-
Emléktúra a doni hősökért
Emlékmenettel, túrával, koszorúzással emlékeznek ezen a hétvégén a doni hősökre. Január 10-én, pénteken hagyományőrző díszelgéssel, koszorúzással emlékezik a Honvéd Hagyományőrző Egyesület és a Doni Bajtársi Szövetség, január 11-én, szombaton pedig a MATASZ Székesfehérvári Szervezete indít emléktúrát.
2025.01.09. -
Ezek lesznek a 2025-ös hosszúhétvégék - két ünnep is szombatra esik majd
Öt alkalommal örülhetünk hosszú hétvégéknek 2025-ben, ugyanakkor lesz több olyan ünnepünk, amely szombatra esik. Áthelyezett munkanapokra háromszor kell számítani, egy alkalommal tavasszal, egyszer ősszel, egyszer pedig télen.
2025.01.01. -
Már megvásárolhatók a matricák
Már megvásárolhatók a 2025-re érvényes országos és vármegyei autópálya-matricák – közölte a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt.
2024.12.30. -
Ütemes menetrend
Új menetrend szerint közlekednek az autóbuszjáratok Székesfehérvár és Tatabánya között. Az autóbuszok ezentúl több, az útvonalon található fontosabb megállóhelyen megállnak, a két város közötti utat pedig jellemzően 1 óra 20 perc alatt teszik meg.
2024.12.14.
Veszprémben tartja éves közgyűlését a Megyei Jogú Városok Szövetsége
A Megyei Jogú Városok Szövetségének veszprémi közgyűlésén részt vett Orbán Viktor miniszterelnök, előadásában elismerte a megyei jogú városok vezetőinek munkáját, a demokrácia letéteményeseinek nevezve őket, a Modern Városok Programot pedig történelmi léptékűnek nevezte. A szakmai programok között Kósa Lajos miniszter az MVP fejlesztéseiről tartott előadást, külön hangsúlyozva a megvalósult beruházások működtetési kérdéseit. A közgyűlésen részt vett dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, az MJVSZ társelnöke is.
Veszprémben tartja két napos közgyűlését a Megyei Jogú Városok Szövetsége. A megjelenteket Porga Gyula polgármester köszöntötte a vendéglátók nevében. A Szövetségnek Székesfehérvár is tagja és a fórumon részt vett dr. Cser-Palkovics András polgármester, a Megyei Jogú Városok Szövetségének társelnöke is.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere, az MJVSZ elnöke köszöntőjében az 51. közgyűlés apropóján összefoglalásképpen a szövetség történetének három jelentős állomását foglalta össze: az első a székesfehérvári 2011-es közgyűlés, amelynek következménye a kiszámítható, nyugodt gazdálkodást biztosító új önkormányzati törvény; a második a kormány 2012-13-as működéséhez kapcsolható, amely ezer milliárd forint adósságcsapdából szabadította meg az önkormányzatokat. A harmadik az évszázad legjelentősebb beruházási kezdeményezése, a Modern Városok Program. Szita Károly kiemelte annak jelentőségét, hogy a program döntései a településektől indulnak. Záró gondolataiban az aggodalmát fejezte ki, hogy a településeken zajló fejlődés megtorpanhat az Európai Unió letelepedési politikája miatt. Elmondta, hogy az elmúlt másfél évben 2500 település utasította el a betelepedési kvótát, és a kiegyensúlyozott fejlesztés megóvása érdekében a Soros-tervről is kifejezték véleményüket.
Az első ülésnap szakmai programjai között a Modern Városok Program fejlesztéseiről tartott tájékoztatót Kósa Lajos, a Megyei Jogú Városok Fejlesztéséért Felelős Tárca Nélküli Minisztérium minisztere. A legnagyobb vidékfejlesztési program országos lefedettségű, mondta: a megyei jogú városokban 2 millió ember, 20 km-es körzetükben további 1 millió, a tágabb régióban 6,5 millió ember él. A program 2022-ig 3500 milliárd forintos beruházást valósít meg, aminek a nagyobbik része hazai fejlesztési forrás, a magyar gazdaság megtermelte alaptőke – így a felhasználás egyedi, hazai párbeszéden alapul. Egy sor olyan fejlesztésről van szó, amely „ezer” éves ígéret, és a megvalósításuk lakók kötődését erősíti. „Mindezt azért csináljuk, hogy Magyarország és a magyar vidéki élet minősége felzárkózzon ahhoz az európai átlaghoz, amit célként megfogalmaztunk annakidején, amikor az Európai Unió tagjai lettünk.” A program finanszírozási dilemmái közül hangsúlyozta, hogy a fejlesztések tervezésénél az önkormányzatoknak figyelembe kell venniük, mit jelentenek ezek a költségek a működtetésben, az üzemeltetésben.
Orbán Viktor miniszterelnök előadásában a közelgő választások fontosságát emelte ki, Magyarország demokráciájának ünnepeként nagyszerű dolognak nevezve azt, hogy a legtöbb magyar ember akarata fejeződik majd ki általa. Szót ejtett arról, hogy a szilárd önkormányzati rendszerben nem terveznek változtatást, és a falvak önkormányzatainak felszámolása álhír. A Modern Városok Programra térve hangsúlyozta, hogy célkeresztjében ugyan a nagyvárosok állnak, mégis az egész vidék fejlődését szolgálja: ezek fejlesztése nélkül a vidék fejlesztése sem lehetséges. A nagyvárosok után a középvárosok, majd a falvak fejlesztésének programját tervezik. A miniszterelnök azt mondta, a közgyűlésen jelen lévő polgármesterek az ország kiemelt fontosságú vezetői: „A mindenkori megyei jogú városok vezetéséből Magyarországnak gond nélkül ki lehet állítani egy kormányt.” –fejezte ki elismerését a városvezetők képességeit, tapasztalatait illetően. A demokrácia letéteményesei az önkormányzatok vezetői, a demokrácia mindennapi gyakorlata az önkormányzatokban valósul meg. A történelmi léptékű MVP súlyával kapcsolatban két számot emelt ki: éves lebontásban az uniós forrás 4 milliárd eurót, míg a teljes magyar össztermék 110-120 milliárd eurót jelent – az elmúlt nyolc évben elért eredmények a magyar embereknek köszönhetőek. Orbán Viktor előadásában szólt a migráció veszélyeiről, és a nemzeti kultúra sajátságai megőrzésére hívta föl a figyelmet.
A közgyűlés szakmai programjában Veszprém fejlődéséről, a megyei hatókörű városi múzeumok számvevőszéki tapasztalatairól és az Európa Kulturális Fővárosa 2023 pályázat apropóján a megyei jogú városok gazdag és sokszínű kulturális örökségének 2018-as népszerűsítéséről is hallhattak előadást a megjelentek.