-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
Az Öreghegyen, Csalán élők problémáira, kérdéseire adott választ Östör Annamária lakossági fórumán. Az eseményen beszámoltak a jövőbeli tervekről, felújításokról is.
2024.11.21. -
30 éves a Zeneturmix
Több rádiót is megjárt már, de még mai napig él és népszerű Kiss György műsora, a Zeneturmix. A Vörösmarty Rádión minden vasárnap hallható összeállítás egyrészt a helyi értékekre fókuszál, másrészt az 1980-as évek diszkózenéit eleveníti fel.
2024.11.21.
Véradással segítettek hétfőn a Polgármesteri Hivatal munkatársai
„Székesfehérvár Önkormányzata keresett meg minket, hogy a hivatal dolgozói szeretnének vért adni. Ennek természetesen nagyon örültünk, meg is szerveztük a kitelepülésünket a helyszínre, sőt, olyan sokan jelentkeztek, hogy csak két részletben tudjuk levenni felajánlott vérmennyiséget, így a következő hónapban is jövünk. Összességében sajnos egyre kevesebb a véradó, főleg a fiatalabb korosztály mutat kevés hajlandóságot. 18 éves kortól 65 éves korig lehet vért adni, bizonyos gyógyszerek szedése lehet kizáró ok. A negatív vércsoportok ritkábbak, a legritkábbak az AB negatív, illetőleg a B negatív vércsoportok” - mondta el Molnár Dorottya, a Magyar Vöröskereszt Fejér megyei véradásszervező koordinátora.
„Rengetegen jelentkeztek véradónak a Polgármesteri Hivatal munkatársai közül, bevallom őszintén, gyarló emberként én is a magam példáján tanultam meg, hogy ez mennyire fontos. Közeli hozzátartozóm hosszú ideje kórházban van, többször is volt szüksége vérre, ráadásul olyan vércsoportúra, amelyhez rendkívül nehezen jutottak hozzá. Napokig kellett körözni, mire találtak a számára megfelelő készítményt. A hivatal mintegy háromszáz dolgozója közül több mint kilencvenen jelentkeztek önkéntes véradónak, amely egy kiemelkedően jó arány, ezért egy szabadnapot felajánlottam a számukra és nagyon büszke vagyok a kollégáimra.” – fogalmazott Dr. Bóka Viktor, Székesfehérvár jegyzője.
A véradás során a véradó kényelmesen elhelyezkedik egy megfelelő ágyon vagy karosszékben, és ott tartózkodik a véradás teljes időtartama alatt. Egy-egy alkalommal kb. 450 ml vért vesznek le, mintegy 5-10 perc leforgása alatt. Maga a véradás egész folyamata pedig fél órát vesz igénybe. A tű eltávolítása után pár perc pihenés szükséges, illetve nagyon fontos a folyadékfogyasztás; fél liter bevitelét javasolják a szakemberek.
Sok véradóban felmerülhet a kérdés, hogy mi lesz az adományozott vérrel. A teljes vért laboratóriumban centrifugálással választják szét három fázisra. A tejes vérből alapvetően háromféle vérkészítményt lehet előállítani: vörösvértest- és trombocitakoncentrátumot, valamint plazmakészítményt. A vérkészítmények legnagyobb részét tervezett műtétek, illetve hematológiai betegségekben (mint például leukémiában) szenvedők kezelése során használják fel. A vérkészítmények további jelentős része daganatos betegek kezelése során kerül felhasználásra. Nagy hányadát szívbetegek, gyomor- és bélrendszeri betegségekben szenvedők, máj- és vesebetegek ellátása során használják fel, valamint vérszegénység és hematológiai betegségek kezelésében, szüléskor fellépő komplikációk során, illetve csont- és ízületi betegségek kezelésekor.