-
Nyolc nemzetiségi önkormányzat kezdte meg a munkát
Az új ciklusban összesen nyolc nemzetiségi önkormányzat képviselői kezdték meg munkájukat. A székesfehérvári kisközösségeket segítő testületek elnökeivel szerdán délután találkozott dr. Cser-Palkovics András.
2024.11.20. -
Lakossági fórum Öreghegyen
A közlekedés volt az egyik legfontosabb téma az Öreghegyi lakossági fórumon, ahova szerdán kora este Östör Annamária a 12. számú választókörzet önkormányzati képviselője várta a városrészben élőket. Szó volt arról, hogy várhatóan a jövő évi városi költségvetés tartalmazza majd a Nagyszombati felújításának első ütemét, a Pozsonyi út teljes felújítására pedig 2025 március végéig nyújtja be pályázatát Fehérvár.
2024.11.20. -
Modern eszközöket kaptak
A Soponyai Iskoláért Alapítvány és a Kodolányi János Egyetem együttműködésében a Magyar Falu Program támogatásával modern élménypedagógiai eszközökkel gazdagította a Zichy János Általános Iskola felszereltségét.
2024.11.22. -
Előadás a genetikai módosításokról
A genetikai módosításokról és a GMO-król hallhattak előadást az érdeklődők a Mathias Corvinus Collegium Székesfehérvári Képzési Központjában. Az előadó ezúttal Toldi Ottó, az MCC Klímapolitikai Intézetének vezető kutatója volt.
2024.11.22.
10%-al csökkennek jövőre a távhődíjak Fehérváron - Közgyűlés délelőtt
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlésének december 15-i ülése különböző emlékérmek, kitüntető címek átadásával kezdődött, majd többek között a zónás fizető parkolási rendszerről, a lakossági ivóvíz díjakról, kommunális díjakról és a távhő díjakról is tárgyaltak a képviselők. A fehérváriak számára talán a legfontosabb hír, hogy jövőre 10%-al csökkennek a távhődíjak a városban, a gázmotoros fejlesztésnek köszönhetően. Nem született döntés az ivóvíz és csatornaszolgáltatás díjainak megállapításáról, mivel nem jutottak konszenzusra a frakciók a bérleti díjjal való ellentételezésben.
Nem született döntés az 56-os emlékműről - Közgyűlés délután
Székesfehérvár Megyei Jogú Város Közgyűlésének december 15-i ülése különböző emlékérmek, kitüntető címek átadásával kezdődött, majd többek között a zónás fizető parkolási rendszerről, a lakossági ivóvíz díjakról, kommunális díjakról és a távhő díjakról is tárgyaltak a képviselők. A fehérváriak számára talán a legfontosabb hír, hogy jövőre 10%-al csökkennek a távhődíjak a városban, a gázmotoros fejlesztésnek köszönhetően. Nem született döntés az ivóvíz és csatornaszolgáltatás díjainak megállapításáról, mivel nem jutottak konszenzusra a frakciók a bérleti díjjal való ellentételezésben.
Díjak átadásával kezdődött a közgyűlés: Érdy János emlékérmet Biczó Piroska régész, muzeológus, címzetes igazgatói címet, illetve pedagógus szolgálati emlékérmet pedig Várkonyi Gáborné és Homonnai Béláné kapott. Eötvös József emlékplakettel ismerte el a Táncsics Mihály Általános Iskola zakszervezetének munkáját az Országos Pedagógus Szakszervezet.
A közgyűlés foglalkozott a zónás fizető parkolási rendszerrel is, ezentúl nemcsak készpénzzel, hanem mobiltelefonon keresztül, illetve chipkártyával is fizethetünk. Floch Tamás képviselő módosító indítványában azt szorgalmazta, hogy a Kossuth utcára parkolási engedély helyett csak behajtási engedélyt kapjanak az autók, mivel az utcában nincs kijelölt parkolóhely és folyamatosan nagy számú személygépkocsi parkol szabálytalanul. Válaszában Nagy Zsolt közlekedési irodavezető elmondta, a Kossuth utca egyik oldalán szabályosan parkolhatnak az autók – erre egyébként az utcában élőknek szüksége is van. A közgyűlés tárgyalt a kéményseprő-ipari közszolgáltatások díjairól is, itt is marad a 2005. évi díj, a cég így is megvalósíthatja a konszolidált emelést (az ÁFA tartalom csökkenése miatt) amit fejlesztésekre fordíthat.
