-
Kettős ünnep a bölcsődében
Vargáné Várady Krisztina, a Mesevilág Bölcsőde kisgyermeknevelője vehette át idén a székesfehérvári közgyűlés által alapított „Bölcsődei Gondozásért” díjat. Az elismerést a fennállásának 50. évfordulóját ünneplő intézményben, a bölcsődék napja alkalmából tartott városi ünnepségen adták át.
2025.04.24. -
Csak egy darab kő
Az örmény genocídium, vagyis népirtás 110. évfordulójára emlékeztek csütörtökön a Székesfehérvári Örmény Nemzetiségi Önkormányzat szervezésében. A kétrészes program koszorúzással kezdődött a Béke téri orosz katonai temetőben, az örmény katona síroknál, majd filmvetítéssel folytatódott a Zsolt Utcai Gondozási Központban.
2025.04.24. -
Az Aranybullára emlékeztek
A hagyományokhoz hűen az Aranybulla emlékműnél köszöntötték az 1222-ben kiadott jogtörténeti különlegességet. Az emlékműnél Cser-Palkovics András polgármester és Róth Péter alpolgármester helyzte el a megemlékezés virágait.
2025.04.24. -
Javában tart a pollenszezon
A tavasz megérkezésével elindult a pollenallergia-szezon Magyarországon. Szerencsére ma már sokat tehetünk a tünetek megelőzése érdekében egyebek mellett gyógynövények alkalmazásával.
2025.04.24.
Véradásra buzdítja a székesfehérváriakat a Vöröskereszt - hétfőn a Castrum Hotelben lesz akció

„A véradás egy olyan jótékonysági „akció”, karitatív, emberi cselekedet, melynek jelentősége nem mérhető anyagiakban!
A vér az életfenntartás nélkülözhetetlen eleme, semmi mással nem pótolható, és kizárólag az emberi szervezet képes az előállítására. Éppen ezért az év minden szakaszában szükség van a vérre a betegek gyógyításában, a műtétek sikerre vitelében, a baleseti sérültek ellátásában.” - fogalmazott Lehrner Zsolt alpolgármester Székesfehérvár Önkormányzatának képviseletében.
Hozzátette: nyáron sokan szabadságon vannak, elutaznak, így némileg csökken a véradási hajlandóság az év egyéb időszakaihoz képest. Holott a vér ugyanolyan fontos, mint máskor! Éppen ezért kérünk mindenkit, hogy aki csak teheti, menjen el vért adni nyáron is!
A Castrum Hotel a vállalt üzleti tevékenységét túl nagyon sokat tesz a társadalmi felelősségvállalás terén, amit Székesfehérvár városa, egész közössége részéről köszönet illet. 2023. október 1-jén az Állatok Világnapján szerveztek széleskörű közösségi programot, és több alkalommal volt már itt véradás is.
A szükséges vérmennyiség biztosításához naponta országos szinten, átlagosan 1.600-1.800 véradóra van szükséges, amit többnyire sikerül teljesíteni, kivéve a nyári időszakot.
"A balesetek száma – főleg a motorosoké – ilyenkor megugrik, és mindig vannak olyan betegek, akiknek folyamatosan szükségünk van a vérre. Nekünk az a feladatunk, hogy a vért biztosítsuk mindenki számára!” – emelte ki Molnár Dorottya megyei véradásszervező koordinátor.
CASTRUM HOTEL
FEHÉR PALOTA ÜZLETKÖZPONT
Vért adhat minden egészséges, 18 és 65 év közötti felnőtt. Fontos, hogy a donorok a személyigazolványt, lakcímkártyát, TAJ kártyát vigyék magukkal, és fogyasszanak elegendő szénhidrátot és folyadékot!
A teljes véradási procedúra 35-40 percet vesz igénybe, van adatfelvétel, orvosi vizsgálat és egy adatlapot is ki kell tölteni. Az egyetlen kellemetlenség maga a tűszúrás, egyéb nincs, a vér lefolyása pedig 5-6 percig tart. A hőség miatt fokozottan ügyelnek a donorokra, akkor engedik őket elmenni, ha jól érzik magukat, nem szédülnek. Fontos, hogy hazaérve pihenjenek is! Néhány nap elteltével a véradók rendszerint azt érzik, hogy felfrissültek és jobb a közérzetük.
Szávity Ivett vármegyei véradásszervező, adománykezelő hozzátette, a Castrum Hotelben szép környezetben, klimatizált körülmények között fogadják a véradókat jövő hétfőn. Szeretettel várnak mindenkit, azokat is, akik eddig még nem vettek részt ilyen akcióban. Fontos, hogy az első véradásnál 60 éves kor a felső határ.
Fejér vármegyében havonta átlagosan 1.000 fő ad vért, vannak kisebb és nagyobb véradó helyszínek és a donorok hajlandósága is változó.
A Vöröskereszt számára a rendőrség és a honvédség biztos véradó bázisnak számítanak, itt havonta szerveznek véradásokat. Mindig szükség van minden vércsoportra! Egy alkalommal összesen fél liter vért vesznek le három tasakba, illetve három kémcsőbe. Még a véradás napján felviszik a készletet Budapestre feldolgozás céljából. A kémcsöves vért bevizsgálják hepatitis változatokra és AIDS-re, és ha találnak elváltozást, akkor írásban értesítik a donort. A vér nagyon részét hamar fel kell használni a romlandóság miatt, azonban készítenek belőle vérplazmát is, ami a kemoterápiás gyógyszerek egyik alapanyaga és fagyasztva két évig tárolható.
Nagyon fontos, hogy a véradó adjon őszinte, pontos tájékoztatást a gyógyszerszedési szokásairól és semmiféle alkoholt ne fogyasszon a véradás előtt még kis mennyiségbe sem, hiszen mindez befolyásolja a vért megkapó személy állapotát!
Tetoválás és piercing behelyezés után fél évet, fogkezelés, fogtömés után 3 hónapot, antibiotium szedése után, a betegségtől és a szedési időtől függően 2-3 hónapot kell várni a véradásig. A kezelt magas vérnyomás és a gyógyszerezett cukorbetegség nem kizáró ok, az injekciós inzulinozás viszont már igen. Allergia gyógyszer esetében a véradás előtt 5-6 nappal átmenetileg fel kell függeszteni a szedést.
Érdekesség, hogy a „0” Rh-pozitív és az „A” Rh-pozitív a leggyakoribb vércsopprtok, közülük kerül ki a legtöbb donor. A legritkább vércsoport az „AB” Rh-negatív, ami a világ lakosságának mindössze 7-8 százalékára jellemző.