-
Újra áll a maroshegyi kereszt
Lehet-e annál valódibb húsvéti ünnep, hogy egy balesetben megrongálódott kereszt helyére közösségi és önkormányzati összefogással újra feszületet állítanak? A maroshegyi Szilvamag és a Nagyváradi utca találkozásánál erre az ünnepre gyűltek össze nagycsütörtökön a környék lakói, valamint Székesfehérvár vezetői és a körzet önkormányzati képviselője.
2025.04.17. -
Óvodai beiratkozás 2025.
Április 28-án (hétfőn), április 29-én (kedden) és április 30-án (szerdán) lesz az óvodai beiratkozás a 2025/2026-os nevelési évre Székesfehérváron, az önkormányzati fenntartású intézményekben. Ezt megelőzően nyílt napokra is várják a kicsiket és szüleiket. Azokat a gyerekeket kell beíratni, akik 2025. augusztus 31-ig betöltik a harmadik életévüket.
2025.04.17. -
Klebersberg Kuno a Helytörténeti estékben
Klebersberg Kuno Székesfehérvárra gyakorolt munkásságával folytatódott a Helytörténeti esték című programsorozat az Aranybulla Könyvtárban.
2025.04.18. -
Keresztszentelés Maroshegyen
Egy sajnálatos baleset következtében sérült meg tavaly az 1900-as évek elején emelt emlékmű Maroshegyen. A megújult keresztet nagycsütörtökön szentelték meg.
2025.04.18.
Vasárnap kezdődik a téli időszámítás
Idén is október utolsó vasárnapján kezdődik a téli időszámítás: az órákat vasárnap hajnali három órakor kell egy órával visszaállítani.
A nyári-téli időszámítást 1979-ben vezették be Magyarországon, főként energiatakarékossági megfontolásból. A nyári időszámítás ötlete azonban nem újkeletű és alkalmazását kezdettől fogva energiatakarékossági szempontokkal indokolták: 1908-ban az angolok már törvényi szinten szabályozták a „daylight saving”-et, ami a természetes deleléstől való egy órás eltérést jelentette a nyári időszakban. Több országban próbálkoztak két órányi eltéréssel is, de az már meghaladta az emberi tűrőképességet: az átlagember biológiai óráját felborítja az óramutatók tekergetése. Európában a második világháború után terjedt el a márciustól szeptemberig tartó óraeltolódás, ami az ipari és a lakossági energiafogyasztás tekintetében jelentős megtakarítást eredményezett.
A vasárnapi óraigazítás a MÁVINFORM tájékoztatása szerint a belföldi vonatok közül csak egy járatot, a Füzesabonyból Budapestre közlekedő vonatot érint; ez a vonat az indulással megvárja, amíg a visszaállított óra mutatója a menetrend szerinti 2 óra 55 percet mutat. A nemzetközi vonatok közül a Dacia expressz mindkét járatát Magyarországon éri az óraigazítás: a Budapestről Bukarestbe tartó vonat Lőkösházán, a Bukarestből Budapestre közlekedő szerelvény pedig Szolnokon várja be a téli időszámítás szerinti indulási idejét. A Budapestről induló Beograd nemzetközi gyorsvonat Kelebián tér át a téli időszámításra.