Hosszasan vita után nem született érvényes közgyűlési döntés az ivóvíz és csatornaszolgáltatás közületi és lakossági díjairól, mivel a bérleti díjjal való ellentételezésben nem tudtak megegyezni a képviselők. A Fejérvíz Rt. eszközhasználat címen 28 millió forint bérleti díjat fizet a városnak , ennek elengedésével tudnák garantálni, hogy nem emelkednek majd 2006-ban a lakossági vízdíjak. Az elhangzott információk szerint a 2005-ös vízdíjak szinten tartása 43 millió forint bevételkiesést okozna a Fejérvíz Rt.-nek. A napirendi pont előtt közel félórás szünet szakította félbe a közgyűlést: Farkas László (SZDSZ) kezdeményezett frakcióegyeztetést Warvasovszky Tihamér polgármesternél a vízdíjak megállapításáról. Az előterjesztő Pénzes Mihály MSZP frakcióvezető nem támogatta a lakossági díjak növelését, elmondása szerint Székesfehérváron így is magasak a vízdíjak a többi várossal összehasonlítva. Farkas László képviselő ezzel szemben az ivóvíz és csatornadíjak 4%-os emelésére tett javaslatot. Frakciótársa véleményéhez csatlakozott dr.Világosi Gábor (SZDSZ) is, aki szerint „ a szolgáltatást az fizesse meg, aki használja”. Cser Palkovics András (Fidesz) csak az infláció mértékét követő emelést támogatta. Pénzes Mihály tárgyalások lefolytatását kezdeményezte az önkormányzat, a DRV és a Fejérvíz között. A hosszú vita nem hozott eredményt: nem született meg a rendelet módosítása.
A közgyűlés tárgyalt a jövő évi kommunális díjakról is és végül 4+1%-os emelésről döntött. Pénzes Mihály frakcióvezető a szolgáltatás színvonalának növekedése szempontjából is fontosnak tartotta a 4+1%-os emelést, hangsúlyozva, hogy számos várossal összehasonlítva Fehérváron alacsony a szolgáltatás díja. Egyetértett az emeléssel dr. Banizs Károly, a Környezetvédelmi Bizottság elnöke is, aki szerint az EU előírások elérése érdekében kell megszavazni a javaslatot. Fenyves Péter a szolgáltatással kapcsolatos problémákra hívta fel a figyelmet: nem elég a tároló edényzet a lakótelepeken. Dr. Gógl Árpád Fidesz frakcióvezető az általános elveket kérte számon és kifogásolta, hogy amíg Pénzes Mihály MSZP frakcióvezető a vízdíjak kérdésében kitűnően képviseli a lakossági érdekeket, addig a kommunális díjaknál nem ezt teszi. Az emelés mellett foglalt állást Viniczai Tibor (MDF) is, aki szerint a valós közgazdasági helyzetet nézve emelni kell, főleg ha fejlesztéseket is elvárunk. Pénzes Mihály MSZP frakcióvezető szerint nem következetlenség amit képvisel: a szolgáltatás veszteséges, tavalyi adatok alapján 155 millió volt a költség, 140 millió az árbevétel, ezt kell korrigálni.
Fél egy tájékán megszületett a közgyűlés egyik legörvendetesebb döntése is: 10%-al csökkennek jövőre a távhőszolgáltatás díjai. A nagyszünet előtt tárgyalta az önkormányzat készfizető kezesség vállalásáról is, ami a Fehérvár Televízió 200 milliós hitelfelvételének feltétele. Szintén készfizető kezességet vállal az önkormányzat az Õrhalmi lakóterületen a szennyvízcsatorna építésének társulati hitelfelvételéhez. Elfogadta a közgyűlés a panelépületek energiatakarékos korszerűsítésére, felújítására benyújtott pályázatokat is. Itt valamennyi felszólaló egyetértett abban, hogy Fehérvár példát mutat az országban, a városban újul meg a legtöbb panelépület. A közgyűlésen felszólaló közös képviselők a Panel Plusz programot népszerűsítő lakossági fórumokat méltatták, amelyek hozzájárultak ahhoz, hogy mindenki megismerhesse a kedvező feltételeket.
Nem született döntés az 56-os emlékműről - Közgyűlés délután