-
25 mázsa pontyot telepítenek
Két ütemben telepít halat a Bregyó melletti tóba a Széchenyi István Horgász Egyesület. A három nyaras pontyok egy részét már múlt héten, a maradék halat pedig jövő héten engedik a tóba. Az egyesület egy sikeres pályázatnak köszönhetően tud ennyi halat telepíteni a fehérvári tóba.
2025.04.02. -
Képeslapok és amigurumi
Két izgalmas kiállítás várja az érdeklődőket áprilisban, a Vörösmarty Mihály Könyvtár két tagkönyvtárában. A Tolnai utcai intézményben amigurumi technikával készült alkotások, míg a Budai útiban Székesfehérvár várostörténetéhez kapcsolódó képeslapok láthatóak.
2025.04.02. -
Programok az autizmus világnapján
Több napon át tartó programsorozattal készült az autizmus világnapjára az Arany EGYMI. A rendezvények között szerepel pedagógustréning, gyerekeknek szóló rendőrségi bemutató, zenés színpadi előadás és szemléletformáló találkozó, valamint a hagyományos belvárosi KÉK séta, melyhez bárki csatlakozhat.
2025.04.02. -
Meggyógyultak a gólyák
A Sóstó Vadvédelmi Központ szakemberei egy csodálatos vizes élőhely mellett, Székesfehérvártól és a Velencei-tótól délre engedték útjára azokat a gólyákat, melyek a tavalyi vonulásba már nem tudtak becsatlakozni rehabilitációjuk miatt.
2025.04.01.
Zsenge medvehagyma és pettyegetett tüdőfű a Bakonyban

A Herbarius Programok közösségi oldalán Lencsés Rita, a népszerű gyógynövénytúrák szakvezetője azt a hírt osztotta meg, hogy a jó idő megérkeztével több értékes gyógynövényt is látott a Bakonyban.
A tési domboldalon már a zsenge medvehagymával találkozhatnak a kirándulók: a kedvelt, fokhagymaillatú növény a tavasz ajándéka, mondja a szakértő, hiszen nemcsak értékes csemege és finom fűszernövény, hanem magas ásványianyag- és vitamintartalmának köszönhetően immunerősítő, roboráló hatású, kiválóan alkalmazható salaktalanításhoz, méregtelenítéshez. Frissen salátába, vagy akár pesztó szósznak elkészítve is lehet fogyasztani.
Az aprócska salátaboglárkát kevesebben ismerik, pedig pont ebben az időben ideális felhasználni a magas C-vitamin-tartalmú növényt, egy maréknyi levelet frissen is elrágcsálhatunk. Aki az „aranysalátából” tényleg salátát készítene inkább, a medvehagyma és a tyúkhúr jól illenek mellé. A tyúkhúr még nem virágzik, és mivel egyszerre jelenik meg a borostyánlevelű veronikafűvel, figyelni kell a gyűjtéskor – sokan kedvelik és fogyasztják emésztésserkentő vagy koleszterincsökkentő hatása miatt, természetes fogyasztószernek tartják. A zamatos turbolya még nagyon kicsike, megdörzsölve könnyű felismerni ánizsillatú aromájáról. Virágzik viszont a pettyegetett tüdőfű, a köptető, hurutoldó, de egyben köhögéscsillapító hatású gyógynövény, amit nemcsak teának lehet fogyasztani, hanem a fentiekhez hasonlóan saláta is készülhet a leveléből. És a kertekben már sokfelé lehet látni az istennők virágát, az ibolyát is – aminek mindegyik részét felhasználhatjuk: például a gyökerét teának, a levelét vajba, túróba, a virágát pedig akár szörpnek elkészítve.
A gyógynövényszakértő azt mondja – mivel még nincsen virágzás – minden esetben figyelni kell a levélszerkezetre a gyűjtéskor, ezzel megelőzhető, hogy valaki tévedésből másik növényt vigyen haza. Akiknek nincs még kellő tapasztalata a témában, vagy akik szeretnék elmélyíteni ismereteiket, új tippeket kapni a felhasználáshoz, azoknak ajánlott lapozgatni, akár a kirándulásokra magukkal vinni A gyógynövények nyomában című könyvet, amiben Lencsés Rita kifejezetten a Fejér megyére jellemző, természetben gyűjthető gyógynövényeket mutatja be. További információ kérhető a 30/296-6480-os telefonszámon vagy a lencsesrita82@gmail.com e-mail címen.