Véget ért a Csillagkapu - egyedülálló áldozatvédelmi modellprogram zárult le

Az állami és a civil szektor összefogásával zajlott a „Csillagkapu” modell-program az elmúlt másfél évben Fejér megyében. A projekt célja az állampolgárok áldozattá válásának megelőzését és a már bűncselekmény áldozatává vált személyek sérelmeinek kezelését célzó ellátórendszer hatékonyabbá tétele volt Fejér megyében.
2014.01.29. 11:49 |
Az állami és a civil szektor összefogásával zajlott a „Csillagkapu” modell-program az elmúlt másfél évben Fejér megyében. A projekt célja az állampolgárok áldozattá válásának megelőzését és a már bűncselekmény áldozatává vált személyek sérelmeinek kezelését célzó ellátórendszer hatékonyabbá tétele volt Fejér megyében.  
 
A program nemcsak az áldozatokra, hanem környezetükre és a velük kapcsolatba kerülő szakmai szervezetekre is reflektált, elterjesztette a településeken felmerülő konfliktusok erőszakmentes megoldási módszereit, amelyek által nőtt a biztonságérzet. A projekt négy szakmai modul mentén valósult meg. Az áldozatsegítés modul részeként rendszeresen tapasztalatot cseréltek a szakemberek szemináriumok, konferenciák révén; pszichológus és szociális munkás végzett egyéni és csoportos kezeléseket, terápiákat; áldozatsegítő szakember önkéntes segítőket készített fel; önismereti tréningeket szerveztek, valamint bűncselekmények áldozatainak önvédelmi tanfolyamot és reintegrációs foglalkozásokat tartottak.
Vargha Tamás honvédelmi államtitkár, Székesfehérvár országgyűlési képviselője elmondta, hogy egyedülálló kezdeményezés zárul le a Csillagkapu program révén, amely hatékonyan segítette az áldozatok védelmét. Kiemelte, hogy hasznos, eredményes munkát végeztek a projekt résztvevői. Vargha Tamás reményét fejezte ki, hogy lesz mód a program folytatására.
 
Mahler Balázs projektvezető elmondta, hogy a kompetenciafejlesztő modulban esetmegbeszélések zajlottak, kommunikációs tréningen vettek részt az áldozatokkal közvetlen kapcsolatba kerülő rendőrök; bírákat, ügyészeket, rendőröket készítettek fel az áldozatokkal való empatikus bánásmód alkalmazására; ifjúsági és családi mediációs készségfejlesztő tréninget szerveztek a Csillagkapu program révén. A települési mediációs modul részeként Ercsin, Pátkán, Sárkeresztúron, Székesfehérváron a Mura-Hübner utcákban, valamint Enyingen indítottak mediációs érzékenyítő tréninget, foglalkozásokat, lakossági érzékenyítő fórumokat.
 
A bűnmegelőzési modulban helyzetgyakorlatokat mutattak be a rendőrök 20 iskolai osztályban; fejlesztették a SZEM mozgalmat a településeken; bűnmegelőzési eszközöket biztosítottak a különösen veszélyeztetett csoportoknak; rendhagyó osztályfőnöki órákat tartottak, valamint nyugdíjas klubokban szervezetek tájékoztató fórumokat. A másfél évig tartó Csillagkapu modell- program során több mint 200 szakember felkészítése zajlott, 1.100 fő vette igénybe a szolgáltatásokat, és összesen 1.600 fő jelent meg a rendezvényeken. A modell-program tapasztalatai példaértékűek, amelyeket a későbbiekben nemcsak a projektben résztvevő civil és állami szektor hasznosíthat, hanem mindazoknak példaértékű lehet, akik az áldozatsegítés terén szeretnének eredményesen tevékenykedni.
A TÁMOP-5.6.1.C-11/2-2011-0025 számú Csillagkapu projekt az Echo Innovációs Műhely, a Fejér Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálata, valamint a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság együttműködésében valósult meg 2012. augusztus 1. és 2014. január 31. között a megyében.