Mondjátok el, hogy valóban megtörtént! – holokausztot bemutató kiállítás a Széchenyiben

Szemléletesen mutatja be a holokauszt borzalmait az az óriásmakett kiállítás, melyet csütörtökön nyitottak meg a Székesfehérvári Szakképzési Centrum Széchenyi István Műszaki Technikumában. Az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborokat ábrázoló, több mint 32 négyzetméteres alkotás az Experience History program keretében, az Élet Menete Alapítvány közreműködésével valósult meg.
2025.01.09. 17:27 |
Mondjátok el, hogy valóban megtörtént! – holokausztot bemutató kiállítás a Széchenyiben

A vándorkiállítást összesen 18 magyarországi és határon túli városban mutatják be, a Széchenyiben maguk a diákok tartanak vezetést és magyarázzák el a történteket. A tárlat január végéig látható Fehérváron, és várja az érdeklődőket.

Hatalmas terepasztalok töltik be a Széchenyi Technikum főépületének egyik földszinti tantermét. A kiállított makettek hűen ábrázolják az auschwitz-birkenaui koncentrációs táborok végeláthatatlan barakképületeit, a korabeli felvételekből jól ismert bejáratokat, az „Arbeit macht frei” feliratot, a náci halálvonatokat, a pusztulásba vezető vasúti síneket és magukat az embereket.

A holokauszt 80. évfordulójára készült vándorkiállítást az Európai Unió által támogatott Experience History program keretében, több partnerszervezettel közösen valósította meg az Élet Menete Alapítvány azzal a céllal, hogy szemléletesen, közérthetően és hitelesen mutassa be a mai fiataloknak a történelem egyik legsötétebb időszakát. A maketteket az Alapítvány szakértői készítették történészek segítségével.

Gulyás Zoltán, az iskola igazgatóhelyettese a megnyitón hangsúlyozta, hogy a kiállítás lehetőséget biztosít a múlt megértésére és a tanulságok levonására. Iskolájuk egyik legfontosabb feladata megismertetni a fiatalokkal a múlt eseményeit, hogy megtanulhassák: a tolerancia és az emberi méltóság tisztelete mindannyiunk közös feladata. Öröm számukra, hogy a tárlatvezetés az erre felkészített széchenyis diákok közreműködésével valósulhat meg.

Mészáros Attila alpolgármester a város közössége nevében köszönetét fejezte ki az Alapítványnak azért, hogy Székesfehérváron is bemutatja a 32 négyzetméteres, 3D-s makettet. Fontosnak nevezte, hogy a résztvevők minél inkább megismerjék a XX. század legnagyobb borzalmát és megértsék annak okait, következményeit. A legfontosabb cél okulni a múlt hibáiból és felhívni a figyelmet arra, hogy a szörnyűségek soha, de soha többé ne történhessenek meg még egyszer!

Róna Gábor, az Élet Menete Alapítvány kuratóriumának tagja elsőként arra a szomorú apropóra hívta fel a figyelmet, hogy éppen a kiállítás megnyitásának napján helyezték végső nyugalomra Keleti Ágnes ötszörös olimpiai bajnok sportlegendát, holokauszttúlélőt, aki ma lenne 104 éves.

Arról beszélt, hogy a tavaly létrejött Experience History program keretében a kiállítást 18 városba viszik el, Magyarországon kívül 3-3 helyszíne lesz Szlovákiában és Erdélyben. Ezek döntően a történelmi Magyarország azon városai, ahol egykor összegyűjtötték és ahonnan koncentrációs táborokba hurcolták a helyi zsidóságot. Az oktatási projekt elsődleges célja a Z generáció elérése és a hagyományos iskolai kereteken túlmutató, mélyebb tudásanyag biztosítása.

A kiállítás egy olyan korszakba repít el minket térben és időben, ahol az ok nélküli gyűlölet, a meg nem értés hatalmasodott el és milliók váltak áldozattá. Az intolerancia ma is konfliktusba taszítja a világot, elsodor mellőlünk olyan embereket, akikkel alapesetben békességben és boldogságban élhetnénk – fogalmazott Barabás László, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség vallási vezetője.

A megnyitón Jávor Mátyásné holokauszttúlélő mesélt személyes emlékeiről és tapasztalatairól.

A 60 éve Székesfehérváron élő, idős asszony szerencsés események sorozatának köszönhetően menekült meg, amit maga is csodának tekint. Családja Szentesen élt, a vészkorszak kezdetén innen és a környékről a szegedi gettóba vitték a zsidókat. Innen a nagyszüleit Auschwitzba deportálták, ők soha nem tértek haza. A vele 6 hónapos várandós édesanyját, édesapját és testvérét Ausztriába, azon belül is Bécsújhelyre szállították. Jávor Mátyásné végül Bécsben született meg. A felszabadulás után térhettek haza Szentesre, semmijük sem volt, így újra kellett építeniük az életüket. A nagyszülők közül sajnos senki sem maradt életben sem anyai, sem apai részről.

Jávor Mátyásné elvégezte iskoláit, férjhez ment, gyermekei születtek, ma már boldog nagymama. Arra hívta fel a fiatalok figyelmét, hogy ne higgyék el azokat a nézeteket, melyek szerint a holokauszt meg sem történt. „Ti vigyétek tovább, hogy bizony volt ilyen! Álljatok ki amellett és mondjátok el, hogy ez valóban megtörtént, és hogy soha többé ilyen ne legyen!” – fogalmazott köszöntője zárásaként.

A megnyitót egy kisfilmmel zárták, amely a holokauszt székesfehérvári történéseit és háttérét mutatta be. A kiállítás január végéig marad Székesfehérváron és várja a látogatókat, iskolai csoportokat előzetes egyeztetés alapján. A Széchenyi Technikum elérhetőségei az iskola honlapján olvashatóak.