, függően attól, hogy abban a szavazókörben hányan fognak szavazni, a jegyzőkhöz el fogják juttatni a szállítók, és készülhetnek a szavazókörök a vasárnapi nagy menetre.
A tagállamok legtöbbjében, hozzánk hasonlóan vasárnap zajlanak a választások, de az Egyesült Királyságban és Hollandiában csütörtökön, Írországban, vagy Csehországban pénteken, illetve szombaton is nyitva állnak a szavazóhelyiségek. A tagországok részeredményéről azonban - azzal együtt, hogy a zárás után megkezdődik a szavazatszámlálás - egészen az utolsó szavazókör zárásáig nem hozhatók nyilvánosságra részeredmények. Csak a részvételi adatok tudhatók meg magyar idő szerint vasárnap 22 óráig. Ekkor bezárnak az utolsó helyek is, utoljára a Portugáliához tartozó Azori-szigeteken lévő szavazókörök.
- Reggel hat órától kereshetik fel a választópolgárok a szavazókört, este hét óráig van lehetőségük ezt megtenni. A választópolgár kap egy szavazólapot, ezen a szavazólapon a nyolc párt neve szerepel, és a nevek alatt pedig a 24 jelölt, akiket a pártok javasoltak. A szavazólapon kívül, amit egyébként a választópolgár jelenlétében kell a szavazatszámláló bizottságnak lepecsételni, meg kell, hogy kapjanak egy borítékot, és ezzel kereshetik fel a szavazófülkét. A szavazókörben kitettünk három plakátot, ebből egy a szavazólap felnagyított plakátja, kettő pedig olyan útmutató, ami a helyes szavazásról, és a szavazó helyiségben történő tennivalókról szól.
- Ezek szerint akkor mindenhol, az egész ország területén egyforma szavazólapok vannak?
- Igen, egy választókerület az egész ország, ennek az egyik sajátossága, hogy egy darab szavazási eredmény keletkezik a végén, amit az Országos Választási Bizottság állapít meg, és ehhez minden választópolgár azonos szavazólapot kap.
- Hogy osztják el aztán a 24 képviselői helyet?
- A törvény tartalmazza ennek a matematikai leírását, így kerül megállapításra, hogy a megszerzett szavazatok arányában melyik lista hány mandátumhoz jut.
Az Európai Parlamentben 732 hely van, 24 szék vár magyar képviselőkre. A vasárnapi egyfordulós szavazás nyolcmillió magyar választópolgár érdeklődésétől függetlenül mindenképpen eredményes lesz. A listával induló nyolc párt közül a mandátum kiosztásban azonban csak azok vesznek részt, amelyek megszerezték az érvényes szavazatok öt százalékát. A közvélemény-kutatók jövendöléséből és az Unió eddigi tapasztalataiból várható körülbelül 50 százalékos érdeklődés esetén ez 400 ezer voksot jelent.
Csak emlékeztetőül: a választáson való indulás feltétele 20 ezer választópolgár ajánló aláírása volt. Amelyik listára tehát öt százaléknál kevesebben szavaznak, kiesik a mandátumkiosztásból. A 24 hely ezt követően úgy oszlik el, hogy a versenyben maradt pártok neve alatt készül egy számoszlop, amelynek csúcsán az összes megszerzett szavazat szerepel. Második helyen a megszerzett szavazatok fele, harmadik helyen a megszerzett szavazatok harmada, majd negyede, és így tovább. Könnyen megkereshető a számoszlopok csúcsán szereplő legnagyobb szám, azaz, hogy melyik listára szavaztak legtöbben. Egy hely máris elkelt. Ezután meg kell keresni a számoszlopokban a következő legnagyobb számot, oda kerül a második mandátum, a harmadik legnagyobb szám a harmadik mandátumot éri. Így fogy el a 24 hely. Ha két, vagy több lista számoszlopában a soron következő szám azonos, és mandátumot érne, akkor a listák abszolút helyezése dönt.
Az Országos Választási Bizottság rendelkezése szerint a szavazást megelőző nap 0 órájától, azaz szombaton és vasárnap a szavazóhelyiségek bezárásáig választási kampányt folytatni tilos. A kampánycsend megsértésének minősül a választópolgárok választóakaratának befolyásolása, így különösen a jelölő szervezet által ingyenesen jutatott szolgáltatás - pártjelvények, zászlók, pártszimbólumok, a jelölő szervezet nevét tartalmazó tárgyak osztogatása, illetve választási plakát elhelyezése.
- A törvényalkotó azért találta ki a kampánycsend intézményét, hogy legyen egy nap a választópolgároknak, amikor szabadon végiggondolhatják, hogy kire akarnak szavazni – mondta Rytkó Emília. Általában is tilos a választóknak a szavazatáért bármilyen juttatást adni. „Tilos etetni, itatni”. Az, hogy valaki megsértette-e a kampánycsendet, kizárólag a választási szervek jogosultak megítélni. Ezt - beadvány alapján - az Országos Választási Bizottság tudja elbírálni.
- Milyen szankciókra számíthatnak azok, akik áthágják a törvényt?
- A törvény nem tartalmaz szankciókat, ezzel együtt az Országos Választási Bizottságnak minden eszköz adott arra, hogy bármilyen intézkedést hozzon egy törvénysértés esetén. Ez a választás rendje elleni és a választási csalást megvalósító cselekményekre vonatkozik, ha ez bűncselekmény, akkor, természetesen, ennek megfelelően a megfelelő büntetés lesz a tétele.