-
Gregor József Énekverseny
Ünnepi gálahangversennyel ért véget a VII. Országos Gregor József Énekverseny vasárnap délután. A Szent István teremben rendezett eseményen adták át a különdíjakat és hirdettek nyerteseket. A zeneművészeti szakgimnáziumok magánének szakán tanulók két korcsoportjában ítélte oda az első díjat a szakmai zsűri.
2024.11.24. -
Püspöki mise
Vasárnap, az Almássy-telepi Krisztus Király Plébánia búcsúnapján Spányi Antal megyéspüspök celebrált ünnepi szentmisét, zenei szolgálatot végzett a Vox Mirabilis Kamarakórus. A szentmisén adták át az Unum Sumus (egyek vagyunk) feliratú Krisztus Király-díjat, amelyet idén Halmay Tivadar, festőművész kapott.
2024.11.24. -
150 éves a múzeum
Már nagy erőkkel készülnek az év legfontosabb fehérvári kiállítására a Csók István Képtárban. 150 éves fennállását ünnepli idén a Szent István Király Múzeum - ezen apropóból nyílik majd november 30-án nagyszabású tárlat Fehérváron.
2024.11.22. -
Elkezdődött az énekverseny
Elkezdődött az Országos Gregor József Énekverseny a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnáziumban. Idén közel nyolcvan diák jelentkezett a három napos megmérettetésre.
2024.11.22.
Világzenei koncert a Megyei Művelődési Központban a Makám együttessel
A Pesovár Ferenc IV. Országos Népdaléneklési Verseny keretein belül tart koncertetet a Makám együttes. A koncert Október 7. -én fél nyolckor a Megyei Művelődési Központ színháztermében hallható. A Makám együttes 1988 óta tizenkét albumot készített és egytől egyig etno, világzenei dallamokat rögzítettek lemezeikre. Az együttes több kontinens és számos kultúra zenei tradícióiból táplálkozik, de zenéjükre a modern zenei újítások is rányomják a bélyegüket. A fehérvári koncerten a Szinbád című lemezükről és kedvenc dalaikból játszanak majd.
A MAKÁM, az új tradíció legmarkánsabb hazai képviselője. Zenei pályafutását 12 album fémjelzi. A MAKÁM korszakain átível a tradíció és a modernitás, Kelet és Nyugat, a kollektív és individuális kettőssége az ősi egység és harmónia keresése.
A Krulik Zoltán alapította együttes kezdetben az etno-avantgard kelet-közép európai követeként robbant a zenei életbe, mely korszakot finoman árnyalták az ázsiai, távol-keleti gyökerek, a balkáni és afrikai hatások s a kortárs zene repetitív elemei (Közelítések - Hungaroton Classic 1988)
A MAKÁM hangzásvilágát a különleges etnikus hangszerek - gadulka, kaval a Balkánról, tabla, gatham, sarangi Indiából, sansa, marimba Afrikából - és a hagyományos európai hangszerek - oboa, gitár, bőgő, zongora - együtthangzása tették egyedivé. Ezek közül is kiemelkedő a Ravi Shankar tanítvány, Szalai Péter tabla játéka.
Ez az irány folytatódott a 90-es évek lemezein (Divertimento 1994, Café Bábel 1997- Fonó Records), melyben az afro-amerikai zene, a jazz elemei ötvöződtek az egyik legelismertebb magyar szaxofonos, Grencsó István játékával.
A MAKÁM legújabb korszakát (SkanZen 2000, 9 colinda 2001, Szindbád 2002- Fonó Records, Anzix 2003 - Folkeurópa) a magyar népzene archaikus formái s a dal újrafelfedezése jellemzi. A közelmúltban megjelent, Almanach című lemezük személyes hangvételű stílusát, egzotikus ritmusok és lírai vallomások meghitt elegye adja. Bognár Szilvia forrástiszta énekhangján csendülnek fel Krulik Zoltán dalai. Távoli, elfeledett világokat idéznek; régi, gyerekkori nyarak viharait, az aranyló ősz melankóliáját. Monoton utazások, vándorlások titkos képei kavarognak. Nagydunyhás telek kályhaduruzsolása, az olvadó hó illata, szelek futása, csapongó felhőjáték - hívnak, hívogatnak.
Jegyelővétel: Reif Gáborné MMK (22) 313-175, a jegy ára: 800 Ft