Virágüdvözlet Fehérvárról - a virágóra hasonmását készítették el Schwäbisch Gmündben

 A napokban nyitott meg a Schwäbisch Gmünd Tartományi Kertészeti kiállítás, ahol a testvérvárosok is bemutatkoztak. Fehérvár a Fő utcán látható virágóra mását készítette el Németországban, a virágok beültetését a Városgondnokság hatfős kertészcsapata, az óraszerkezet összeszerelését Kovács Jenő órásmester végezte és adományozta is. A kiállítás október 12-ig látható Schwäbisch Gmündben.
2014.05.07. 11:51 |
A napokban nyitott meg a Schwäbisch Gmünd Tartományi Kertészeti kiállítás, ahol a testvérvárosok is bemutatkoztak. Fehérvár a Fő utcán látható virágóra mását készítette el Németországban, a virágok beültetését hatfős kertészcsapat, az óraszerkezet összeszerelését Kovács Jenő órásmester végezte. A kiállítás október 12-ig látható Schwäbisch Gmündben.
Kertészeti kompozíciókkal mutatkoznak be a testvérvárosok a németországi Schwäbisch Gmündben. A tartományi kertészeti kiállításon a székesfehérvári Virágóra hasonmása is látható. A fehérvári kert Betlehem és a Faenza testvérváros kertjei szomszédságában fekszik, az óvárost záró sétányról pedig szép kilátás nyílik a kertre a patak túlsó partjáról is. Az óraszerkezetet Kovács Jenő térítésmentesen adta a Tartományi Kertészeti Virágkiállítás időtartamára. Az órásmester a sajtótájékoztatón elmondta: „Örültem a megbízásnak, hogy Schwäbisch Gmündben Virágóra készüljön. Úgy gondolom, hogy a mi Virágóránk Fehérvár egyik fő turisztikai látványossága, 1961-ben, 53 éve készült el, a 80-as években modernizáltuk szerkezetét. Ennek a mása készült most el, egy korszerű, úgynevezett Funk óra, amely teljesen automatikusan működik. A mérete megegyezik a fehérváriéval, a mutatói is ugyanakkorák, nagyon szép lett. Jó érzés, hogy én is hozzájárulhattam a két város jó kapcsolatához és a testvérvárosi kötődéshez. A szerkezetét térítésmentesen adtam a kiállítás időtartamára, de ha a seregszemle végén úgy gondolják, maradjon, erre is nyitott vagyok.”

„A schwäbisch gmündi kapcsolat Székesfehérvár egyik legrégibb testvérvárosi kötődése. Az 1991-es kezdet óta kölcsönösen sokat tettünk azért, hogy ez a kapcsolat élő, folyamatosan fejlődő legyen, és szolgálja egymás egyre jobb megismerését. Mint mindig, ezúttal is szeretném köszönetemet kifejezni a schwäbisch gmündiek elmúlt 20 évben tanúsított barátságáért és vendégszeretetéért!” – hangsúlyozta dr. Cser-Palkovics András polgármester a témában rendezett székesfehérvári sajtótájékoztatón. Mont mondta: „Nagyon örülünk annak, hogy egy olyan épített emlékkel járultunk hozzá a Tartományi Kertészeti Kiállítás sikeréhez, amely a schwäbisch gmündieket Székesfehérvárra emlékezteti.”
 A kiállítás április 30-i megnyitóján Deák Lajosné önkormányzati képviselő vett részt Székesfehérvár nevében, aki hangsúlyozta, hogy „Schwäbisch Gmünd városa fontosnak tartotta, hogy testvérvárosi kapcsolatai is részesei lehessenek a rangos kertészeti kiállításnak, és a települések egy kert létrehozásával szerepelhessenek a seregszemlén. A Virágóra másának elkészítésével Székesfehérvár a több évtizede kialakult mély és aktív testvérvárosi kapcsolatot hangsúlyozta, és továbbra is erősíteni kívánja a városok közötti barátságot.” Deák Lajosné hozzátette: a Virágórát is magában foglaló terület a kiállítás egyik leglátogatottabb és legtöbbet fotózott kertje lett. Az esemény rangját az is mutatja, hogy a kiállítást Winfried Kretschmann, Baden-Württemberg tartomány elnöke nyitotta meg.

 A 8 főből álló kertész csapat - Beke József, Kulcsár Ferencné, Fekécs Attila, Pákozdi István, Stadler János, Vilics István, Szabó Zsuzsanna és Spanyárné Halász Szilvia április 23-án indult útnak és 24-én és 25-én készítették el a virágok és Buxus beültetését. Az óra pontos összeszerelése a mutató beállítása a helyszínen történt meg, Kovács Jenő órásmester szakmai irányításával.
 A Virágóra kertészeti terve már 2013 szeptemberére készült el, és elnyerte a schwäbisch gmündi városvezetés tetszését. A korábban használaton kívüli területen, a látványterv elfogadása után tavaly megkezdődött a tereprendezés és az óraszerkezet működéséhez szükséges elektronikus szerkezet kiépítése. A Virágóra látványát fokozza, hogy – a székesfehérvárihoz hasonlóan – megfelelő dőlésszögű lejtőt kellett kialakítani a sík területen.” – mondta el a sajtótájékoztatón Bozai István városgondnok. Legközelebb május végén utazik ki a fehérvári kertészcsapat, akkor egynyári növényeket ültetnek majd: színes Begóniákat és szőnyegnövényeket. A növények rendszeres öntözésén kívül a szükséges nyírásról is gondoskodni kell, mert az óramutatókhoz nem érhetnek a hajtások.
A "gmündi virágóra" előtt tartott sajtótájékoztatót május 1-jén  Dr. Joachim Bläse alpolgármester, aki Székesfehérvárról küldött "virágüdvözletnek" nevezte az elkészült alkotást és arra bíztatta a kiállítás látogatóit, hogy feltétlenül nézzék meg a virágórát. Elmondta, hogy 1991 óta mély és jó testvérvárosi kapcsolat alakult ki a két város között, amit ezzel az alkotással tovább erőstett Székesfehérvár. A fehérvári virágüdvözletet nem nehéz megtalálnia a látogatóknak: a virágokkal kirakott nagy betűk összeolvasásából, már messziről látszik, hogy Székesfehérvár városából érkezett az ajándék.