Workshopot tartottak a szabadidős és tömegsport lehetőségeinek bővítéséről

A lakosság egészség- fejlesztését szolgáló fizikai aktivitás szakmai támogatása és a szabadidő-sportolói közösségek bővítése volt a témája annak a workshopnak, amit kedden tartottak a Városházán. A rendezvényen szó volt többek között a fehérvári Nyitott Tornatermek programról is, amely olyan, európai szinten is egyedülálló kezdeményezés, amelynek segítségével minden városrészben ingyenes, széles kínálatot biztosít a város a mozogni vágyóknak.
2015.11.03. 17:35 |
A lakosság egészségfejlesztését szolgáló fizikai aktivitás szakmai támogatása és a szabadidő-sportolói közösségek bővítése volt a témája annak a workshopnak, amit kedden tartottak a Városházán. A rendezvényen szó volt többek között a fehérvári Nyitott Tornatermek programról is, amely olyan, európai szinten is egyedülálló kezdeményezés, amelynek segítségével minden városrészben ingyenes, széles kínálatot biztosít a város a mozogni vágyóknak.
Egészségfejlesztési szakmai hálózat létrehozásának céljából tartottak workshopot Székesfehérváron. Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok kihangsúlyozta, mennyire fontos, hogy Székesfehérvár rendelkezik saját egészségfejlesztési tervvel, és ennek megvalósításában egészségfejlesztő szakember segíti a város munkáját: „Az Önkormányzat és a Humán Szolgáltató Intézet közös programjait a fehérvári lakosok megszokták és megszerették. Az egészségmegőrzésben kiemelt szerepet kaptak a sportprogramok, amiket a Civil, Ifjúsági és Sportiroda szervez. A workshop beszámolói és a közös megbeszélés a további, együttműködésen alapuló munkának lesz fontos alapja."
A műhelyfoglalkozást Östör Annamária egészségügyi és sporttanácsnok nyitotta meg, majd a székesfehérvári programokról, eredményekről, tapasztalatokról Magony Tamás, a Civil, Ifjúsági és Sportiroda munkatársa tartott előadást.
A lakosság egészségfejlesztését szolgáló fizikai aktivitás szakmai támogatása és a szabadidő-sportolói közösségek bővítése című műhely kapcsán dr. Keresztury Lászlóné egészségfejlesztő, a Humán Szolgáltató Intézet munkatársa röviden felvázolta annak a TÁMOP-os projektnek a lényegét, amit a Magyar Sporttudományi Társaság és a Magyar Sportmenedzsment Társaság konzorciuma valósított meg.
A fizikai aktivitás és a sport magyarországi dimenzióinak feltárása című, TÁMOP-6.1.2/11/2-2012-0002 kódszámú program hét kutatási témában vizsgálta a hazánkban megvalósuló szabadidős és tömegsportokat: mint például a hátrányos helyzetűek, fogyatékossággal élő személyek és nők sportja, az önkéntesség és az aktív polgárság ösztönzése a sporton keresztül vagy az innovatív és kreatív kommunikációs, média- és marketing tartalmak az egészségfejlesztést szolgáló fizikai aktivitás fokozásának szolgálatában. A projekt célja, hogy a kutatás eredményeivel megerősíti a testmozgás, a fizikai aktivitás és a sport pozícióját a 2014 és 2020 közötti pénzügyi, tervezési és programozási időszakban.

Magony Tamás, a Civil, Ifjúsági és Sportiroda munkatársa a projekt kapcsán a média szerepét hangsúlyozva a székesfehérvári programokról, eredményekről, tapasztalatokról számolt be: „A média óriási szerepet kap a szabadidős rendezvények és lehetőségek, az egészségmegőrzés közvetítése szempontjából. Székesfehérváron mindig kiemelkedő volt a lakosság sportolási igénye, ugyanez igaz a szabadidős és a diáksportra.  A jelenlévő szervezetek kommunikációja és a helyi média működésének összehangolása még jobban erősítené a részvételi arányt, valamint a lakosság figyelmének az egészséges életmódra, a mozgás és a sport fontosságára való irányítását.”

Októberben a TAFISA díját idén egyetlen magyar városként Székesfehérvár érdemelte ki a szövetség Világkongresszusán, a szabadidő- és tömegsport lehetőségének megteremtése érdekében az elmúlt években végzett tevékenységének elismeréseként. Az elmúlt években az Önkormányzat a civil- és sportszervezetekkel együttműködve teremtették meg a sportolás lehetőségeit a lakosság számára: a Nyitott Tornatermek program például olyan egyedülálló kezdeményezés, amelynek segítségével minden városrészben széles programkínálatot biztosít a város a mozogni vágyóknak.

A workshop résztvevői összefoglalták a sporttal és a szabadidős mozgással kapcsolatos tapasztalataikat, az eredmények mellett felvázolva egyes még ki nem aknázott lehetőségeket és felmerülő problémákat - a kisgyerekek, a fogyatékkal élők, a diákok, a nyugdíjasok szempontjait is figyelembe véve.