-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
Vese Világnapja - a vese egészségéről és megőrzéséről volt szó a fehérvári fórumon
A vese bab formájú, létfontosságú páros szerv, amely percenként egy liter vért szűr meg. A nap 24 órájában értünk dolgozik, mégsem vigyáz rá mindenki kellően.
2005 óta - magyar kezdeményezésre - világszerte minden év márciusának második csütörtöki napján tartják a Vese Világnapját, amelynek célja, hogy felhívja a figyelmet a vesék fontosságára, a vesebetegség veszélyeire és megelőzésének lehetőségeire.
Hazánkban minden tizedik ember érintett valamilyen vesebetegségben, és a betegek száma folyamatosan nő. A vesebetegség igazán alattomos, mert a legtöbb esetben az első tünetek jelentkezésekor a vese már 80-90%-a nem működik. A veseelégtelenséghez vezető betegségek kellő ismerete az egyik legfontosabb pillére a megelőzésnek és az időben történő felismerésnek.
Kellő odafigyeléssel és megfelelő életmóddal elkerülhető a vesebetegség kialakulása.
„Ha a vesénkre vigyázunk, az életünkre vigyázunk. Szerencsére egyre többen figyelnek oda az egészségükre, de még van hova fejlődnünk. Hazánkban az emberek nagy része még mindig túlsúlyos és mozgásszegény életmódot folytat. Már ez a két tényező elegendő ahhoz, hogy nagyobb eséllyel alakuljon ki vesebetegség. Törekedjünk arra, hogy hetente öt alkalommal mozogjunk legalább fél órát, mert a rendszeres mozgás csökkentheti egyes betegségek kialakulásának kockázatát.” - hangsúlyozta a világnap kapcsán dr. Zakar Gábor, a székesfehérvári, B. Braun Avitum dialízisközpont orvos igazgatója.
„A vesék egészségét az átlagember a vizelet ürítésén keresztül méri le, közben nem jut eszébe, hogy ez a vizelet - rendkívüli mennyiségű - napi 1700 liter vér vesén történő átfolyatásán és átszűrésén keresztül keletkezik. Ezt a szűrletet még - nagyon komoly munkával - a vesék több mint százszorosára besűrítik.
Ebből következik, hogy a vesék a keringési rendszer részei, ezért ugyanúgy kell rájuk vigyázni, mint a szívünkre és az ereinkre.
A rendkívüli sűrítő tevékenység miatt a vesék sérülékenyek. Ezért mindenféle káros, toxikus anyagoktól óvni kell őket. A napi élelmiszerekben számos olyan ajzószer van, ami feleslegesen hajszolja a vesék kis szűrőit, amik így idő előtt tönkremennek.” - tette hozzá dr. Zakar Gábor orvos igazgató.
„A Vese Világnap kapcsán azt kellene elsősorban tudatosítani magunkban, hogy a vesék létfontosságú szervek, és az optimális működésük megőrzéséhez szükség van arra, hogy ne csak akkor foglalkozzunk velük, amikor már baj van.
Az egészséges életmódnál a legfontosabb a tudatosság és a mértéktartás.
Elsősorban törekedjünk az ideális testsúly elérésére, amihez a rendszeres és tervezett testmozgás mellett a megfelelő táplálkozás elsődleges. Próbáljuk meg kerülni a készételeket, a füstölt ételeket, vagy pl. a chipset és a gyorséttermi termékeket, mert ezek rengeteg sót tartalmaznak, az ajánlott napi sóbevitel pedig max. 5 gramm. Ezenkívül mértékkel fogyasszunk magas cukortartalmú ételeket, mert ezek cukorbetegség kialakulásához vezethetnek.
A krónikus vesebetegek több mint fele azért lett vesebeteg, mert vagy cukorbetegség, vagy magas vérnyomás-betegség alakult ki náluk és ezek szövődményeként jelentkezett a vesebetegség.
Ezek a népbetegségek részben a helytelen életmód következményei. Ilyenkor a vesék nem okai, hanem elszenvedői a szervezetet érintő más megbetegedésnek, ezért is szükséges törekedni az egészséges életmódra.” - tájékoztatott dr. Halmai Richárd, a B. Braun dunaújvárosi dialízisközpontjának orvos igazgatója.
„A népszerű fájdalom- és gyulladáscsökkentő készítmények rendszeres és hosszan tartó szedése összefüggésbe hozható a krónikus vesebetegség kialakulásával. Természetesen, ha valakinek migrénje van vagy lázas, alkalmanként alkalmazhatók ezek a gyógyszerek, de szedésükkor ügyeljünk a megfelelő folyadékpótlásra is. Azok, akiknél állandó gyógyszeres kezelés szükséges - pl.: vérnyomáscsökkentő - mindenképpen egyeztessenek orvosukkal, mert többféle gyógyszer egyszerre történő szedése akár 1-2 nap alatt ronthat a vese működésén. Ezenkívül célszerű a fehérjeturmixok fogyasztásának az elkerülése, mert ezen készítmények kedvezőtlenül hathatnak a vesék működésére.” - emelte ki dr. Ambrus Csaba, a budapesti B. Braun-dialízisközpont orvos igazgatója.
A fentieken kívül nem szabad elfeledkezni a szűrővizsgálatok fontosságáról sem.
Ha panaszmentesek vagyunk, akkor is évente legalább egy alkalommal vegyünk részt szűrővizsgálaton, mert az időben felismert vesebetegség gyakran kezelhető, további súlyosbodása feltartóztatható.
Fájdalommentes vizelet- vagy ultrahangvizsgálattal, valamint vérvétellel - vesefunkció-vizsgálattal (GFR ) - ellenőrizhető a vese állapota.