-
„Egy fény a szorongatásban”
Egy szikszói ortodox magyar zsidó, Fleischmann Izrael visszaemlékezéseit tartalmazza az a kötet, amelynek bemutatóját november 24-én, vasárnap 16 órától tartják a Vörösmarty Színházban.
2024.11.21. -
Falvédő bölcsességek
Hímzett konyhai falvédőkből nyílt kiállítás október 30-án a Szent István Király Múzeum Országzászló téri épületében. A tárlathoz kapcsolódóan dr. Kriston-Vízi József néprajzkutató tart előadást november 22-én. A belépés ingyenes.
2024.11.21. -
Büchner a magyar színpadon
Büchner a magyar színpadon címmel nyílt színháztörténeti kiállítás a Pelikán Fészekben. A tárlat Georg Büchner német drámaíró magyar nyelvű előadásaiból válogat, és egészen jövő év áprilisáig látható.
2024.11.21. -
Farkas Ferenc bérlet
A Vörösmary Színházban megkezdődtek a Farkas Ferenc bérletsorozat előadásai. Az Alba Regia Szimfonikus Zenekar és Petrus Bölöni Sándor csellóművész estjén Wagner, Dohnányi és Schumann művei csendültek fel.
2024.11.19.
Virtuális séták, online játékok és blogos ismeretterjesztés - a Múzeum várja látogatóit
A Szent István Király Múzeum blogja tavaszi jeles napok felelevenítése mellett érdekfeszítő téma a koponyalékelésnek a műtéti-rituális céljáról és a népi állatorvoslásbeli alkalmazásáról szóló írások.
A Húsvét és a patikák Facebook-oldal bejegyzés pedig a patikák polcain található rózsavízről azt is elárulja, hogy valamikor hivatalos gyógyszernek tartották. A fiatalokat húsvéti játékra hívták: holnap éjfélig várják kommentben a megfejtéseket egy versikében megfogalmazott feladványra, vajon melyik tárgyról lehet szó: „Tavasszal befontak/ Futottam a lányok után/ Ha elértem őket, bolha, kelés, fejfájás is elkerülte őket.” A Múltidéző sorozat pedig régi tárlatokat elevenít föl.
Római kori romok között is tehetünk sétát, „ezúttal székből és ágyból, ahogy egy jó római is tette volna”.
A Gorsium-Herculia Régészeti Park és Szabadtéri Múzeum közösségi oldalán rendszeresen mutatnak egy-egy újabb kis részletet a római városból: először a Palota épületében járhattunk, majd a fogadótermek és az étkező után a padlófűtéses fürdőbe kalauzolták a látogatókat.
Ybl Ervin művészettörténész családjának a csodálatos XVIII-XIX. századi bútorait, képeit és dísztárgyait is megnézhetjük egy virtuális séta keretében a Budenz-Házban, és benézhetünk a Hetedhét Játékmúzeumba is a babákhoz vagy a Réber-terembe.
A Játékmúzeum online játékokra is hív, és feleleveníti a nagymamáink, dédmamáink különféle kézimunka-technikáit, amelyeknek nemcsak hasznos holmikat köszönhetünk, de az otthon végzett „lassúdad munka nyugodt perceit” is.
A munka a raktárakban sem áll meg – az érdeklődők a Régészeti és Antropológiai Tár közösségi oldalán a #raktárszerda sorozatában bepillanthatnak a római gyűjteménybe. Elsőként egy valóban impozáns tárgyat, egy római luxuskerámiát mutattak be múlt héten, ami egy Rajna-menti fazekasműhelyben készült, és gladiátorok, ökölvívók díszítik.