-
Téli tárlat a Pelikánban
November 22-én pénteken 18 órától tartják az idei Téli tárlat megnyitóját a Pelikán Galériában. A Szent István Király Múzeum és a Székesfehérvári Művészek Társasága által szervezett kiállítást Domány Adél művészettörténész nyitja meg.
2024.11.21. -
Irodalmi verseny
„Ragyafestés”, kétballábas futás, „kutyagumiszedés” és legfőképpen sok nevetés várt a Móra Ferenc Könyvkiadó és a Hétvezér Általános Iskola által szerevezett irodalmi vetélkedő diákjaira, akik a vármegye minden részéből érkeztek a csütörtöki versenyre. A gyerekek Réz András filmesztétával, a Lukrécia papucsai című gyermekregény írójával is megismerkedhettek.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Vígdrámák a lengyel–magyar barátság napján a Barátságban
A magyar Országgyűlés és a lengyel Szejm 2007-ben nyilvánította a lengyel-magyar barátság napjává március 23-át. Székesfehérvár és Fejér megye az elsők között csatlakozott a kezdeményezéshez, Opole testvérvárossal és Opole vajdasággal közösen évről-évre megünneplik a két nép szoros kötődését, történelmi összefonódását. Az ünnepségekhez minden évben kulturális programok is csatlakoznak.
Székesfehérvár Önkormányzata és a Barátság mozi a budapesti Lengyel Intézet közreműködésével Kinga Dębska két kiváló vígdrámáját, a Madártej és Az én lányaim, teheneim című alkotásokat választotta ki a lengyel filmművészet elmúlt éveinek gazdag terméséből; a filmeket eredeti nyelven, magyar felirattal láthatja a közönség.
Az előadásokra már váltható belépő a mozi pénztárában és honlapján.
A Madártej, amellyel a program kezdődik 17.45-kor, öniróniával és ragyogó humorral teli történet egy, a nyolcvanas évek szürke valóságában boldogulni próbáló lengyel családról. A két tizenéves lánytestvér, Marta és Kasia a nagyanyjukkal osztoznak egy szobán, aki gyerekmesék helyett a Varsói Felkelésről mesél az unokáinak. A szülők, Tadek és Elżbieta mindent megtesznek azért, hogy a súlyos gazdasági válság közepette valahogy megéljenek. Amikor a család egy régóta várt és áhított Kispolski büszke tulajdonosává válik, a szülők hirtelen elhivatottságot fedeznek fel magukban a kereskedelem és a külföldi utak iránt. Itt veszi kezdetét a magyar történetszál, amely a fiatalabbakat sírásig nevetteti, az idősebbekben pedig feleleveníti a kommunista rezsim keserű múltját.
Az én lányaim, teheneim a megható, de egyben mulatságos családtörténet folytatása, ezt 19.45-kor láthatja a közönség. Marta és Kasia, a két nővér immár felnőtt. Marta, a befutott színésznő és népszerű sorozatok sztárja a hírnév ellenére nem tudja rendbe hozni az életét. Sikeres testvérével ellentétben Kasia érzékeny és túlzott szenvedélyességre hajlamos. Házassága távol áll a tökéletestől, férje egy szerencsétlen balfácán, akinek sosincs munkája. A két testvér nincs oda egymásért, azonban édesanyjuk hirtelen betegsége együttműködésre kényszeríti őket, mivel gondoskodniuk kell édesapjukról. Marta és Kasia fokozatosan egyre közelebb kerül egymáshoz, helyrehozzák megromlott kapcsolatukat, mindeközben számos váratlan és tragikomikus szituációnak lehetünk tanúi.